Send Lette
Насильницькі зникнення

Росіяни під тортурами змушують “херсонську дев’ятку” відмовлятися від адвокатів

Улітку 2022 року в тоді ще окупованому Херсоні росіяни викрали дев’ятьох цивільних: Сергія Офіцерова, Олега Богданова, Юрія Тавожнянського, Сергія Кабакова, Сергія Ковальского, Костянтина Резніка, Сергія Гейдта, Юрія Кайова та Дениса Ляльку. Їх звинуватили в “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Спершу окупанти вивезли чоловіків до Сімферополя, згодом — до СІЗО Лефортово в Москві. Нині їх утримують у Ростові.

“Моє тіло було синє”

Один із бранців — Денис Лялька — колишній військовий. Коли РФ розпочала повномасштабну війну проти України, він перебував у Херсоні: спершу волонтерив, а згодом відкрив продовольчий кіоск.

Денис Лялька під час військової служби. 2015 рік

На початку березня 2022-го до будинку в селі Тягинка, де раніше мешкав батько чоловіка, вдерлись озброєні деенерівці. Вони намагалися знайти Дениса, обшукали оселю, перевірили телефон його тата й поїхали. За кілька місяців, 10 серпня, з Лялькою зник зв’язок. Минув тиждень — і його сестрі Юлії знайомий розповів, що Денис відвозив ліки в окупований Херсон, проте росіяни затримали автобус і де чоловік, невідомо. 

За кілька днів телефон Ляльки ввімкнувся, але на дзвінки не відповідав. Лише за місяць із Юлією зв’язалася жінка, у якої Денис винаймав квартиру, та повідомила: двері в оселю вибили та пограбували її. Сестра й батько шукали чоловіка в катівнях Херсона, та марно. Окупанти казали їхати до Каховки писати заяву, утім дорога була небезпечною для життя: росіяни розстрілювали цивільні автівки, які їхали повз ГЕС.

Про те, що Ляльку тримали в підвалі приміщення ГУНП Херсонської області, рідні дізналися вже в 2023 році. Там окупанти катували чоловіка струмом, били та погрожували розстрілом. Дениса змушували видати сховок зі зброєю та розповісти, кого він нібито вбивав. Час від часу росіяни возили бранця до нього додому та на роботу, сподіваючись, що із чоловіком зв’яжуться представники СБУ, а потім повертали до підвалу. Коли Лялька казав, що нічого не знає, росіяни катували його знову. Унаслідок тортур Денис непритомнів.

“Моє тіло було синє”, — розповідав він.

Денис Лялька до викрадення (ліворуч) і під час незаконного суду над ним

Російська рулетка і струм

За місяць після викрадення брата Юлії зателефонував так званий державний адвокат і повідомив, що Денис — в одному з СІЗО Сімферополя. Там росіяни не випускали бранців на прогулянки, не давали їм отримувати листи та передачі від рідних. Також у Сімферополі щодня допитували полонених, майже не годували та не давали пити. Крім того, наглядачі погрожували українцям зброєю.

“Якщо хочеш їсти й тобі принесли їжу, то стукають у камеру, в те віконечко, ти висовуєш голову. І це була гра в рулетку: наглядач наставляє пістолет і стріляє — якщо куля не зайшла в голову, то ти ще сьогодні поїси”, — згадує Юлія свідчення брата.

Також росіяни били Дениса, приковували кайданками до металевих ґратів і катували струмом. Унаслідок тортур у нього виникли проблеми з зубами, нервовою системою та колінами. Також окупанти зламали Денису ребра й він два місяці лежав на підлозі, не маючи змоги підвестися. На прохання про медичну допомогу росіяни віджартовувалися: “Це у вас переохолодження від ваших окопів”.

Незаконні суди за “тероризм”

Наприкінці жовтня 2022-го Юлії зателефонував так званий державний адвокат і розповів, що росіяни вивезли “херсонську дев’ятку” до СІЗО Лефортово в Москві. Оскільки він майже не комунікував із сестрою Дениса, жінка знайшла іншу адвокатку. Лише тоді Юлія змогла листуватися з братом. Вона дізналася, що в Лефортово бити бранців припинили, стали краще годувати і почали водити на прогулянки. Проте на полонених тиснули психологічно: змушували співати гімн РФ і тримали в камерах разом із російськими злочинцями, які провокували конфлікти на тему війни. Також росіяни відмовлялися надавати українцям медичну допомогу. Коли Юлія звернулася до МКЧХ і представники організації спробували перевірити умови утримання українців у СІЗО Лефортово, наглядачі їх не пустили.

Денис Лялька під час одного з судових засідань над “херсонською дев’яткою”

Узимку 2022-го росіяни почали незаконно судити дев’ятьох херсонців. Відтоді їм регулярно продовжують термін утримання. Рідним полонених не надають жодних “судових документів”, але Юлія дізналася, як росіяни брешуть, що затримали українців наприкінці жовтня, а не влітку. Також під час одного із “засідань” слідчий користувався ноутбуком, який окупанти забрали під час викрадення Дениса.

“Я на нього глянув, а він мені відповідає, що трішки ним покористується, а потім віддасть”, — згадував Денис.

Побиття та 27 людей в одній камері

У березні 2023 року росіяни перевезли Сергія Офіцерова, Олега Богданова, Юрія Тавожнянського, Сергія Кабакова, Сергія Ковальского, Костянтина Резніка, Сергія Гейдта, Юрія Кайова та Дениса Ляльку до СІЗО № 1 у Ростові, де тримають і досі. Умови там жахливі, каже Юлія:

“Десь немає вікон, десь — вологі стіни, холодно, дуже погане харчування, медичної допомоги не надають. Мій брат перебуває в камері, де найбільша кількість людей — 27 осіб. Спати немає на чому”.

У Ростові росіяни також змушують українців щодня співати гімн РФ. Коли бранців виводять на прогулянки, наглядачі жбурляють у них палиці: декому влучають по ногах, декому — по голові. Віднедавна росіяни змушують “херсонську дев’ятку” зводити наклеп на своїх адвокатів і відмовлятися від них. Тих, хто не погоджується, наглядачі відводять до підвалу та б’ють. Скаржитися полонені не наважуються: бояться потрапити в іще гірші умови утримання. Унаслідок таких знущань Денис Лялька занепадає духом і хвилюється, що в Україні про них забули. У застінках російських катівень він написав вірша.

Вірш Дениса Ляльки, переданий з ув’язнення в РФ. На цьому ж аркуші бранець намалював квітку

Нині Юлія на прохання Дениса звертається до українських державних органів і закликає посприяти якнайшвидшому визволенню брата.

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Били, душили, погрожували розстрілом: у Голій Пристані окупанти катували працівника мерії

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

27 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Більше публікацій