Send Lette
Насильницькі зникнення

Самостійні пошуки: як Сергія Удовіченка, викраденого росіянами біля Балаклії, шукає брат

Агроном Сергій Удовіченко зник у середині березня в селі Байрак Балаклійського району. Чоловік приїхав туди в лютому, аби готуватися до сезону, не підозрюючи, що за лічені дні опиниться під окупацією. 

Вже майже пів року його шукає брат Олександр. Він зібрав усю можливу інформацію про його викрадення, але досі не знає, де саме росіяни утримують Сергія.

Про те, як і чому викрали чоловіка і яка найбільша проблема з поверненням цивільних людей додому — в матеріалі МІПЛ. 

“Ви його більше не побачите” 


Село Байрак розташоване поблизу річки Сіверський Донець. Населений пункт на кілька сотень людей приваблював російських військових стратегічним розташуванням — саме там вони планували перейти річку і рухатися в напрямку Гусарівки та Барвінкового.

Сергій Удовіченко приїхав туди незадовго до початку повномасштабного вторгнення на роботу. Коли почалися обстріли, залишився в селі перечікувати.

Агроном Сергій Удовіченко зник у середині березня в селі Байрак Балаклійського району. Фото надала родина зниклого

19 березня він зідзвонювався з братом. Казав йому, що збирається виїжджати. З того часу на зв’язок не виходив.

У квітні Олександру зателефонувала дівчина, що мала родичів у селі Байрак. Розповіла, що чоловіка, схожого за описом на його брата, росіяни викрали з його подвір’я.

“Троє росіян зайшли на подвір’я, дали йому дві фляги з водою і сказали нести. Куди — невідомо. Там була бабуся, сусідка, яка в них запитала: “Куди ви його ведете?” Вони відповіли: “Ви його більше не побачите”, — переповідає Олександр історію викрадення свого брата, яку знає від селян. 

Залишили всі документи і телефон 


Сусід Сергія після викрадення чоловіка зайшов до нього в будинок. Там знайшов  документи: паспорт і водійське посвідчення. Не забрали росіяни й телефон Сергія. 

Олександр відзначає: навіть те, що його брат народився в Росії і має відповідну позначку про це у паспорті, не вплинуло на росіян, які його викрали.

Сергій народився в Росії, але це не вплинуло на росіян, які його викрали

“Він народився в російському місті Орськ, — пояснює Олександр. — І хоч має українське громадянство, в паспорті в нього це зазначено. Але тоді там багато кого викрадали”. 

Сергій має проукраїнську позицію. Напередодні зникнення Олександр пояснював йому, що проявляти свою позицію в умовах окупації небезпечно. Він вважає, що брата викрали, бо росіяни там ледь не в кожному чоловікові бачили шпигуна. 

Системна проблема


“Я контактую з іншими родичами зниклих. Таких людей у Балаклії та районі дуже багато. Більшість достеменно не знає нічого, окрім дати зникнення”, — говорить Олександр Удовіченко. 

Він зазначає, що частину людей утримували в неволі відносно недовго, а потім відпускали. З чим це пов’язано, досі залишається загадкою. 

“Розслідування викрадення і утримання в полоні мого брата, як цивільної особи, веде поліція, — продовжує Олександр. — Але я розумію, що той обсяг злочинів, які повинні зафіксувати і розслідувати співробітники МВС, дуже великий. Як довго чекати результатів розслідування, невідомо, ніхто мені на це питання не може відповісти”.

Пошук і повернення з полону цивільних, на думку Олександра, наразі не має системного підходу. 

“Є органи і служби, але вони займаються як військовими, так і цивільними. Рекомендація здати аналіз ДНК і чекати на результати розслідування поліції мене не влаштовує. Я хочу дізнатися, де тримали мого брата, за що його забрали, що з ним робили, де він є”, — каже Олександр. 

Зараз чоловік опитує людей, яких росіяни утримували в неволі у Балаклії. Він підозрює, що спочатку його брата відвезли саме туди, а потім могли забрати до Росії. Однак підтверджень цьому він поки знайти не може. 

Артур Пріхно, МІПЛ

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Рік російського полону. Як родина херсонців, що хотіла зберегти державне майно, опинилася під “арештом”, але вирвалась на свободу

МІПЛ розповідає історію викрадення росіянами Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області, та його рідних, які намагалися захистити державну офісну техніку від російських мародерів, а натомість провели понад рік в окупаційних СІЗО, витримали тортури, знущання і все ж дочекалися свого звільнення. 

22 Квітня 2024

Насильницькі зникнення
Звільніть наших рідних! У Києві вимагають повернути цивільних з полону

У столиці рідні цивільних заручників, колишні бранці РФ, представники правозахисних організацій та Омбудсмена провели акцію на підтримку незаконно утримуваних Росією громадян України. Її організувала ГО “Цивільні в полоні”, яка об’єднує рідних близько 280 цивільних заручників.

10 Квітня 2024

Насильницькі зникнення
Історія двох викрадень. Як росіяни створили “екстреміста” з каховського тренера з пейнтболу

Влітку 2023 року окупанти увʼязнили Павла Зозулюка, 43-річного активіста з Херсонської області. З тих пір його сімʼя намагається визволити чоловіка. МІПЛ поговорила з сестрою та племінником Павла, аби розказати його історію.

6 Березня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
У Брюсселі показали фільм “20 днів у Маріуполі”: після цього МІПЛ взяла участь у дискусії

У столиці Бельгії показали десять фільмів цьогорічного міжнародного чеського фестивалю “Один світ” — найбільшої правозахисної події документального кіно у світі, організованої People in Need. Переглянули й оскароносну стрічку “20 днів у Маріуполі” українського режисера Мстислава Чернова. Серед глядачів була Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ.

23 Квітня 2024

Адвокація
“Ми використовуємо всі можливі механізми та інструменти, щоб показати масштаб вчинених проти України злочинів Росії”, — Любов Смачило

Медійна ініціатива за права людини розпочала адвокаційний візит в ОБСЄ. Сьогодні у Відні Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ, взяла участь у заході “Переслідування цивільних українців на окупованих територіях як злочин проти людяності: зусилля українського громадянського суспільства для відновлення справедливості”.

22 Квітня 2024

Насильницькі зникнення
Рік російського полону. Як родина херсонців, що хотіла зберегти державне майно, опинилася під “арештом”, але вирвалась на свободу

МІПЛ розповідає історію викрадення росіянами Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області, та його рідних, які намагалися захистити державну офісну техніку від російських мародерів, а натомість провели понад рік в окупаційних СІЗО, витримали тортури, знущання і все ж дочекалися свого звільнення. 

22 Квітня 2024

Більше публікацій