Send Lette
Адвокація

100 тисяч за поранення: як військовому отримати додаткові виплати

Додаткова винагорода — це виплата, яка є доповненням до основного грошового забезпечення військовослужбовця. Зокрема, на винагороду у розмірі 100 тисяч гривень можуть розраховувати військові, які отримали поранення (контузію, травму, каліцтво), пов’язане з захистом батьківщини. Однак є випадки, коли виплату не нараховують, а деякі поранені захисники навіть не знають про таку можливість. Розповідаємо, чому можуть не виплачувати кошти, які документи необхідно подати, аби оформити виплату, та від чого залежить її розмір. 

Поранені військові можуть отримати додаткову винагороду у розмірі 100 000 гривень, яка виплачується щомісяця впродовж усіх періодів лікування в стаціонарі та реабілітації або під час відпустки для лікування після тяжкого поранення.

Детальніше: Постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168

Додаткова винагорода виплачується, якщо отримане поранення пов’язане з захистом батьківщини:

  • За весь період перебуває на стаціонарному лікуванні (зокрема за кордоном, але не більше ніж рік), незалежно від тяжкості поранення.
    Якщо лікування триває понад 4 місяці, то необхідно пройти ВЛК, отримати висновок, який підтверджує потребу у тривалому лікуванні. Після цього треба проінформувати про це командира і військову частину.
  • За період проходження реабілітації. Детальніше читайте у змінах до Постанови № 168, внесені в січні 2025 року.
  • За період перебування у відпустці для лікування після поранення за умови, що поранення було тяжким за висновком ВЛК.

Розмір додаткової винагороди залежить від кількості днів лікування у стаціонарі, реабілітації та перебування у відпустці після тяжкого поранення.

Чому гроші не виплачують і що з цим робити?

Основна причина — відсутність довідки форми № 5. Це довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) або Акт про нещасний випадок (для військових формувань не в системі ЗСУ).

Довідка форми № 5 є ключовим документом для військовослужбовців, які отримали поранення. Вона підтверджує причинний зв’язок між пораненням та виконанням військового обов’язку, зокрема захистом батьківщини або проходженням служби. Це обов’язковий документ для проходження військово-лікарської комісії та експертної команди оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО). 

Довідка впливає на визначення розміру додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності.

Якщо військовому не видали довідку, то необхідно звернутися з рапортом до командира військової частини, в якій служить військовослужбовець.

Виплати в розмірі 100 000 можуть не нараховувати або припинити нарахування, якщо лікування триває понад 4 місяці, а військовий не пройшов ВЛК і не має відповідного висновку. У такому випадку відновлення виплат відбувається через суд або через звернення в інші органи (Центральне управління захисту прав військовослужбовців, Гаряча лінія МО тощо). 

Також виплати можуть не нарахувати, якщо військового вивели за штат (або зарахування в розпорядження командира), зокрема якщо лікування триває понад два місяці. Утім навіть у таких випадках у військовослужбовця залишається право на отримання додаткової винагороди 100 000 грн щомісяця (з розрахунку від кількості днів на місяць) за весь час перебування на такому лікуванні або у відпустці (якщо травма тяжка).

  • Якщо військовий отримав поранення під час захисту батьківщини і ВЛК визнала його обмежено придатним або непридатним з переоглядом за 6 — 12 місяців, йому виплачують зарплату за останньою посадою протягом двох місяців (без додаткових премій).
  • Після двох місяців у розпорядженні і до закінчення цього періоду військовим щомісячно виплачується оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода 20 100 гривень (у розрахунку на місяць пропорційно часу перебування в розпорядженні). 

Право на цю виплату діє з 1 червня 2023 року, тобто і за минулий період. Ті, кому ще не виплатили належну суму, і ті, хто отримують 522 гривні, у будь-якому разі можуть отримати виплату. Виплата не призначена для тих, хто звільнився зі служби і продовжує реабілітацію. 

Детальніше: Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Виплати також можуть не нараховувати, якщо командир не оформив відповідний наказ.

У випадку неотримання додаткової винагороди потрібно написати рапорт на ім’я командира про включення до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень та їхню виплату. До рапорту необхідно додати копію довідки про обставини травми, виписки про лікування та висновок ВЛК (якщо лікування понад 4 місяці та для підтвердження тяжкості поранення). Або ж звернутися до Центрального управління захисту прав військовослужбовців: [email protected]

Зауважимо: якщо військовослужбовець лікувався кілька разів через одне й те саме поранення, але між періодами лікування була перерва (відпустка чи повернення на службу), то виплати мають бути нараховані за кожен із цих періодів окремо. Це підтверджують роз’яснення Міністерства оборони України, накази НГУ, а також судова практика. Зокрема, є справа, де суд вважає, що додаткова винагорода 100 000 гривень виплачується пропорційно часу лікування, а не за весь місяць. Тоюто військовий може декілька разів на місяць бути на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоровʼя внаслідок отримання поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного з захистом батьківщини, і за цей час йому повинні виплатити додаткову винагороду.

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Верховна Рада ухвалила закон про виплату 15 мільйонів гривень родинам загиблих в полоні військових

Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт №13168, який гарантує одноразову виплату у розмірі 15 млн грн родинам військовослужбовців, загиблих у полоні — незалежно від причини смерті. Для набрання чинності закон має підписати президент України.

16 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від дій РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Чоловік із шизофренією мав закласти вибухівку на військовому об’єкті — його затримали і судять

Кількість судових справ проти людей, яких звинувачують у воєнних та інших злочинах, повʼязаних із війною, продовжує зростати. МІПЛ відстежує найцікавіші з них, наступного тижня — майже 80.

18 Липня 2025

Війна і правосуддя
МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Більше публікацій