Send Lette
Аналітика

864 випадки свавільного затримання громадян України: ООН оприлюднила доповідь про злочини Росії проти цивільних

Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 864 випадки свавільного затримання громадян України Російською Федерацією. 94 із них стосуються жінок, 7 хлопчиків. Такі дані наводять у новій доповіді ООН про затримання цивільних осіб у контексті збройного нападу Російської Федерації на Україну.

Доповідь охоплює період з 24 лютого 2022 року до 23 травня 2023 року і ґрунтується на результатах роботи Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Документ акцентує увагу на свавільних затриманнях, катуваннях, жорстокому поводженні, стратах без судового розгляду цивільних осіб та інших порушеннях міжнародного права. 

Зокрема, у доповіді є інформація, що багато людей затримали під час так званої “фільтрації”, яку здійснювала Російська Федерація на окупованій території. За даними ООН, російські збройні сили утримували цивільних від кількох днів до кількох тижнів або місяців, часто у непередбачених для цього місцях, без жодного зв’язку з зовнішнім світом.

У 26% випадків Російська Федерація перевозила утримуваних осіб в інші місця на окупованій території або депортувала їх до Російської Федерації, що суперечить міжнародному гуманітарному праву. Більше того, часто російські збройні сили та окупаційні органи не визнавали, що утримують громадян України та не надавали інформації про людину ані родичам, ані її адвокатам. “Ця практика особливо сильно вплинула на родичів і друзів утримуваних осіб, які відчайдушно шукали інформацію”, йдеться в доповіді ООН. 

За даними, задокументованими Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, понад 91% цивільних, яких утримувала Росія, піддавали побиттю і знущанням, зокрема сексуальному насильству.

Росіяни це робили, аби примусити жертв зізнатися в наданні допомоги українським Збройним силам, змусити людей співпрацювати з окупаційними органами або налякати тих, кого вважали прихильними до України. “У багатьох місцях умови утримання були настільки жахливими, що, відповідно до міжнародного права, їх теж можна вважати тортурами”, зазначають у звіті.

В ООН серйозно стурбовані стратою Росією 77 цивільних під час їхнього безпідставного утримання під вартою та подальшою смертю одного затриманого чоловіка через катування, нелюдські умови утримання та відмову йому в 

медичній допомозі.

У доповіді підкреслено, що український уряд співпрацює з ООН, натомість Російська Федерація відмовляє ООН в доступі до затриманих. Наголошується на необхідності дотримання міжнародного права, міжнародного гуманітарного права та необхідності комплексного розслідування затримань цивільних. У доповіді також наводять рекомендації щодо захисту прав на свободу та особисту недоторканність, а також забезпечення ефективних засобів правового захисту для жертв.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
ВЛК за 2 дні. Як хворі потрапляють на фронт і чим це загрожує

Після початку повномасштабного вторгнення Україна максимально спростила доступ до військово-лікарських комісій (ВЛК), щоб збільшити пропускну спроможність системи та зробити її швидшою для військовозобов'язаних. Для цього, зокрема, минулоріч запустили триетапну реформу ВЛК, запровадивши електронний документообіг. Водночас тепер швидкість впливає на якість висновків комісії, через що у військо потрапляють люди з важкими діагнозами. 

18 Червня 2025

Аналітика
Правозахисники довели, що Росія катує українських військових так само, як це робив СРСР 

Медійна ініціатива за права людини презентувала новий аналітичний звіт, який порівнює методи катувань, що їх сучасна РФ застосовує до українських військовополонених, із практиками радянської доби. Автори звіту довели не лише спадковість використання певних практик тортур, але й політичних мотивів їх застосування. 

29 Квітня 2025

Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Більше публікацій