Send Lette
Аналітика

Близько 15 тис. цивільних були незаконно позбавлені волі в Україні в ході російської окупації — Генпрокурор

У рамках понад 4 тис. кримінальних проваджень Офіс Генерального прокурора України розслідує факти незаконного позбавлення волі майже 15 тис. цивільних українців в ході російської окупації.

Про це під час панельної дискусії, організованої Медійною ініціативою за права людини, Всесвітньою організацією проти катувань, центром прав людини ZMINA та ін., повідомив Генеральний прокурор Андрій Костін. 

“Наразі встановлено понад 170 катівень, де утримували військовополонених і цивільних. Розпочато понад 4 тис. кримінальних проваджень за фактами позбавлення волі цивільного населення. У цих провадженнях досліджується незаконне позбавлення волі майже 15 тис. мирних українців. Повідомлено про підозру 261 особі, обвинувальні акти щодо 229 з них скеровано до суду. Засуджено 58 воєнних злочинців”, — підсумував Костін роботу правоохоронців у цьому напрямку.

Генпрокурор додав, що злочини Росії, пов’язані з катуванням та переслідуванням цивільних, є масовими, патерни таких злочинів зафіксовані ОГПУ на всіх територіях, звільнених від ворога. 

“Характер цих злочинів дозволяє стверджувати про них не просто як про воєнні злочини, а саме як про злочини проти людяності”, — підкреслив він. 

Андрій Костін, Генеральний прокурор України (праворуч) разом з Ольгою Решетиловою, головою МІПЛ. Фото: Віктор Ковальчук 

Костін відзначив, що важливим джерелом інформації для правоохоронців у підтвердженні цих висновків є робота громадських організацій. Таке об’єднання зусиль важливе для України і в контексті міжнародної співпраці, аби винних притягнути до відповідальності. 

“Наша боротьба за справедливість для України і українців — це те, що об’єднує нас із усіма нашими партнерами і навіть ширшим колом держав. Бо є країни, які не будуть готові допомагати нам зброєю чи фінансами. Але, тим не менше, вони добре розуміють, що ми боремося за ті цінності, на яких засновані всі західні суспільства, і готові працювати у цьому напрямку”, — резюмував Генпрокурор. 

До дискусійної панелі доєдналися міжнародні та українські експерти. Фото: Віктор Ковальчук 

У свою чергу Генеральний секретар Всесвітньої організації проти катувань Геральд Стаберок під час заходу заявив, що катування на окупованих територіях України є частиною широкої політики Росії з переслідування цивільного населення.

“Заборона катувань є однією з найчіткіших і найбільш прямих норм міжнародного права. Цієї заборони зобов’язані дотримуватися всі і всюди. Ніколи означає ніколи. Ми бачимо, що катування на окупованих територіях України становить воєнний злочин і може бути злочином проти людяності. Що ми разом із партнерами по громадянському суспільству бачимо на окупованих територіях України?

Ми бачимо катування з певною метою — залякування, отримання від населення інформації. Росія також використовує катування для того, щоб перевіряти людей на лояльність. Це функція перевірки — це елемент фільтрації. І в такому разі цей злочин виходить на інший, значно вищий рівень”, — робить висновки Геральд Стаберок. 

У рамках заходу презентована також спільний звіт Всесвітньої організації проти катувань, Медійної ініціативи за права людини та Центру прав людини ZMINA. У ньому задокументовано порушення прав людини, скоєні Росією і її армією з лютого по жовтень 2022 року у понад 20 місцях несвободи. Він ґрунтується на інтерв’ю з жертвами та свідками і охоплює 63 випадки.

Під час дискусії МІПЛ, OMCT та Zmina презентували спільний звіт щодо катувань цивільного населення на окупованих територіях України. Фото: Віктор Ковальчук 

Автор: Ігор Вишневський 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Правозахисники розробили дорожню карту для документування катувань українців як злочинів проти людяності

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Всесвітня організація проти катувань (OMCT) та її партнери – Медійна ініціатива за права людини та Центр прав людини ZMINA – документують злочини, які російські військові та інші представники російської влади вчиняють щодо цивільного населення України на окупованих територіях.

15 Липня 2025

Адвокація
ВЛК за 2 дні. Як хворі потрапляють на фронт і чим це загрожує

Після початку повномасштабного вторгнення Україна максимально спростила доступ до військово-лікарських комісій (ВЛК), щоб збільшити пропускну спроможність системи та зробити її швидшою для військовозобов'язаних. Для цього, зокрема, минулоріч запустили триетапну реформу ВЛК, запровадивши електронний документообіг. Водночас тепер швидкість впливає на якість висновків комісії, через що у військо потрапляють люди з важкими діагнозами. 

18 Червня 2025

Аналітика
Правозахисники довели, що Росія катує українських військових так само, як це робив СРСР 

Медійна ініціатива за права людини презентувала новий аналітичний звіт, який порівнює методи катувань, що їх сучасна РФ застосовує до українських військовополонених, із практиками радянської доби. Автори звіту довели не лише спадковість використання певних практик тортур, але й політичних мотивів їх застосування. 

29 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Адвокація
Верховна Рада ухвалила закон про виплату 15 мільйонів гривень родинам загиблих в полоні військових

Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт №13168, який гарантує одноразову виплату у розмірі 15 млн грн родинам військовослужбовців, загиблих у полоні — незалежно від причини смерті. Для набрання чинності закон має підписати президент України.

16 Липня 2025

Більше публікацій