![](https://mipl.org.ua/wp-content/uploads/2024/07/logo-2024-07-02t182257.952-300x169.png)
The occupation authorities of Berdiansk are planning a secret burial of Ukrainian teenagers Tihran Ohannisian and Mykyta Khanhanov. This was reported to the Media Initiative for Human Rights by Hryhorii Ohannisian, Tihran's father.
3 July 2024
![](https://mipl.org.ua/wp-content/uploads/2024/06/logo-2024-06-27t131810.371-300x169.png)
The Media Initiative for Human Rights organized a roundtable discussion, "Deprivation of the right to a fair trial in international criminal law."
27 June 2024
![](https://mipl.org.ua/wp-content/uploads/2024/06/logo-2024-06-24t164116.065-300x169.png)
The MIHR asked Maksym Tymochko, an officer of the International Law Department of the Ministry of Defense of Ukraine, why Russia ignores the immunity of a combatant, how the case against Nazi lawyers in Germany will help Ukraine, and why the enemy changed its strategy in its trials of the Azov fighters.
24 June 2024
![](https://mipl.org.ua/wp-content/uploads/2024/06/logo-2024-06-18t113219.625-300x169.png)
Driving instructor Serhiy Kotov was one of those taken by the Russian military from his home in Oleshky, on the left bank of Kherson region. For more than two years, the Russians have been holding him captive, and recently "sentenced" him to 15 years in prison, allegedly for espionage.
13 June 2024
Про нас
Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) — це медійна команда, яка змінює зовнішню і внутрішню політику задля інтеграції України у вільний світ.
Організацію заснували у вересні 2016 року журналістки Марія Томак і Ольга Решетилова. Відразу після створення організації основною діяльністю МІПЛ були журналістські розслідування порушень прав людини з подальшим адвокаційним супроводом справ. Наразі МІПЛ поєднує моніторинг і документування порушень прав людини у зв’язку зі збройною агресією РФ, висвітлення, розслідування окремих епізодів, аналіз зібраних даних та адвокаційні активності. Для команди важливо не лише говорити про проблеми порушень прав людини в окупації та зоні бойових дій, а передусім впливати на їх вирішення та спонукати належну реакцію на них як на національному, так і на міжнародному рівнях.