Send Lette
Війна і правосуддя

У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

Заборони й технічні проблеми

На судове засідання 10 квітня до Соснівського райсуду Черкас прибули Вадим Коломієць, прокурор Черкаської обласної прокуратури, Ігор Голубчик та Володимир Юдін, захисники підсудного, і журналісти. Як завжди, прийшли зо два десятки вірянок УПЦ МП. Снігірьов зі ще однією адвокаткою Тамарою Гріднеко з дозволу суду брав участь у процесі онлайн.  

В очікуванні головуючої судді Олександри Гоменюк вірянки розглядають журналістів і невдоволено перешіптуються: 

— Не знає зараз молодьож церкви й Бога.

Коли засідання починається, суддя оголошує, що суд продовжить вивчати відео обшуку помешкання Снігірьова. Втім до запису не переходять, адже адвокат Голубчик клопоче заборонити телеканалу “Суспільне. Черкаси” знімати на відео себе і колегу.

— Прошу заборонити телеканалу знімати захисників, — звертається він, передаючи судді роздруківки з сайту медіа. — Суд це раніше забороняв, але минулого засідання була зйомка і зафіксовані наші персональні дані.

Переглянувши публікацію, суддя клопотання відхиляє:  

— Дивіться, ми обговорювали це неодноразово, — каже вона. — Забороняли зйомку захисників, коли поряд у залі був обвинувачений. А взагалі це публічний процес. Захисники в цьому випадку також є публічними. Тому порушення в цьому великого немає. Інша справа, якщо йдеться про приватне життя підсудного. Чи були подібні текстові повідомлення?

Суддя Олександра Гоменюк. Фото: МІПЛ

На попередніх слуханнях суд за клопотанням адвокатів заборонив знімати й фотографувати відео обшуку. Мовляв, щоб забезпечити підсудному право на приватність особистого життя та з міркувань безпеки.

— Текстові повідомлення були. Дозвольте я зацитую, — продовжив адвокат Голубчик. — Тут написано, що захисник відмовився коментувати ситуацію з даного судового засідання. Але до мене навіть не підходили журналісти.

— А ви так хотіли прокоментувати? — з посмішкою перепитала суддя.

— Ваша честь, я констатую факт.

Втім суддя ще раз наголосила, що у публікаціях немає порушень і запропонувала нарешті досліджувати докази.

Секретарка судового засідання вмикає відео. Проте виникає проблема — Снігірьов онлайн його не бачить. Тому суддя оголошує технічну перерву — всі мають перейти до іншої судової зали, де все працює.

Російська книга та пропаганда

Засідання розпочинається за пів години. 

Відео зняли в будинку Снігірьова в лютому 2023 року — саме тоді слідчі проводили обшук. На минулому засіданні встигли подивитися до моменту, де в кабінеті Снігірьова оглядали комп’ютер, а його помічник Сергій Рудоман відповідав на запитання. Тож із цього й продовжили.

За версією обвинувачення, Снігірьов наказав Рудоману налаштувати сайт Черкаської єпархії УПЦ МП та прикріпити RSS-лінію, що підтягує новини з російських церковних сайтів. Заголовки цих статей з’являлися на сайті єпархії. Слідство зафіксувало, що більшість статей поширювали кремлівську пропаганду про причини російської війни проти України і це виправдовувало агресію РФ.

На відео слідчі переглядають адмінпанель сайту єпархії. Сергій Рудоман, відповідаючи на питання, пояснює, як заходив на сайт і адміністрував його. Один із працівників СБУ говорить:

— Отже, зафіксовано, що з вказаного комп’ютера заходили на сайт 23 січня 2023 року. Відтоді до сьогодні доступ не здійснювали. Проте це можна було зробити з іншого пристрою.

Рудоман тихо відповідає:

— Ну так, того дня ми видалили RSS-лінію одразу, як побачили [російські новини]. Не знали, що вони підтягуватимуться.

— Скажіть, чи є на комп’ютері сервіс VPN? — питає слідчий. Доступ до російських джерел в Україні заблокований.

— Я не користуюся, — відповідає чоловік.

— Але ж у вас тут є Яндекс-пошта, “Одноклассники”, — продовжує правоохоронець.

— Та я не користуюся давно, — повторює Рудоман.

— Стільки додатків і ви нічим не користуєтеся, — відказує слідчий. — Просте питання: чи є на комп’ютері VPN?

Проте чіткої відповіді Рудоман так і не дає. Слідчий оголошує, що після огляду комп’ютер вилучать. На цьому фрагмент відео завершується.  

Суддя Гоменюк звертається до прокурора:

— Якою була мета огляду цього комп’ютера? 

— Щоб з’ясувати, чи підлягає він вилученню після обшуку, — говорить Коломієць. — Встановили, що з нього адміністрували сайт, тому вилучили.

Вадим Коломієць, прокурор Черкаської обласної прокуратури. Фото: МІПЛ

— З відео слідує, що тривалий час на сайт не заходили з комп’ютера. То з чого висновок, що адміністрування було саме з нього? 

— Такий висновок дав експерт після огляду комп’ютера.

Далі слово взяв адвокат Володимир Юдін. Він заявив, що суд надав дозвіл на проведення обшуку будинку, а не на огляд комп’ютера. На його думку, у цьому є порушення:

— На комп’ютері є персональні дані. Тут порушено приписи щодо доступу до охоронюваної законом інформації. На це мала бути окрема ухвала суду.

Його колега Голубчик продовжує:

— Згідно з ухвалою, суд давав дозвіл на проведення обшуку, а тут бачимо огляд. Також за рішенням суду це мав робити слідчий. Але комп’ютер оглядав оперативний співробітник СБУ. Крім цього, на відео не зафіксовано, що в момент перегляду техніки роблять інші люди в будинку.

Третьою взяла слово адвокатка Тамара Гріденко. Вона заявила, що буцімто немає процесуального документа про результати огляду комп’ютера.

Насамкінець висловився Снігірьов:

— Під час обшуку СБУ вчинила незаконний огляд техніки та допит Рудомана без адвоката. Людину витягнули о 6 ранку з автоматами й допитували.

Підсудний Снігірьов з адвокаткою Гріденко беруть участь у засіданнях онлайн. Фото: МІПЛ

Прокурор Коломієць заперечив: помічнику Снігірьова слідчі оголосили про його права щойно почали обшук:

— Він добровільно відповідав на питання, жодного тиску не було. Щодо фіксації усіх людей у будинку на відео, це технічно неможливо, адже не буде видно, що відбувається з комп’ютером.

— Я хочу зробити зауваження, — перебиває його адвокат Юдін.

Але суддя закликає дивитися відео далі:

— Давайте обмежимо репліки й продуктивно попрацюємо.

Проте Юдіна це не зупинило:

— Я хочу сказати, що на Рудомана тиснуть.

— Ну, добре, що в судді є вуха й очі й вона сама може бачити, що відбувається, — відказала суддя. На цьому суперечка завершилася.

На наступному відео у кабінеті вилучають книжку “Херсонес (Древний Корсунь) в Крыму”. Раніше СБУ оприлюднила вочевидь фрагмент із цього видання з пропагандистською цитатою Путіна про “витоки формування Росії з Криму”. Також на записі видно, що слідчі забирають у Рудомана телефон, дозволивши переписати контакти рідних, пакують і складають вилучені телефони й комп’ютер. Цим закінчується останній фрагмент відео обшуку.

Фрагмент з вилученого у Снігірьова видання. Фото: СБУ

Оскільки час на судове засідання вичерпався, суддя оголосила перерву. Наступне слухання призначили на 13 травня.

Після засідання я запитала у прокурора, як слідство доводитиме, що саме Снігірьов винен у появі російських статей на сайті єпархії.

— Звісно, підтвердити, що саме підсудний у той чи інший час сидів за комп’ютером і щось клацав ми не можемо, — пояснив прокурор. — Але ми допитали свідка, який раніше працював у єпархії. Він розповів, що після того як Снігірьов прийшов на посаду митрополита та змінив пресслужбу, за його вказівкою зробили новий сайт.

Також, за словами прокурора, раніше допитали технічного спеціаліста, який пояснив, що для роботи сайту, включно з налаштуванням RSS-лінії, треба комплекс дій. Їх, переконує обвинувачення, виконували за наказом Снігірьова.

Друга частина справи стосується висловлювань митрополита на адресу Православної церкви України, які, за даними слідства, порушують рівноправність через вірування. У наступних засіданнях досліджуватимуть докази за цим обвинуваченням.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Більше публікацій