Send Lette
Аналітика

Зневіра чи пошук справедливості: чому потерпілі від воєнних злочинів беруть участь у судових засіданнях

Двадцятого березня МІПЛ презентувала аналітичне дослідження про правове становище, досвід і мотивацію потерпілих у справах щодо воєнних злочинів. Це перша подібна робота в Україні. Дослідження складається з теоретичної частини про досвід інших країн у роботі з потерпілими від воєнних злочинів, аналізу національного законодавства та практичної частини, де команда підсумувала досвід потерпілих, чиї справи вже в судах або на стадії активного розслідування. 

Перша частина дослідження пояснює правову рамку становища потерпілих — як у національних процесах, так і з точки зору міжнародних стандартів. Зокрема у цій частині ми звертаємо увагу на недосконалості захисту прав потерпілих і неповну відповідність національних стандартів міжнародним. Також вводимо поняття людиноцентричного підходу та пояснюємо недоречність терміну “жертва” і жертвоцентричної оптики. 

У другій частині МІПЛ розповідає, з якими викликами стикалися і як формували системи підтримки потерпілих і свідків інші країни, в яких була війна. Зокрема звертаємо увагу на кейси Грузії, Хорватії та Боснії і Герцеговини — на їхньому прикладі добре видно, що чим далі від моменту вчинення злочину, тим більша зневіра потерпілих у правосудді, а міжнародні механізми не здатні компенсувати втрати.

Під час презентації нової аналітики МІПЛ Людмила Шумкова (праворуч), потерпіла у справі щодо однієї з катівень Херсона, розповіла про власний досвід спілкування з правоохоронними органами

Третій розділ складається з глибинних інтерв’ю з потерпілими, які ми проводили з літа 2023 року. Люди розповідають про людяне або ж нечуйне ставлення правоохоронної та судової систем до них, особливості комунікації, власне судовий процес, свідчення, а також про очікування і ставлення до справедливості. Виявилося, що люди, які пережили воєнні злочини на початку повномасштабного вторгнення РФ і досі не мають вироку, втрачають мотивацію та віру в правосуддя. Водночас усвідомлення власної історичної ролі та бажання встановити істину може їх підтримати. 

На додачу до цього ми аналізуємо засади роботи новоствореного Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків.

Завершуємо дослідження переліком порад для залучених акторів, які можуть покращити підхід до роботи з потерпілими на різних рівнях — від законодавчого до висвітлення у медіа. 

Повну аналітику читайте нижче.

Пряму трансляцію презентації аналітики можна подивитися тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності.

31 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Більше публікацій