Send Lette
Військовополонені

На Львівщині родини зниклих безвісти та військовополонених зустрілися із ТЦК і Коордштабом

В Україні офіційно зниклими безвісти вважаються 55 тисяч людей. За кожною з цих цифр — трагедія родини. Й не всі вони знають алгоритм, як шукати рідних. Аби допомагати одне одному, родини безвісти зниклих і полонених почали об’єднуватися. Одна з таких спільнот є у Сокалі. Її створила Соломія Луковецька. Жінка вже півтора року чекає на свого чоловіка, бійця 93-ої бригади Холодний Яр. Він зник у травні 2023 року поблизу Бахмуту.

Спершу пошуки чоловіка Соломія делегувала державі, утім за пів року вона зрозуміла, що справа не рушить з місця. Тож вона зателефонувала в Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими з вимогою організувати зустріч. Жінка знайшла родичів військовослужбовців 93-ї окремої механізованої бригади, які зникли безвісти разом з її чоловіком біля Бахмуту. Разом вони зустрілися з Коордштабом у Києві. Так Соломія утворила своє перше об’єднання родин, яке швидко розрослося. 

Соломія Луковецька на зустрічі в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Фото: Коордштаб

Згодом дружина зниклого військового почала організовувати акції на підтримку військовополонених і зниклих безвісти у своєму рідному місті Сокаль, що на Львівщині. До жінки почали звертатися за порадою люди, які також шукають своїх рідних. Вони проводили зустрічі, щоб обмінюватися досвідом і підтримувати один одного, а також продовжували виходити на акції, щоб постійно тримати проблеми зниклих безвісти і військовополонених у фокусі суспільства. 

Втім, не всі питання вдається вирішити на місцях, а поїхати у столицю не кожен може. Саме тому Соломія Луковецька звернулася до Медійної ініціативи за права людини, аби та у Сокалі організувала зустріч із Координаційним штабом і ТЦК. Зрештою до неї долучилися 170 людей.

— Такі зустрічі дуже потрібні, бо навчають і підтримують нас. Раніше мені здавалося, що я сама. Але тепер бачу, що ні, ми не самі. І це дуже важливо, — каже місцева жителька Наталія Оріховська.

Її чоловік Тарас — військовослужбовець 33-ої окремої механізованої бригади, який зник на запорізькому напрямку.

— Про те, що чоловік зник безвісти, мені повідомили дуже пізно. Він вийшов на позицію сьомого числа, а сповіщення я отримала 27. Наскільки мені відомо, так не має бути, — говорить Оріховська. — Я мала б отримати сповіщення за 3 — 7 днів. До того ж, мені здається, що сповіщення принесли тільки через те, що я звернулася у поліцію. Мій чоловік дуже переймався за безпеку, тож не надавав мені багато інформації про бригаду, де служив. Тому мені самій потрібно було знайти її телефон, звернутися на гарячу лінію, довести, що я дружина і маю право знати, де мій чоловік, — говорить Наталія.

Наталія Оріховська, дружина зниклого військовослужбовця. Фото: МІПЛ

Згодом вона долучилася до спільноти родин зниклих безвісти у Сокалі, бере активну участь у зустрічах, зокрема з Координаційним штабом і представниками Уповноваженого ВР з прав людини. Наталія каже, що найскладніше — налагодити контакт із державними органами. 

— Зниклий безвісти не дорівнює загиблий — це моє особисте гасло. Але водночас я не знаю, де мій чоловік, у мене немає підтвердження його полону. Цим мав би займатися Міжнародний комітет Червоного Хреста. Я була на зустрічах, писала листи, та жодного підтвердження чи інформації не отримала. Тому шукаю власними силами, — розповідає Наталія.

— Моніторинг російських чатів неприємний, бо ми у стресі, а там описують, як вони розбивають українських військовослужбовців. Після такого стає гірше. Згадую, як я моніторила, а потім припинила спати вночі. Тому ми й виходимо на акції з надією, що нас почують, допоможуть, — акцентує жінка. — Родини потребують доступних роз’яснень, як діяти і на що вони мають право. Якби ми хоч щось розуміли, то, мабуть, не виходили би на такі акції.

Тарас Оріховський, військовослужбовець 33-ої окремої механізованої бригади, який зник на запорізькому напрямку. Фото: сімейний архів

Цю тезу озвучує і Соломія Луковецька. Каже, що на оформлення документів витратила пів року, хоча це має займати 2 — 3 місяці: “Спершу я думала, що проблема у військовій частині. Постійно їм надзвонювала, запитувала, чому так довго. А потім виявилося, що проблема була в ТЦК. У нас на зустрічі з керівництвом Координаційного штабу був Кирило Буданов і ми розповідали про цю проблему, про те, що треба навчити ТЦК працювати з рідними. Але максимум, що вони роблять — це скеровують до когось іншого. Особисто мені в ТЦК нічого не розказали, нічим не допомагали, а лише вставляли палки в колеса.

На зустріч із МІПЛ, Координаційним штабом і ТЦК у Сокалі прийшла і Оксана Коляда. Каже, підтримує знайому і родину свого чоловіка:

— У моєї знайомої чоловік безвісти зниклий, а в родини чоловіка син безвісті зниклий. Цей хлопчина зник у липні 2024 року і поки немає жодних конкретних даних, що з ним, бо та територія тепер окупована.

Оксана Коляда (ліворуч) на акції у Сокалі тримає плакат з фотографіями свого сина-військовополоненого. Фото надане Соломією Луковецькою

Ще до серпня цього року пані Оксана і сама була серед тих, хто потребував підтримки. Її син Орест — військовий 35-ї бригади морської піхоти — потрапив у полон 30 квітня 2022 року, коли схеми, як діяти рідним, взагалі не були напрацьовані.

— Мало би бути так, що приносять сповіщення, рідні звертаються у військкомат, там відразу дають папку: вам треба звернутися туди, заяву — сюди, а ось ця організація може допомогти з цим. Тобто все мало б бути в комплексі, а не те, як я прийшла, кажу, що потрібна отака довідка. А мені відповідають: “А нащо вам?” Я була вбита морально, грубо кажучи. Як це ви не знаєте, нащо мені ця довідка?! І це люди, які повинні це знати, — пригадує Оксана.

Військова частина Ореста розташовувалася в Одесі, їздити так далеко пані Оксана не могла. Попри те що син у полоні був два роки, за цей час його матері так і не надіслали сповіщення.

Ореста Козака звільнили з полону 24 серпня 2024 року. Фото: сімейний архів

— А коли я зубами те сповіщення видерла, то помітила, що там неправильні дані про те, коли він попав у полон, коли був призваний на службу. Три місяці лист йшов у військову частину, три місяці йшла відповідь. Ще була така ситуація, що документ лежав в одній військовій частині, а сина прикомандирували до іншої, так мене потім перкидували туди-сюди, — ділиться Оксана Коляда.

Зрештою жінці вдалося розібратися з документами. І щойно вона це зробила — сина обміняли. Оксана про це дізналася під час свого виступу на акції підтримки зниклих безвісти і полонених у Сокалі. Зараз Орест проходить реабілітацію, а Оксана продовжує підтримувати родини і боротися за повернення додому українських військових.

Ця активність стала можливою завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист).

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Правозахисники надіслали МКС повідомлення із закликом розслідувати вбивство українських полонених в Оленівці

Регіональний центр прав людини разом із партнерами — Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Yahad-In Unum, OSINT FOR UKRAINE та Спільнотою Оленівки — надіслали повідомлення до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених в Оленівці.

11 Грудня 2024

Військовополонені
З Росії повернули тіло морпіха з 501 батальйону: чоловіка закатували в полоні

Іван Макаров не єдиний морський піхотинець із 501 батальйону, тіло якого повернули з російського полону. МІПЛ відомо про ще трьох убитих у полоні військових із цього батальйону. Усіх їх утримували у виправній колонії № 1 міста Донське Тульської області. З отриманих нами свідчень відомо, що до них системно застосовували тортури, кілька днів підряд не дозволяли спати, змушували виконувати виснажливі фізичні вправи та відмовляли у їжі. Ймовірно, Макаров також міг бути у Донському.

4 Грудня 2024

Військовополонені
Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов

В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.

22 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Нацполіція змінює процедуру визначення підслідності у справах про зникнення безвісти

Національна поліція України впроваджує зміни в процедуру визначення підслідності у справах про зникнення безвісти. Про це повідомив Ігор Калантай, начальник відділу Головного слідчого управління Національної поліції України, на конференції до Міжнародного дня прав людини, організованій МІПЛ та МКЗБ. 

11 Грудня 2024

Військовополонені
Правозахисники надіслали МКС повідомлення із закликом розслідувати вбивство українських полонених в Оленівці

Регіональний центр прав людини разом із партнерами — Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Yahad-In Unum, OSINT FOR UKRAINE та Спільнотою Оленівки — надіслали повідомлення до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених в Оленівці.

11 Грудня 2024

Адвокація
Україна зобовʼязана розслідувати всі випадки зникнення безвісти людей – Метью Холлідей

З нагоди Міжнародного дня прав людини 10 грудня у Києві відбулася конференція, присвячена захисту прав родин зниклих безвісти. Захід організувала Медійна ініціатива за права людини спільно з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти. Учасники говорили про вирішення проблем зниклих безвісти, особливу увагу зосередили на діалозі між урядом, громадянським суспільством і міжнародними партнерами, аби рідні зниклих безвісти стали рівноправними партнерами в цьому процесі.

10 Грудня 2024

Більше публікацій