ВійнаПублікації

Сполучені Штати закликають Росію негайно припинити систематичну «фільтрацію» та примусові депортації на окупованих Росією територіях України

Про це 13 липня 2022 року заявив держсекретар США Ентоні Блінкен. «Незаконна переміщення і депортація осіб, які перебувають під захистом, є серйозним порушенням Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення та воєнним злочином. Російська влада повинна звільнити затриманих і надати українським громадянам, яких примусово вивезли або змусили залишити свою країну, можливість швидко та безпечно повернутися додому», — сказав Блінкен.

Він також закликав Росію надати зовнішнім незалежним спостерігачам доступ до так званих «фільтраційних» таборів і місць розміщення примусово депортованих українців у Росії.

«За оцінками різних джерел, у тому числі уряду Росії, російська влада допитала, затримала та примусово депортувала від 900 000 до 1,6 мільйона громадян України, в тому числі 260 000 дітей до Росії — часто до ізольованих регіонів на Далекому Сході», — підкреслив держсекретар США. 

Зазначені у заяві факти про тотальну фільтрацію і масову депортацію українців на тимчасово окупованих територіях України підтверджені численними свідченнями, зібраними Медійною ініціативою за права людини. Журналісти МІПЛ встановили, що Росія створила фільтраційні табори в Безіменному, Оленівці, Докучаєвську, Новоазовську, Мангуші, Волновасі, Старобешевому, Донецьку та інших населених пунктах. У них утримують українських військових, правоохоронців, а також цивільних.

«Це найпринизливіше, через що я проходила, — згадує Катерина, яка пройшла фільтрацію в селі Безіменному, що за 30 км від Маріуполя. — Нас роздягали. Когось до трусів, когось догола. Вибірково, я не знаю, чому так. Чоловіків відводили окремо. Там їх набагато довше тримали. Що шукали — невідомо. Перевіряли також рюкзаки — усе вивертали. Перевіряли телефони, листування читали. Жінкам, які мали родичів чи друзів військових чи поліцейських, погрожували. Казали, що їх знайдуть. Обіцяли надіслати голови чоловіків у коробках».

Інший потерпілий, волонтер Ігор Талалай, якого російські військові затримали в Мангуші, а потім відправили на фільтрацію в Донецьк, розповідає про те, як його катували: «Розмова там не склалася. Мені зав’язали руки, почали душити. Один узяв мене за шию, піднімає і каже: “Що тобі, боляче?” А я навіть дихнути не можу. Ледь-ледь кажу: “Боляче”. Він відпускає. А потім відчуваю приклад автомата, яким жорстко б’ють». Детальніше про фільтрацію Талалая можна прочитати за цим посиланням.

МІПЛ разом із юристами, які спеціалізуються на міжнародному гуманітарному праві, вбачають у фільтраційних діях Росії ознаки воєнних злочинів. Відзначимо також, що під час фільтрації російська влада збирає і зберігає біометричні та персональні дані українців, піддає цивільних осіб принизливим обшукам і допитам, змушуючи їх підписувати прохання про надання в Росії прихистку і перешкоджаючи їхній можливості вільно повернутися додому.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button