Send Lette
Війна і правосуддя

В Одесі обвинувачена в диверсії на Укрзалізниці відмовилася від угоди з прокурором

В Одесі обвинувачена в диверсії Марія Т. відмовилася від угоди з прокурором про визнання вини. Завдяки угоді жінка могла отримати 8 років ув’язнення. Тепер справу слухатимуть за стандартною процедурою і їй загрожує 15 років або довічне позбавлення волі. МІПЛ розповідає про початок справи.

Угода про визнання винуватості — це домовленість між прокурором та підозрюваним або обвинуваченим, в якій останній добровільно визнає свою вину і погоджується на узгоджене покарання. Завдяки цьому держава заощаджує ресурси і час, які витрачаються на повний судовий розгляд, а обвинувачений отримує передбачене або пом’якшувальне покарання. Ініціювати підписання угоди може і прокурор, і обвинувачений — поки судді не пішли до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.

Тридцятирічну Марію Т. і 44-річного Олександра К. обвинувачують у диверсії, вчиненій організованою групою. Це частина 3 статті 28 і стаття 113 КК України. За даними слідчих СБУ, вони разом із ще одним чоловіком у лютому 2024 року підпалили в Одесі три релейні шафи “Укрзалізниці”. Їх використовують для управління електричними системами — на залізниці це важливо для безпечного руху потягів. Також обвинувачувані планували пустити з рейок потяг. 

Слідчі вважають, що за підпал трійці заплатили — ймовірно, співробітники російських спецслужб.

Третій фігурант — Сергій Алексієнко — встиг втекти до того, як Марію й Олександра затримали. Наразі він перебуває у розшуку.

Досьє третього фігуранта справи Сергія Алексієнка

Обвинувальний акт стосовно Марії та Олександра передали в Малиновський райсуд Одеси наприкінці осені 2024 року. Прокурор запропонував Марії підписати угоду про визнання вини, враховуючи, що вона співпрацювала зі слідством і надавала викривальні свідчення. Це спростило би судовий — жінка відразу отримала б 8 років ув’язнення замість 15 або довічного, як передбачає стаття 113 КК України.

Проте 21 лютого, напередодні підписання угоди, Марія відмовилася. Причина — вона вважає, нібито скоро зміниться ситуація і її звільнять.

На засіданні 24 лютого адвокат подав клопотання щодо припинення його повноважень. У нього закінчився строк дії договору з Марією — він представляв її за контрактом. До того ж, після відмови Марії від підпису, вони не узгодили позицію щодо захисту. На засіданні обвинувачена попросила призначити їй захисника з Центру безоплатної правової допомоги. Суд ухвалив це рішення.

Обвинувачені у скляному боксі під час судового засідання. Фото: Юлія Химерик

У січні від свого адвоката відмовився також Олександр. Як пояснила адвокатка, обвинувачений не погодився з її позицією щодо захисту. Йому теж призначили нового адвоката з Центру безоплатної правової допомоги.

Наразі обвинувачені перебувають у СІЗО. В березні справу планують слухати в повному обсязі. Якщо їхню вину доведуть, Марії й Олександру загрожує 15 років позбавлення волі або довічне і повна компенсація матеріальної шкоди “Укрзалізниці”. Проте в Марії залишається право піти на угоду, поки судді не пішли в нарадчу кімнату до ухвалення вироку.

Наступне засідання призначили на 19 березня.

Як повідомили журналістці МІПЛ в УСБУ в Одеській області, станом на початок грудня 2024 року затримали 26 людей, причетних до диверсій на “Укрзалізниці”. З них 23 отримали підозри за частиною 2 статті 113 КК України (диверсія).

Окрім того, управління СБУ в Одесі викрило схему вербування і фінансування російськими спецслужбами людей для диверсій на залізниці. Виконавців підшукували у Telegram-каналах, гроші скидали на криптогаманці і банківські картки.

Проаналізувавши 182 транзакції, СБУ ідентифікувала 36 громадян України, причетних до диверсійно-підривної діяльності в різних регіонах України. З них 18 раніше в поле зору правоохоронців не потрапляли. 

Авторка: Юлія Химерик, журналістка МІПЛ

1 Коментар
  • Зустріла б десь в провулку і придушила , рука б не дрогнула . Падли продажні . Вважаю що зрадників треба вішати – десять повісити то тисячі подумають .

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Полковник СБУ, вихід у полон у Маріуполі та адвокат проти ТЦК: перші справи початку квітня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

28 Березня 2025

Адвокація
Вперше після Нюрнберга: в Страсбурзі зробили крок до трибуналу над Росією за злочин агресії

У Страсбурзі учасники Коаліції держав провели фінальне засідання, на якому завершили технічну роботу над проєктами документів, необхідними для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

25 Березня 2025

Війна і правосуддя
Підпал авто військових, страта військового і колишній полонений: 98 справ в українських судах наприкінці березня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

21 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
ФСБ за спинами зрадників: як росіяни окуповували Голу Пристань

Упродовж всього 2022 року росіяни намагалися збудувати на окупованій Херсонщині власні органи влади, і головне — репресивний апарат із місцевих колаборантів. Вони мали б працювати під наглядом ФСБ, яку підсилювали передусім зрадниками із Криму, окупованих частин Донеччини і Луганщини, бійцями “Беркуту”, що втекли після Майдану, колишніми українськими топпосадовцями.

1 Квітня 2025

Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Авторами дослідження стали Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ), онлайн видання “Ґрати” та ГО “Кримський процес”.

31 Березня 2025

Аналітика
Російські суди переслідують українських військових як терористів — аналітика

Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітику про те, як судова система Росії переслідує полонених українців. Документ ґрунтується на дослідженні понад 30 справ, які Росія порушила проти українських військових. Головний висновок полягає у тому, що кримінальне переслідування військовополонених — це широкомасштабна і системна урядова політика РФ.

31 Березня 2025

Більше публікацій