Send Lette
Військовополонені

94% українських військовополонених, засуджених в РФ, звинувачують у тероризмі

Моніторинг незаконних судових справ щодо українських військовополонених, який веде Медійна ініціатива за права людини, демонструє, що окуповані суди засуджують бранців переважно за “вбивства”, у той час як суди в РФ виносять вироки щодо “тероризму”.

Від початку повномасштабного вторгнення в Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону очно засудили щонайменше 66 українських військовополонених. За цей саме період суди на окупованих територіях України винесли вироки щонайменше щодо 289 людей. Це дані станом на квітень 2025 року.

Проаналізувавши статті, за якими судять українців в Ростові, МІПЛ з’ясувала, що 94% полонених засуджують за “тероризм”. Це стаття 205 Кримінального кодексу РФ. З нею у зв’язці часто йдуть надумані звинувачення у: 

  • насильницькому захопленні влади;
  • організації незаконного збройного формування або участі в ньому;
  • підготовці до злочину і замаху на злочин;
  • співучасті у злочині;
  • незаконному обігу зброї.

Де-факто Росія засуджує українських військовополонених за участь у війні, що категорично заборонено Женевськими конвенціями. Вироки за “тероризм” переважно отримують представники бригади “Азов” та батальйону “Айдар”. Росія визнала ці офіційна українські військові формування терористичними організаціями і тепер виносить її представникам незаконні вироки. 

У цей самий час на окупованих територіях України військовополонених незаконно засуджують за: 

  • вбивства;
  • застосування заборонених засобів і методів ведення війни, зокрема жорстоке поводження з військовополоненими або цивільними;
  • умисне знищення або пошкодження майна.

Зі свідчень колишніх полонених МІПЛ відомо, що росіяни та їхні поплічники за допомогою катувань змушують бранців зізнаватися у злочинах, які ті не вчиняли. Таким чином РФ намагається відбілити свою репутацію перед світом, повісивши вбивство мирного населення України та руйнацію цивільної інфраструктури на українських військових.

Зазначимо, що моніторинг МІПЛ демонструє, що навіть незаконно засуджені військовополонені можуть бути обміняні. Так, до України вже повернули щонайменше 16 військових, засуджених у Ростові, та 50 військових, які отримали вироки на окупованих територіях. Ці дані не входять у статистику МІПЛ, представлену в інфографіці.

Раніше Медійна ініціатива за права людини разом із партнерами представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Дослідження можна прочитати тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
В Україні почали ховати військовополонених, які загинули в авіатрощі літака ІЛ-76 над Бєлгородом 

У Львові попрощалися з дванадцятьма українськими захисниками. Всі вони воювали у складі 24-ї окремої механізованої бригади, виконували бойові завдання і потрапили у російській полон, з якого не повернулися додому живими.

25 Липня 2025

Військовополонені
Головна вимога — уникати безмовності. У Києві пройшла акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Майдан Незалежності. На невеликій ділянці землі біля скульптури “Козак Мамай” щільно стоять прапорці і портрети загиблих військовослужбовців, які воювали за Україну. Втім про багатьох оборонців немає жодної інформації. Відсутність тіл дає родинам надію, що їхні рідні перебувають у російському полоні. 

1 Липня 2025

Військовополонені
МІПЛ долучилась до створення мапи місць утримання бійців “Азову” в російському полоні 

28 травня у Києві презентували сайт та інтерактивну мапу проєкту Inferno. Це ініціатива Асоціації родин захисників “Азовсталі” та відділення міжнародного співробітництва 1-го корпусу НГУ “Азов”. Медійна ініціатива за права людини стала одним із партнерів проєкту, надавши дані для створення мапи місць утримання.

29 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
В Україні почали ховати військовополонених, які загинули в авіатрощі літака ІЛ-76 над Бєлгородом 

У Львові попрощалися з дванадцятьма українськими захисниками. Всі вони воювали у складі 24-ї окремої механізованої бригади, виконували бойові завдання і потрапили у російській полон, з якого не повернулися додому живими.

25 Липня 2025

Війна і правосуддя
Сапера з “ДНР” взяли в полон і судять за державну зраду — нові судові анонси від МІПЛ

МІПЛ продовжує відбирати найцікавіші справи серед тисяч щотижневих слухань щодо міжнародних злочинів і злочинів проти основ національної безпеки. Останнього тижня липня публікуємо анонси та деталі 58 справ у різних регіонах країни. За посиланнями і в доданих файлах — таблиця з усіма справами.

25 Липня 2025

Війна і правосуддя
40 країн ОБСЄ ініціюють незалежне розслідування жорстокого поводження Росії з українськими військовополоненими

Для розслідування катувань та інших злочинів, які росіяни та їхні проксі вчиняють щодо українських військовополонених, мають задіяти Московський механізм ОБСЄ. 

25 Липня 2025

Більше публікацій