94% українських військовополонених, засуджених в РФ, звинувачують у тероризмі

Моніторинг незаконних судових справ щодо українських військовополонених, який веде Медійна ініціатива за права людини, демонструє, що окуповані суди засуджують бранців переважно за “вбивства”, у той час як суди в РФ виносять вироки щодо “тероризму”.
Від початку повномасштабного вторгнення в Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону очно засудили щонайменше 66 українських військовополонених. За цей саме період суди на окупованих територіях України винесли вироки щонайменше щодо 289 людей. Це дані станом на квітень 2025 року.
Проаналізувавши статті, за якими судять українців в Ростові, МІПЛ з’ясувала, що 94% полонених засуджують за “тероризм”. Це стаття 205 Кримінального кодексу РФ. З нею у зв’язці часто йдуть надумані звинувачення у:
- насильницькому захопленні влади;
- організації незаконного збройного формування або участі в ньому;
- підготовці до злочину і замаху на злочин;
- співучасті у злочині;
- незаконному обігу зброї.
Де-факто Росія засуджує українських військовополонених за участь у війні, що категорично заборонено Женевськими конвенціями. Вироки за “тероризм” переважно отримують представники бригади “Азов” та батальйону “Айдар”. Росія визнала ці офіційна українські військові формування терористичними організаціями і тепер виносить її представникам незаконні вироки.
У цей самий час на окупованих територіях України військовополонених незаконно засуджують за:
- вбивства;
- застосування заборонених засобів і методів ведення війни, зокрема жорстоке поводження з військовополоненими або цивільними;
- умисне знищення або пошкодження майна.
Зі свідчень колишніх полонених МІПЛ відомо, що росіяни та їхні поплічники за допомогою катувань змушують бранців зізнаватися у злочинах, які ті не вчиняли. Таким чином РФ намагається відбілити свою репутацію перед світом, повісивши вбивство мирного населення України та руйнацію цивільної інфраструктури на українських військових.
Зазначимо, що моніторинг МІПЛ демонструє, що навіть незаконно засуджені військовополонені можуть бути обміняні. Так, до України вже повернули щонайменше 16 військових, засуджених у Ростові, та 50 військових, які отримали вироки на окупованих територіях. Ці дані не входять у статистику МІПЛ, представлену в інфографіці.
Раніше Медійна ініціатива за права людини разом із партнерами представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Дослідження можна прочитати тут.