Близько 15 тис. цивільних були незаконно позбавлені волі в Україні в ході російської окупації — Генпрокурор
У рамках понад 4 тис. кримінальних проваджень Офіс Генерального прокурора України розслідує факти незаконного позбавлення волі майже 15 тис. цивільних українців в ході російської окупації.
Про це під час панельної дискусії, організованої Медійною ініціативою за права людини, Всесвітньою організацією проти катувань, центром прав людини ZMINA та ін., повідомив Генеральний прокурор Андрій Костін.
“Наразі встановлено понад 170 катівень, де утримували військовополонених і цивільних. Розпочато понад 4 тис. кримінальних проваджень за фактами позбавлення волі цивільного населення. У цих провадженнях досліджується незаконне позбавлення волі майже 15 тис. мирних українців. Повідомлено про підозру 261 особі, обвинувальні акти щодо 229 з них скеровано до суду. Засуджено 58 воєнних злочинців”, — підсумував Костін роботу правоохоронців у цьому напрямку.
Генпрокурор додав, що злочини Росії, пов’язані з катуванням та переслідуванням цивільних, є масовими, патерни таких злочинів зафіксовані ОГПУ на всіх територіях, звільнених від ворога.
“Характер цих злочинів дозволяє стверджувати про них не просто як про воєнні злочини, а саме як про злочини проти людяності”, — підкреслив він.
Костін відзначив, що важливим джерелом інформації для правоохоронців у підтвердженні цих висновків є робота громадських організацій. Таке об’єднання зусиль важливе для України і в контексті міжнародної співпраці, аби винних притягнути до відповідальності.
“Наша боротьба за справедливість для України і українців — це те, що об’єднує нас із усіма нашими партнерами і навіть ширшим колом держав. Бо є країни, які не будуть готові допомагати нам зброєю чи фінансами. Але, тим не менше, вони добре розуміють, що ми боремося за ті цінності, на яких засновані всі західні суспільства, і готові працювати у цьому напрямку”, — резюмував Генпрокурор.
У свою чергу Генеральний секретар Всесвітньої організації проти катувань Геральд Стаберок під час заходу заявив, що катування на окупованих територіях України є частиною широкої політики Росії з переслідування цивільного населення.
“Заборона катувань є однією з найчіткіших і найбільш прямих норм міжнародного права. Цієї заборони зобов’язані дотримуватися всі і всюди. Ніколи означає ніколи. Ми бачимо, що катування на окупованих територіях України становить воєнний злочин і може бути злочином проти людяності. Що ми разом із партнерами по громадянському суспільству бачимо на окупованих територіях України?
Ми бачимо катування з певною метою — залякування, отримання від населення інформації. Росія також використовує катування для того, щоб перевіряти людей на лояльність. Це функція перевірки — це елемент фільтрації. І в такому разі цей злочин виходить на інший, значно вищий рівень”, — робить висновки Геральд Стаберок.
У рамках заходу презентована також спільний звіт Всесвітньої організації проти катувань, Медійної ініціативи за права людини та Центру прав людини ZMINA. У ньому задокументовано порушення прав людини, скоєні Росією і її армією з лютого по жовтень 2022 року у понад 20 місцях несвободи. Він ґрунтується на інтерв’ю з жертвами та свідками і охоплює 63 випадки.
Автор: Ігор Вишневський