Send Lette
Аналітика

Примусова паспортизація. Як українцям на окупованих територіях та в РФ нав’язують російське громадянство

Після початку вторгнення на територію України у 2014 році Російська Федерація взялася застосовувати інструменти нав’язування громадянства РФ населенню окупованих територій. Першими жертвами такої політики стали жителі окупованого Криму. РФ почала автоматично вважати всіх, хто проживав на території півострова на момент його окупації, громадянами Росії, якщо у місячний строк вони не подали заяви про відмову від російського громадянства.

Наступним кроком стало нав’язування громадянства РФ в окремих районах Донецької та Луганської областей, яке на відміну від Криму відбувалося в формі спрощення набуття громадянства з одночасним обмеженням прав осіб, які не отримали громадянства РФ. З початком повномасштабного вторгнення на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей Росія продовжила реалізовувати цей сценарій: отримання російського громадянства можливе у спрощеному порядку, воно передбачає подання заяви про відмову від громадянства України. Але водночас активніше, ніж раніше, окупаційна влада РФ застосовує практику створення таких умов, за яких проживання українців на окупованій території за відсутності паспорта громадянина РФ стає неможливим.

Мета дослідження: простежити ключові етапи та практики впровадження політики нав’язування громадянства РФ українським громадянам — жителям тимчасово окупованих територій України, а також громадянам України, які внаслідок збройної агресії були вимушені переміститися до РФ, а також надати правову кваліфікацію таких дій — у межах міжнародного права і в межах українського законодавства.

Аналітичний звіт підготовлено в рамках проєкту “Об’єднані на шляху до правосуддя: документування тяжких міжнародних злочинів під час російської збройної агресії в Україні”, що реалізується Регіональним центром прав людини за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.

Ознайомитися зі звітом можна українською та англійською.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Правозахисники довели, що Росія катує українських військових так само, як це робив СРСР 

Медійна ініціатива за права людини презентувала новий аналітичний звіт, який порівнює методи катувань, що їх сучасна РФ застосовує до українських військовополонених, із практиками радянської доби. Автори звіту довели не лише спадковість використання певних практик тортур, але й політичних мотивів їх застосування. 

29 Квітня 2025

Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть жінку, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ у судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

9 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Більше публікацій