Send Lette
Інші воєнні злочини

Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

Сергій Потинг — цивільний, за два роки його утримували у відділку поліції Енергодару, Мелітополі, Маріуполі, а згодом перевели у СІЗО Ростова. Коли почалось повномасштабне вторгнення, чоловік і його дружина залишилися у місті й продовжували працювати на ЗАЕС. Крім того, Сергій займався волонтерством, допомагав сім’ям із маленькими дітьми.

Росіяни розуміли цінність працівників атомної станції, тому не змушували їх переходити на бік Росії, підписувати контракти абощо, утім регулярно затримували їх. З дружиною таке було тричі. Вперше — за рік після окупації, 20 червня 2023 року, коли жінка виходила з нічної зміни. Вдруге — наступного дня. Після того як відпустили, за нею стежили. Третє затримання сталося на дачі. Жінку повезли у поліцейський відділок Енергодару, почали катувати струмом, намагаючись вибити інформацію про чоловіка Сергія Потинга. Дроти підʼєднували до мізинців і мочок вух. Згодом жінку прив’язали скотчем до стільця й били по голові, душили кабелем, засовували пістолет до рота.

До відділку також привозили знайомих Сергія. Їх утримували добу, дружину ж тримали довше:

— У них була ціль дізнатися, де Сергій. Більше нічого їх це цікавило. Більше вони нічого не запитували. Вони казали, що я їм не потрібна, їм потрібен він.

23 червня росіянам вдалося вистежити Сергія Потинга, але де і за яких обставин його затримали — невідомо.

Інженер ЗАЕС Сергій Потинг у суді в Ростові. Фото: Дмитро Орлов/Телеграм

Представники Енергоатому звернулися до гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі й міжнародної спільноти із закликом допомогти звільнити співробітників ЗАЕС, яких росіяни тримають у полоні. Вони також повідомили, що Сергія регулярно катують.

Дружину відпустили 25 червня. На підконтрольну Україні територію вона виїхала на початку липня, до того до неї щодня навідувалися окупанти. Зі слів жінки, чоловіка шантажували тим, що вона в місті.

Коли матір Сергія дізналася про затримання, то пішла до відділку поліції. Їх дозволили передати їжу, одяг тощо. Від співкамерника Сергія рідні дізналися, що чоловіка прооперували: окупанти настільки сильно його побили, що на сідниці зʼявилася гнійна рана.

— Він також казав, що Сергій багато читав, розгадував кросворди. Розповідав про мене, — переказує дружина Сергія.

У жовтні 2023 року матері дозволили побачення із сином. Це була перша зустріч із часу затримання.

Першого грудня 2023-го Сергія перевезли в Мелітополь. Тоді ж почалося так зване слідство. Чоловіку призначили окупаційного адвоката. Згодом перевезли до Маріуполя. З 19 листопада 2024 року Потинг перебуває в Ростовському СІЗО. У рідних є можливість листуватися з ним, утім листи йдуть довго. Чоловік писав, що з ним усе гаразд, та чи справді це так — невідомо: листи проходять цензуру, а так званий державний адвокат зв’язок із рідними не тримав.

Зараз рідні знайшли іншого адвоката. Він має подавати апеляцію на вирок, поки триватиме цей процес, Сергій залишатиметься в тому ж СІЗО.

— Навіть у таких важких умовах мій чоловік боротиметься за правду і за свою українську позицію, — підкреслює дружина.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Окупаційна поліція проводить рейди у селищах Донеччини

Окупаційна поліція провела 25 березня рейд у селищі Донське на півдні Донецької області з оглядами сотень домівок і авто і перевірками документів у мешканців. Про це йдеться у повідомленні “міністерства внутрішніх справ” у Донецьку.

26 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 18 років експоліціянтку з Маріуполя: її звинуватили у тероризмі

29-річну Альону Голтвенко, яка до повномасштабної війни працювала у Національній поліції України в Маріуполі, в Росії засудили до 18 років ув’язнення. Понад рік вона перебувала в СІЗО-1 у Ростові-на-Дону.

12 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Чергова хвиля затримань кримських татар. Правозахисники вимагають посилити санкції проти РФ

О 4 ранку 5 лютого 2025 року російські силовики розпочали чергову хвилю обшуків в окупованому Криму. Обшуки відбулися у будинках Еміра Куртнезірова, Рустема Мустафаєва, Абібули Смедляєва, Мирзаалі Тажибаєва та Бахтіяра Аблаєва. Після обшуків співробітники ФСБ затримали усіх п'ятьох за обвинуваченням у причетності до Хізб ут-Тахрір — панісламської політичної партії, яка визнана терористичною організацію за російським законодавством.

7 Лютого 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Авторами дослідження стали Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ), онлайн видання “Ґрати” та ГО “Кримський процес”.

31 Березня 2025

Аналітика
Російські суди переслідують українських військових як терористів — аналітика

Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітику про те, як судова система Росії переслідує полонених українців. Документ ґрунтується на дослідженні понад 30 справ, які Росія порушила проти українських військових. Головний висновок полягає у тому, що кримінальне переслідування військовополонених — це широкомасштабна і системна урядова політика РФ.

31 Березня 2025

Насильницькі зникнення
Російські окупанти перетворили 20-річного студента з Мелітополя на “зрадника батьківщини”

Щоб вижити в окупованому Мелітополі Владислав Відлацький був вимушений отримати російський паспорт. У подальшому це дозволило окупантам порушити проти нього справу саме за статтею 275 Кримінального кодексу Росії, тобто за “державну зраду”. Його також звинуватили за 205 статтею, вона стосується тероризму.

31 Березня 2025

Більше публікацій