Send Lette
Аналітика

Катування українців — це державна політика Росії. Правозахисники розкрили нові подробиці жорстоких тортур цивільних

Систематичні та поширені практики свавільних затримань, катувань, насильницьких зникнень, сексуального насильства, фільтрації та пов’язаних з ними злочинів проти українських цивільних осіб на підконтрольних Росії територіях можуть становити злочини проти людяності. Про це свідчить нова доповідь Всесвітньої організації проти катувань (OMCT) та українських партнерів — Медійної ініціативи за права людини та Центру прав людини ZMINA.

У звіті задокументовані порушення прав людини, скоєні з лютого по жовтень 2022 року у понад 20 місцях несвободи. Він ґрунтується на інтерв’ю з жертвами та свідками і охоплює 63 випадки: 38 катувань та 25 інших видів жорстокого поводження у Київській, Чернігівській, Запорізькій, Донецькій, Харківській та Херсонській областях України.

Розслідування, що передувало підготовці цього звіту, виявило схожі обставини арешту та звільнення затриманих, зокрема заходи фільтрації, сценарії допитів, методи та обладнання для катувань, які були подібними в різних місцях і в різний час. Докази вказують на те, що це були не поодинокі випадки, а скоріше частина широкомасштабної і скоординованої системи підпорядкування і цілеспрямованої політики, організованої на найвищому рівні російської держави.

Любов Смачило, керівниця аналітичного департаменту МІПЛ, пояснює: “Російські сили мали на меті ідентифікувати та переслідувати цивільних осіб, які підтримували або сприймалися як такі, що підтримують власну країну, Україну”.

“Вони зазнавали систематичних катувань під час арешту, переведення з одного місця ув’язнення до іншого, а також під час перебування під вартою. Зрештою, все населення цих окупованих територій зазнавало величезного тиску, що сприяло створенню загальної атмосфери страху та недовіри в суспільстві”, — каже експертка. 

Усі умови тримання під вартою, задокументовані у звіті, не відповідали стандартам міжнародного гуманітарного права і міжнародним стандартам у галузі прав людини. З 38 випадків катувань, задокументованих у звіті, всі жертви стверджували, що зазнали численних форм фізичного та психологічного насильства. Зокрема, 18% з них повідомили про сексуальне насильство.

“Багато опитаних описали як найгірший досвід у своєму житті те, що вони постійно чули крики інших затриманих, яких катували, — зазначає Єлизавета Сокуренко, керівниця напряму документування воєнних злочинів у ZMINA. Злочини, скоєні під час цих незаконних утримань, мали глибокий довготривалий вплив на психологічне та фізичне здоров’я потерпілих, зокрема значну втрату ваги, спроби самогубства та випадки смертей внаслідок катувань і жорстокого поводження”.

“Рівень координації та планування цих звірств жахає”, — додає Марія Квіцінська, радниця з прав людини програм OMCT у країнах Європи та Центральної Азії. “Ці злочини мають ознаки катування і переслідування широкої політичної групи, що кваліфікується як злочин проти людяності”.

Висновки доповіді підкреслюють нагальну необхідність для Російської Федерації вжити негайних заходів і покласти край цим порушенням прав людини. Доповідь також закликає Україну, Міжнародний кримінальний суд і усю міжнародну спільноту до негайного втручання з метою розслідування випадків катувань і жорстокого поводження, засудження і притягнення до відповідальності винних у цих злочинах, надання всебічної підтримки жертвам і забезпечення правосуддя за допомогою міжнародних правових механізмів.

Звіт, у якому з перших вуст представлено свідчення жертв катувань, доступний українською та англійською мовами.

Звіт українською мовою також читайте нижче.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності.

31 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Більше публікацій