Send Lette
Адвокація

Закриті процеси і фальшиві вироки: в Женеві представили докази злочинів судової системи Росії проти українців

З початку повномасштабного вторгнення РФ суттєво зросла кількість кримінальних справ проти цивільних і військовополонених українців на території Росії та окупованих регіонів України. Російська влада систематично позбавляє українців права на справедливий суд, використовуючи судову систему як інструмент репресій. Про це заявила “Медійна ініціатива за права людини” (МІПЛ) під час сайд-івенту “Відмова у справедливому суді як жорстокий злочин під час війни Росії проти України”. Захід відбувся 21 березня в Женеві в рамках 58-ї сесії Ради ООН з прав людини.

Учасниками дискусії стали Максим Буткевич, який понад два роки провів у російському полоні, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, керівниця аналітичного департаменту МІПЛ Любов Смачило та директор Ресурсного центру демократії та прав людини (Молдова) Сергій Остаф. Модератором виступив Дейв Елсероад.

На заході правозахисники презентували дослідження, яке доводить, що позбавлення українців права на справедливий суд може розцінюватися як злочин проти людяності. Дослідження провели МІПЛ, ZMINA, видання “Ґрати” та ініціатива “Кримський процес” за підтримки МЗС Нідерландів.

На події порушили питання використання суду як інструменту російської політики утиску етнічних українців і кримських татар; відмову у справедливому суді на окупованих територіях, проаналізували процесуальні порушення, справи й вироки, а також обговорили перспективи розслідування та притягнення до відповідальності за позбавлення права на справедливий суд як серйозного порушення Женевських конвенцій та переслідування, як злочину проти людяності.

Монітори проаналізували близько 600 кримінальних справ, відкритих РФ проти українців, відібрали 37 репрезентативних кейсів для детального вивчення, дослідили понад 150 публікацій у ЗМІ, а також проаналізували російське кримінальне та процесуальне законодавство, міжнародне право та судову практику позбавлення права на справедливий суд.

З’ясувалося, що Росія свідомо приховує інформацію про судові процеси: засідання проводяться в закритому режимі, судові рішення не публікуються або видаляються з офіційних сайтів. Моніторам було вкрай складно отримати доступ до судових матеріалів. Передусіс це зумовлено неможливістю гарантувати їхню безпеку, а також закритістю судових процесів.

На основі цього дослідження правозахисники готують подання до Міжнародного кримінального суду, аби притягнути до відповідальності винних у системному порушенні прав українців. Вони наголошують: практика фабрикації справ, непрозорих процесів та відмови у правосудді є частиною політики Росії щодо репресій проти українців і кримських татар.

Це дослідження продовжує аналітичну роботу щодо політично мотивованих судових процесів Російської Федерації проти українців, розпочату у 2018 році на матеріалі моніторингу кримських окупаційних судів. Крім цього, МІПЛ досліджувала квазіправову систему на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей.

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Верховна Рада ухвалила закон про виплату 15 мільйонів гривень родинам загиблих в полоні військових

Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт №13168, який гарантує одноразову виплату у розмірі 15 млн грн родинам військовослужбовців, загиблих у полоні — незалежно від причини смерті. Для набрання чинності закон має підписати президент України.

16 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від дій РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Чоловік із шизофренією мав закласти вибухівку на військовому об’єкті — його затримали і судять

Кількість судових справ проти людей, яких звинувачують у воєнних та інших злочинах, повʼязаних із війною, продовжує зростати. МІПЛ відстежує найцікавіші з них, наступного тижня — майже 80.

18 Липня 2025

Війна і правосуддя
МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Більше публікацій