Send Lette
Аналітика

864 випадки свавільного затримання громадян України: ООН оприлюднила доповідь про злочини Росії проти цивільних

Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 864 випадки свавільного затримання громадян України Російською Федерацією. 94 із них стосуються жінок, 7 хлопчиків. Такі дані наводять у новій доповіді ООН про затримання цивільних осіб у контексті збройного нападу Російської Федерації на Україну.

Доповідь охоплює період з 24 лютого 2022 року до 23 травня 2023 року і ґрунтується на результатах роботи Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Документ акцентує увагу на свавільних затриманнях, катуваннях, жорстокому поводженні, стратах без судового розгляду цивільних осіб та інших порушеннях міжнародного права. 

Зокрема, у доповіді є інформація, що багато людей затримали під час так званої “фільтрації”, яку здійснювала Російська Федерація на окупованій території. За даними ООН, російські збройні сили утримували цивільних від кількох днів до кількох тижнів або місяців, часто у непередбачених для цього місцях, без жодного зв’язку з зовнішнім світом.

У 26% випадків Російська Федерація перевозила утримуваних осіб в інші місця на окупованій території або депортувала їх до Російської Федерації, що суперечить міжнародному гуманітарному праву. Більше того, часто російські збройні сили та окупаційні органи не визнавали, що утримують громадян України та не надавали інформації про людину ані родичам, ані її адвокатам. “Ця практика особливо сильно вплинула на родичів і друзів утримуваних осіб, які відчайдушно шукали інформацію”, йдеться в доповіді ООН. 

За даними, задокументованими Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, понад 91% цивільних, яких утримувала Росія, піддавали побиттю і знущанням, зокрема сексуальному насильству.

Росіяни це робили, аби примусити жертв зізнатися в наданні допомоги українським Збройним силам, змусити людей співпрацювати з окупаційними органами або налякати тих, кого вважали прихильними до України. “У багатьох місцях умови утримання були настільки жахливими, що, відповідно до міжнародного права, їх теж можна вважати тортурами”, зазначають у звіті.

В ООН серйозно стурбовані стратою Росією 77 цивільних під час їхнього безпідставного утримання під вартою та подальшою смертю одного затриманого чоловіка через катування, нелюдські умови утримання та відмову йому в 

медичній допомозі.

У доповіді підкреслено, що український уряд співпрацює з ООН, натомість Російська Федерація відмовляє ООН в доступі до затриманих. Наголошується на необхідності дотримання міжнародного права, міжнародного гуманітарного права та необхідності комплексного розслідування затримань цивільних. У доповіді також наводять рекомендації щодо захисту прав на свободу та особисту недоторканність, а також забезпечення ефективних засобів правового захисту для жертв.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Примусова паспортизація. Як українцям на окупованих територіях та в РФ нав’язують російське громадянство

Коаліція "Україна. П'ята ранку", до якої входить Медійна ініціатива за права людини, підготувала спільну аналітику. Мета дослідження: простежити ключові етапи та практики впровадження політики нав’язування громадянства РФ українським громадянам, а також надати правову кваліфікацію таких дій — у межах міжнародного права і в межах українського законодавства.

10 Квітня 2024

Аналітика
Зневіра чи пошук справедливості: чому потерпілі від воєнних злочинів беруть участь у судових засіданнях

Двадцятого березня МІПЛ презентувала аналітичне дослідження про правове становище, досвід і мотивацію потерпілих у справах щодо воєнних злочинів.

20 Березня 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Досвід для України. Як у Боснії та Герцеговині шукають зниклих безвісти

Одна з найсерйозніших проблем під час війни і після неї — пошук зниклих безвісти та їхня ідентифікація. В Україні, де вже зараз, за офіційною інформацією, налічується понад 30 тисяч зниклих безвісти, ефективна система пошуку лише формується. Утім досвід розбудови такої системи є, зокрема у Боснії та Герцеговини. На запрошення Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (МКЗБ) цю країну відвідала Олена Бєлячкова, координаторка родин полонених Медійної ініціативи за права людини. Розповідаємо про почуте і побачене нею.

9 Травня 2024

Війна і правосуддя
Коригування, воєнні злочини та пособництво: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
“Всі викладали, чому я не можу?!” На Кіровоградщині суд виніс вирок чоловіку, який зняв для TikTok відео блокпоста

У Бобринецькому районному суді Кіровоградської області розглянули справу, у якій  місцевого жителя обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Чоловік зняв та поширив у TikTok відео, на якому видно блокпост. Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості. Суд її затвердив та призначив чоловіку два роки умовно. МІПЛ розповідає, як відбулося судове засідання та що говорив підсудний.

3 Травня 2024

Більше публікацій