У Брюсселі показали фільм “20 днів у Маріуполі”: після цього МІПЛ взяла участь у дискусії
У столиці Бельгії показали десять фільмів цьогорічного міжнародного чеського фестивалю “Один світ” — найбільшої правозахисної події документального кіно у світі, організованої People in Need. Переглянули й оскароносну стрічку “20 днів у Маріуполі” українського режисера Мстислава Чернова. Серед глядачів була Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ.
Коментуючи свою роботу Мстислав Чернов звертає увагу на те, що “20 днів у Маріуполі” — це історія не лише про Маріуполь і його жителів. Це страшний документ про долю решти українських міст і містечок, які щодня потерпають від російських обстрілів. Свідченням цьому є постійні руйнування і жертви серед цивільного населення. Так, у день демонстрації фільму в Брюсселі Росія атакувала Чернігів ракетами, поціливши у житловий будинок і вбивши 18 людей.
— Я вперше дивилася цей фільм і він мене дуже вразив. Переконана, що звірства, які вчиняє Росія проти України і її жителів, має побачити весь світ. Тому дуже добре, що “20 днів у Маріуполі” всюди показують, — ділиться враженнями Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ. — Наша команда ретельно документує свідчення постраждалих від злочинів росіян. Аналізуючи їх, ми доходимо висновку, що переслідування українців, які не згодні з російською окупацією, які пручаються їй, є злочином проти людяності. Це системна політика Росії щодо окупованих територій і цивільних громадян і до її створення та запровадження причетне найвище керівництво Росії.
За словами правозахисниці, наразі важливо знайти дієві механізми притягнення до відповідальності РФ і її очільників. Одним із таких у контексті розслідування злочину проти людяності може стати Міжнародний кримінальний суд.
Говорячи про найуразливіші категорії тих, кого переслідують росіяни, Маріам Ламберт із Orphans Feeding Foundation заявила про численні випадки депортації українських дітей в Росію і злочини, які РФ вчиняє проти українських сімей. Ламберт переконана, що війна в Україні — це справа не лише її народу, але й усіх європейців, і вона значно ближче до кожного в ЄС, ніж видається на перший погляд. На підтвердження своїх слів щодо міжнародних злочинів РФ правозахисниця розповіла кілька моторошних історій про жахи депортації українських дітей в Росію і те, як Orphans Feeding Foundation рятує їх звідти і повертає родинам:
— Коли ти бачиш возʼєднання дитини з батьками, то в цей момент решта не має значення, — ділиться Маріам Ламберт.
Серед присутніх у залі під час дискусії був і міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич. Цей обласний центр розташований менш ніж за 70 км від позицій ворожих сил, тож росіяни регулярно обстрілюють місто. Водночас чимало тих, кому вдалося виїхати з тимчасово окупованих регіонів на підконтрольну Україні територію, оселилися саме в Миколаєві. За офіційною інформацію місцевої влади, на кінець лютого 2024 року у місті проживало майже 50 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Міський голова Сєнкевич говорить, що і російські обстріли і те, що люди шукають прихистку в Миколаєві, вимагають від влади нестандартних управлінських рішень, у тому числі, аби мінімізувати ризики для цивільних. Та найдієвішим інструментом, переконаний він, є західна зброя, яка не на словах, а на ділі здатна захистити цивільних українців від постійних атак Росії.