Send Lette
Військовополонені

94% українських військовополонених, засуджених в РФ, звинувачують у тероризмі

Моніторинг незаконних судових справ щодо українських військовополонених, який веде Медійна ініціатива за права людини, демонструє, що окуповані суди засуджують бранців переважно за “вбивства”, у той час як суди в РФ виносять вироки щодо “тероризму”.

Від початку повномасштабного вторгнення в Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону очно засудили щонайменше 66 українських військовополонених. За цей саме період суди на окупованих територіях України винесли вироки щонайменше щодо 289 людей. Це дані станом на квітень 2025 року.

Проаналізувавши статті, за якими судять українців в Ростові, МІПЛ з’ясувала, що 94% полонених засуджують за “тероризм”. Це стаття 205 Кримінального кодексу РФ. З нею у зв’язці часто йдуть надумані звинувачення у: 

  • насильницькому захопленні влади;
  • організації незаконного збройного формування або участі в ньому;
  • підготовці до злочину і замаху на злочин;
  • співучасті у злочині;
  • незаконному обігу зброї.

Де-факто Росія засуджує українських військовополонених за участь у війні, що категорично заборонено Женевськими конвенціями. Вироки за “тероризм” переважно отримують представники бригади “Азов” та батальйону “Айдар”. Росія визнала ці офіційна українські військові формування терористичними організаціями і тепер виносить її представникам незаконні вироки. 

У цей самий час на окупованих територіях України військовополонених незаконно засуджують за: 

  • вбивства;
  • застосування заборонених засобів і методів ведення війни, зокрема жорстоке поводження з військовополоненими або цивільними;
  • умисне знищення або пошкодження майна.

Зі свідчень колишніх полонених МІПЛ відомо, що росіяни та їхні поплічники за допомогою катувань змушують бранців зізнаватися у злочинах, які ті не вчиняли. Таким чином РФ намагається відбілити свою репутацію перед світом, повісивши вбивство мирного населення України та руйнацію цивільної інфраструктури на українських військових.

Зазначимо, що моніторинг МІПЛ демонструє, що навіть незаконно засуджені військовополонені можуть бути обміняні. Так, до України вже повернули щонайменше 16 військових, засуджених у Ростові, та 50 військових, які отримали вироки на окупованих територіях. Ці дані не входять у статистику МІПЛ, представлену в інфографіці.

Раніше Медійна ініціатива за права людини разом із партнерами представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Дослідження можна прочитати тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Три роки без батька: маленький Тимур щодня обіймає фото тата — морського піхотинця 

Артур Рудь — захисник Маріуполя, офіцер 36 окремої бригади морської піхоти ім. контрадмірала Білінського. 12 квітня 2022 року він, як і ще понад тисяча українських військовослужбовців, які тримали оборону на металургійному комбінаті ім. Ілліча, потрапив у полон

13 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Військовополонені
Єдина платформа для родин зниклих безвісти запрацює вже у травні — Артур Добросердов 

Чи має Україна державну стратегію розшуку зниклих безвісти і повернення полонених? Що робити, якщо рідна людина потрапила в полон чи зникла безвісти? Як допомогти звільненню полонених і цивільних утримуваних і водночас їм не зашкодити? Ці питання обговорили на круглому столі “Зниклі та полонені: дорога до справедливості”. Організатором заходу стала громадська організація “Жінки роду” за участі об’єднань “Жінки ТРО”, “Жінки ЗСУ”, Національної спілки журналістів України. 

3 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Заплановано суд над тими, хто хотів вбити Зеленського, Буданова та Малюка. І ще 102 судові справи

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

16 Травня 2025

Війна і правосуддя
У справі про держзраду колишнього контррозвідника ЗСУ допитали останніх свідків

Галицький районний суд Львова продовжує повторно розглядати справу колишнього контррозвідника ЗСУ Сергія Говорухи. Його підозрюють у державній зраді. За даними слідства, Сергій із власної ініціативи за 17 тисяч гривень передавав таємну інформацію російським спецслужбам ще до 24 лютого 2022 року. Ці дані стосувалися складів з боєприпасами і військових частин. З початком великої війни — аеродрому, який росіяни згодом обстріляли.

13 Травня 2025

Військовополонені
Три роки без батька: маленький Тимур щодня обіймає фото тата — морського піхотинця 

Артур Рудь — захисник Маріуполя, офіцер 36 окремої бригади морської піхоти ім. контрадмірала Білінського. 12 квітня 2022 року він, як і ще понад тисяча українських військовослужбовців, які тримали оборону на металургійному комбінаті ім. Ілліча, потрапив у полон

13 Травня 2025

Більше публікацій