Send Lette
Війна і правосуддя

Російський військовий катував поліціянтів на Харківщині — суд постановив слухати справу в закритому режимі

Обвинувачений — 33-річний військовий Олександр Кулешов, уродженець Ставропольського краю РФ. За даними речника СБУ Владислава Абдули, Кулешов брав участь в окупації Куп’янщини й причетний щонайменше до двох викрадень поліціянтів у березні 2022 року. Йому інкримінують вчинення воєнного злочину за ч. 1 ст. 438 КК України.

У липні 2024 року обвинувальний акт щодо Кулешова скерували до Орджонікідзевського (Індустріального) районного суду Харкова. Слідчі встановили, що він разом із двома російськими військовими з позивними “Медик” і “Тренер” утримував та катував на фермі в Огурцівці щонайменше двох правоохоронців.

Одного з них, як йдеться у повідомленні СБУ, росіяни забрали з дому — вивели під дулами автоматів і вивезли в катівню, яку влаштували на фермі. Там Кулешов вимагав, щоб чоловік погодився працювати в окупаційному “МВС РФ”. Коли ж той відмовив, росіяни підвісили його за зв’язані руки до крана з металевим гаком, били палками, руками і ногами в чоботах. Погрожували розстрілом.

Обвинуваченому Кулешову призначили адвоката Володимира Романченка від Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги. Але 24 жовтня він не прибув на підготовче засідання та подав клопотання про перенос розгляду справи через хворобу. Наступного разу, 12 грудня, він знову не з’явився, але вже не повідомив про причину. 

Участь захисника в засіданні обов’язкова, тож суд доручив Центру з надання безоплатної правничої допомоги замінити адвоката.

Олександр Кулешов, обвинувачений у справі про катування правоохоронців. Фото: Харківська обласна прокуратура

Пізніше, розповів прокурор у справі Михайло Мартиш, суд з’ясував, що Романченко отримав повістку від ТЦК, тому й не прибув на засідання. 

У лютому 2024-го Кулешову призначили нового захисника — Віктора Ткаченка. Потерпілі подали заяви, щоб підготовче судове засідання відбулося без них. Прокурор і захисник не заперечили. Натомість Ткаченко зазначив, що вважає за доцільне допитати потерпілих.

Обвинуваченого Олександра Кулешова про справу повідомляли через “Урядовий кур’єр” і сайт ОГП. Оскільки він не прибув до суду, підготовчий розгляд почали без нього.

МІПЛ подала клопотання про проведення онлайн-трансляції засідання, однак потерпілі попросили про розгляд справи у закритому режимі, аби розголошені деталі не загрожували їм і родинам. 

— Ваша думка щодо порядку розгляду справи в закритому чи відкритому засіданні? — звернулась суддя Олена Бугера до захисника та прокурора.

— Вважаю, що клопотання потерпілих підлягають задоволенню. Я клопочу про те, щоб судове провадження здійснювалося у закритому засіданні, адже потерпілі є чинними працівниками правоохоронних органів, — відповів прокурор Мартиш.

— Захисник? — додала суддя.

— На розгляд суду, ваша честь, — відповів захисник Ткаченко.

Суд вирішив проводити процес у закритому режимі. 

Авторка: Вікторія Маньковська, журналістка судового моніторингу

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
“Куратор” благодійного фонду вивіз із країни сотні чоловіків — тепер його судять

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде понад 90. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

4 Липня 2025

Війна і правосуддя
В Одесі судять уже другого працівника СІЗО, який постраждав від російських катувань. І ще 104 справи в українських судах

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з матеріалу з анонсами на сайті.

27 Червня 2025

Війна і правосуддя
Катівні, вбивства і зґвалтування як державна політика Росії: у травні українські суди винесли 8 нових вироків за воєнні злочини

Вироки демонструють зрушення у практиці розслідувань: суди все частіше доходять до тих, хто керував злочинами, а не лише виконував їх. Ці справи стають доказами системності злочинів Росії проти цивільного населення України.

23 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Більше публікацій