Send Lette
Адвокація

Потрібен режим тиші. Як тривають пошуки 16 зниклих моряків з катерів “Слов’янськ” та “Станіслав”

Навесні 2022 року через російські ракетні удари у Чорному морі затонули два українські військові катери — “Словʼянськ” і “Станіслав”. Частину моряків врятували. Однак доля ще 16-ти залишається невідомою.

Після трагедії родини зниклих екіпажів об’єднали зусилля та заснували громадську організацію “Об’єднані морем”. Багато інформації про обставини загибелі катерів рідні зібрали самостійно.

Зниклі безвісти 16 моряків: куди поділися військові з затонулих катерів “Словʼянськ” і “Станіслав”

За цей час організація скерувала звертання в усі можливі державні органи та міжнародні організації, а також зробила офіційні запити до країни-агресорки. Проте доля моряків все ще залишається невідомою. Про це рідні розповіли під час пресконференції, яку організувала Медійна ініціатива за права людини.

Лише минулого місця пошукова група ВМС змогла обстежити катер “Станіслав”, який затонув біля острова Зміїний та лежить на глибині близько 20 метрів. Під час цієї операції в катері знайшли тіло.

“Тривалий час перебування у воді не завжди дає можливість швидко ідентифікувати тіло. Тому зараз триває експертиза”, – зазначила Олена Бєлячкова, координаторка родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ.

Олена Бєлячкова, координаторка родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ

Вона додає, що оскільки вода негативно впливає на можливість візуальної ідентифікації тіл, обстежити затонулі катери необхідно якомога раніше.

Як зазначив Андрій Урсол, начальник управління психологічної підтримки персоналу командування ВМС ЗСУ, для проведення такої операції потрібен режим тиші. Однак досягти таких домовленостей з Росією неможливо.

“Має бути безпека цих заходів. В умовах ведення бойових дій проти Російської Федерації і, відповідно, постійних обстрілів з її боку, провести таку операцію неможливо. Це питання, яке може бути вирішено після нашої перемоги”, – заявляє Урсол.

Андрій Урсол, начальник управління психологічної підтримки персоналу командування ВМС ЗСУ

Тим не наш, родини зниклих безвісти моряків та правозахисники шукають можливості розвʼязання цієї проблеми. Для цього пропонують залучити треті країни.

“Наші катери вже небойові, тож жодного ризику для російської сторони немає. Це, по суті, гуманітарна місія для того, щоб родини змогли знайти відповіді на свої питання. Все що нам потрібно – це підняти тіла, якщо вони там є”, – каже Олеся Ауліна, голова ГО “Об’єднані морем” та дружина зниклого безвісти командира патрульного катера “Слов’янськ” Даміра Ауліна.

Вона зазначила, що минулого року була створена трьохстороння угода між трьома країнами НАТО – Туреччиною, Румунією та Болгарією – по розмінуванню Чорного моря. Ауліна вважає: угоду можна використати, щоб представники цих країн допомогли забезпечити режим тиші для дослідження катерів.

Олеся Ауліна, голова ГО “Об’єднані морем” та дружина зниклого безвісти командира патрульного катера “Слов’янськ” Даміра Ауліна

“Також в нас була закріплена морська коаліція з Великобританією та Норвегією. Ми вважаємо, що модна використати і ці домовленості для вирішення проблеми з дослідженням катерів”, – підкреслила Олеся Ауліна.

Паралельно продовжуються активний пошуки зниклих моряків у полоні. Олена Бєлячкова розповіла, що наразі моніторинг МІПЛ не дав результатів, однак це ще нічого не означає.

“Ми розуміємо, що Росія – не та країна, яка буде підтверджувати всіх полонених. В кожному обміні є приблизно 25% тих, хто значився зниклими безвісті, тобто відносно кого не було абсолютно ніякої інформації про те, що людина перебувала в полоні”, – підкреслила вона.

“Офіційно за ці понад два роки ми не просунулись ні на крок. Наразі наші хлопці так і залишаються в статусі зниклих безвісті. Ми не знаємо, куди ще постукати, щоб вплинути на Росію. Просто, щоб нам підтвердили, що вони в полоні, якщо вони там”, – каже Тетяна Шерішоріна, мати зниклого безвісти Нікіти Шерішоріна, матроса патрульного катера “Слов’янськ”.

Тетяна Шерішоріна, мати зниклого безвісти Нікіти Шерішоріна, матроса патрульного катера “Слов’янськ”

Повну версію пресконференції дивіться тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Чи можуть незахідні країни сприяти відновленню ефективності міжнародних організацій: результати панельної дискусії Crimea Global 2024

У межах Другої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”.

22 Листопада 2024

Адвокація
Україна та незахідні країни мають багато спільних викликів, пов’язаних з Росією — Ольга Решетилова на відкритті Crimea Global

Виклики, що стоять перед Україною та незахідними країнами у зв’язку з Російською агресією багато у чому перетинаються. Про це сказала Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час свого виступу на відкритті Другої міжнародної конференції «Crimea Global. Understanding Ukraine through the South».

22 Листопада 2024

Адвокація
Систематичне порушення РФ Женевських конвенцій — злочин проти людяності, — правозахисники

Практики жорстокого поводження і порушення прав українських військовополонених Російська Федерація застосовує від початку збройного конфлікту в Україні. З 2014 року методи РФ не змінилися, а стали більш масовими. У такій поведінці росіян простежується державна політика.

21 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов

В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.

22 Листопада 2024

Адвокація
Чи можуть незахідні країни сприяти відновленню ефективності міжнародних організацій: результати панельної дискусії Crimea Global 2024

У межах Другої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”.

22 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Проведення окупантів на ТЕС, вербування матроса та заклик до геноциду: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

22 Листопада 2024

Більше публікацій