Send Lette
Військовополонені

За всі обміни з полону повернули 505 морських піхотинців — Коордштаб

Водночас 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, досі перебувають у російському полоні. Ще близько 1000 вважаються зниклими безвісти. Про це заявили на пресконференції, присвяченій тисячі днів полону морських піхотинців. Її організовала МІПЛ спільно з асоціацією “Сила морської піхоти”.

Нагадаємо, найбільша кількість морпіхів потрапила в полон 12 квітня 2022 року під час прориву з оточеного росіянами заводу Ілліча, аби з’єднатися з азовцями, які утримували “Азовсталь”. Детально про ті події МІПЛ писала раніше. 

На пресконференції були присутні рідні морпіхів, які залишаються в російському полоні. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

Зі слів Анастасії Савової, доньки полоненого морпіха та співзасновниці асоціації “Сила морської піхоти”, кожен другий полонений морпіх має тяжкі хвороби, зокрема складні форми туберкульозу. Ба більше, за офіційними даними, в Україну вже повернули 12 тіл загиблих у полоні морських піхотинців.

Анастасії Савової, доньки полоненого морпіха та співзасновниці асоціації “Сила морської піхоти”. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

Деякі загинули через ненадання належної медичної допомоги, говорить Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ.

– Під час опитувань звільнених військовополонених ми фіксуємо свідчення про застосування найжорстокіших катувань відносно морських піхотинців. Це пов’язано із тим, що під час анексії Криму у 2014 році морська піхота залишилася вірною присязі Україні. І це дуже не подобається Росії, — пояснила Бєлячкова.

Олена Бєлячкова (крайня праворуч), координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, станом на січень 2025 року з російського полону вдалося повернути 505 морських піхотинців. Загальна кількість зниклих безвісти та підтверджених полонених із різних підрозділів морської піхоти сягає 3 тисяч. Про це під час пресконференції заявив керівник секретаріату Коордштабу Богдан Охріменко. З його слів, Україна продовжує наполягати на створенні змішаних медичних комісій (ЗМК), які передбачені Женевськими конвенціями, аби ті мали доступ до місць утримання хворих та поранених військовополонених. 

Це один із найдієвіших механізмів. Українська сторона втретє в історії започаткувала таку комісію. Ми зі свого боку відпрацювали, абсолютно всі кроки пройшли, передали МКЧХ необхідні документи, визначилися з незалежними лікарями. Чекаємо відповідного погодження від Росії вже більше півтора року, – повідомив Охріменко.

Богдан Охріменко, керівник секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими України. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

Інший перспективний шлях отримання доступу та звільнення військовополонених — залучення держав-покровительок, які можуть виступати посередниками у переговорах і контролювати дотримання умов утримання полонених. Присутній на заході радник департаменту міжнародного права МЗС Богдан Чумак сказав, що наразі тривають консультації з третіми країнами. Оскільки кандидатуру має погодити російська сторона, покровителькою має стати країна з переліку нейтральних.

Як би Росії не хотілося бути абсолютно закритою державою, щоб надалі існувати, їй все одно потрібні контакти з зовнішнім світом. Якщо Росія таки погоджується на таку пропозицію якоїсь із нейтральних країн, це створює зобов’язання Росії вже не перед Україною, а саме перед цією державою. Тоді Росія вже буде стояти перед вибором: або вона порушує домовленість із цією країною і створює собі додаткові дипломатичні проблеми, або вона тяжко-важко, але починає виконувати зобов’язання, передбачені в рамках домовленостей з країною-покровителькою, — зазначив Богдан Чумак. 

Богдан Чумак (другий праворуч), радник департаменту міжнародного права МЗС. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

На думку Олени Бєлячкової, призначення держави-покровительки також допоможе в обміні інформацією, оскільки однією з її функцій є отримання списків утримуваних в іншої сторони збройного конфлікту. Таким чином Україна та родини полонених отримають більш ґрунтовні дані щодо кількості та стану тих, хто перебуває в російському полоні.

Міжнародна практика і норми говорять, що це не обов’язково одна держава-покровителька. Якщо Росія погоджується на ту країну, яку пропонує Україна, вона також може запропонувати свою кандидатуру держави-покровительки. Тобто їхня кількість не обмежується.

На запрошення правозахисників і спільнот родин полонених морпіхів захід відвідали близько 10 представників дипломатичних посольств різних держав. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

Наприкінці пресконференції Анастасія Савова презентувала символічний значок, присвячений 1000 днів полону морпіхів. 

Це птах із крилами, скутими колючим дротом. Він не лише не може злетіти, а й абсолютно безпорадний, залежний від умов, у яких його утримують. Так само, як наші рідні у полоні, — пояснила Савова. 

Презентований на конференції пін. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

Значки подарували присутнім на заході дипломатам, а в подальшому планують передати представникам інших міжнародних місій, щоб ті памʼятали: агресія, насильство та воєнні злочини не мають залишитися безкарними.

Деякі дипломати відразу одягли подаровані символи. Зокрема, так зробив апостольський нунцій в Україні Вісвальдас Кульбокас. Фото: Віктор Ковальчук/МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
1000 днів у полоні: що відбувається з морпіхами, які боронили Маріуполь

Наразі в російському полоні перебуває близько 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, ще понад 1000 вважаються зниклими безвісті. Тих, кого тримають у полоні, катують. Щонайменше 12 морських піхотинців померли в російських тюрмах, їхні тіла передали в Україну під час репатріації.

6 Січня 2025

Військовополонені
“Коли мій чоловік був у полоні, мова йшла про десятки полонених. Зараз їх тисячі”, – Вікторія Пантюшенко, адвокаційна менеджерка МІПЛ

Вікторія Пантюшенко набула нову для себе професію адвокаційниці, коли говорила зі світом від імені свого чоловіка Богдана, військовослужбовця 1-ї танкової бригади, який майже п’ять років провів у російському полоні. Сьогодні власний досвід боротьби допомагає Вікторії скеровувати адвокаційну роботу інших родин, які борються за повернення своїх рідних із російської неволі.

26 Грудня 2024

Військовополонені
184 українців померли у російському полоні від початку великої війни — Коордштаб

Медійна ініціатива за права людини отримала інформацію про офіційно підтверджену кількість українців, загиблих у російському полоні. Більшість із них — військовополонені, однак є і цивільні. МІПЛ також дослідила найпоширеніші причини смерті в полоні.

23 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Насильницькі зникнення
В Україні завдяки ДНК опізнали тіла ще трьох українців, вбитих в Росії

Сергій Дєдовський із Чернігівщини, Андрій Пащенко та Сергій Шевцов із Київщини — цивільні, яких у 2022 року викрали і вивезли в Росію. Живими звіти вони не повернулися. Їхню особу встановили завдяки ДНК-експертизі.

7 Січня 2025

Військовополонені
1000 днів у полоні: що відбувається з морпіхами, які боронили Маріуполь

Наразі в російському полоні перебуває близько 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, ще понад 1000 вважаються зниклими безвісті. Тих, кого тримають у полоні, катують. Щонайменше 12 морських піхотинців померли в російських тюрмах, їхні тіла передали в Україну під час репатріації.

6 Січня 2025

Більше публікацій