Решетилова: “Державна політики Росії щодо переслідування цивільних українців і встановлення окупаційної влади носить ознаки щонайменше злочину проти людяності”
Голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова розпочала адвокаційний візит до США.
Перший захід відбувся в американській столиці Вашингтоні, де МІПЛ і Офіс Генерального прокурора України провели міжсекторальну дискусію “Вкрадені життя: викриття воєнних злочинів Росії проти цивільного населення в Україні”. Захід відбувся за ініціативи Посольства України у Вашингтоні, National Endowment for Democracy і за підтримки Center for European Policy Analysis. Його учасниками стали дипломатичні місії, аналітичні центри і ключові інституції США, відповідальні за розслідування міжнародних злочинів, розробку політичних та юридичних механізмів притягнення винних до відповідальності, а також за підтримку громадянського суспільства в Україні.
Ольга Решетилова подякувала гостям за підтримку правосуддя щодо війни в Україні: “Ваша підтримка життєво важлива для нас. Адже ми говоримо не лише про майбутню відповідальність для злочинців, якої хочемо досягти — ми говоримо про злочини, що тривають просто зараз, і про те, як запобігти подальшим звірствам Росії проти українців”.
Решетилова представила попередній звіт МІПЛ щодо внесених у базу даних iDoc фактів про переслідування цивільних на території північних областей України, які були окуповані в перші місяці повномасштабного вторгнення Росії.
“Спочатку ми окремо розслідували свавільні затримання на окупованих територіях, окремо — фільтраційні табори, окремо — місця утримання і катування, — зазначила голова МІПЛ. — Але згодом ми зрозуміли, що всі ці окремі злочини є частиною єдиної державної політики Росії щодо переслідування цивільних людей і встановлення окупаційної влади.
Це носить ознаки щонайменше злочину проти людяності, адже його системність очевидна. Не можна організувати систематичні захоплення, вивезення, утримання в тюрмах тисяч людей без відома найвищого військово-політичного керівництва.
Щоб побудувати повноцінне розслідування, ми почали документувати та реєструвати дані в системі iDoc згідно з елементами злочину проти людяності. Коаліція “Україна. Пʼята ранку”, членом якої є МІПЛ, обрала цю базу даних як найоптимальнішу для збереження та систематизації даних. Завдяки цьому ми можемо акумулювати не лише зібрані нами матеріали, а й інформацію колег”.
Під час заходу Решетилова також продемонструвала створену МІПЛ онлайнмапу місць, де Росія утримує викрадених українців. Нараз на ній позначено понад 120 локацій. У всіх цих місцях українців утримують у неналежних умовах, їх весь час катують.
Станом на грудень 2023 року МІПЛ ідентифікувала 1355 цивільних українців, яких незаконно утримує Росія. Однак їхня кількість може бути в рази більшою. Встановити точну цифру наразі неможливо, позаяк РФ не допускає до українців міжнародних спостерігачів.