Send Lette
Військовополонені

94% українських військовополонених, засуджених в РФ, звинувачують у тероризмі

Моніторинг незаконних судових справ щодо українських військовополонених, який веде Медійна ініціатива за права людини, демонструє, що окуповані суди засуджують бранців переважно за “вбивства”, у той час як суди в РФ виносять вироки щодо “тероризму”.

Від початку повномасштабного вторгнення в Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону очно засудили щонайменше 66 українських військовополонених. За цей саме період суди на окупованих територіях України винесли вироки щонайменше щодо 289 людей. Це дані станом на квітень 2025 року.

Проаналізувавши статті, за якими судять українців в Ростові, МІПЛ з’ясувала, що 94% полонених засуджують за “тероризм”. Це стаття 205 Кримінального кодексу РФ. З нею у зв’язці часто йдуть надумані звинувачення у: 

  • насильницькому захопленні влади;
  • організації незаконного збройного формування або участі в ньому;
  • підготовці до злочину і замаху на злочин;
  • співучасті у злочині;
  • незаконному обігу зброї.

Де-факто Росія засуджує українських військовополонених за участь у війні, що категорично заборонено Женевськими конвенціями. Вироки за “тероризм” переважно отримують представники бригади “Азов” та батальйону “Айдар”. Росія визнала ці офіційна українські військові формування терористичними організаціями і тепер виносить її представникам незаконні вироки. 

У цей самий час на окупованих територіях України військовополонених незаконно засуджують за: 

  • вбивства;
  • застосування заборонених засобів і методів ведення війни, зокрема жорстоке поводження з військовополоненими або цивільними;
  • умисне знищення або пошкодження майна.

Зі свідчень колишніх полонених МІПЛ відомо, що росіяни та їхні поплічники за допомогою катувань змушують бранців зізнаватися у злочинах, які ті не вчиняли. Таким чином РФ намагається відбілити свою репутацію перед світом, повісивши вбивство мирного населення України та руйнацію цивільної інфраструктури на українських військових.

Зазначимо, що моніторинг МІПЛ демонструє, що навіть незаконно засуджені військовополонені можуть бути обміняні. Так, до України вже повернули щонайменше 16 військових, засуджених у Ростові, та 50 військових, які отримали вироки на окупованих територіях. Ці дані не входять у статистику МІПЛ, представлену в інфографіці.

Раніше Медійна ініціатива за права людини разом із партнерами представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Дослідження можна прочитати тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Військовополонені
“Мамо, буду за десять днів”: що сталося з українським десантником Пасічником

Останній раз Людмила Пасічник бачила сина на екрані телефону — він усміхався, але в очах було щось тривожне. "Ти так дивишся, наче востаннє телефонуєш", — сказала вона тоді. За кілька днів Олександр зник. І вже понад два роки Людмила щодня живе між вірою і страхом, збираючи по крихтах свідчення про сина. Олександр Пасічник — один із тисяч українських військових, яких шукають родини. Історія його матері — це історія безмежної любові, впертості й болю, що не стихає.

11 Квітня 2025

Військовополонені
Коордштаб призупинив роботу своїх регіональних центрів: родини полонених і зниклих безвісти проти

З 1 квітня 2025 року регіональні консультаційні центри Координаційного штабу у Миколаєві, Харкові, Львові та Вінниці призупинили свою роботу. Розповідаємо, що створять натомість та як реагують на це родин полонених та зниклих безвісти.

2 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
З початку квітня в Росії та на окупованих територіях затримали 7 і засудили 47 українців 

Щонайменше сімох цивільних українців затримали і 19 засудили за політичними статтями на окупованих територіях і в Росії у першій половині квітня. За той же час російські репресивні органи затримали 17 і засудили 30 росіян за нібито публічну підтримку або співпрацю зі спецслужбами України.

23 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Молися, зараз будемо розстрілювати: росіяни катували і тримали у ямі чиновника з Голої Пристані

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

22 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Більше публікацій