За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Кримський Телеграм-канал, який спеціалізується на публічних доносах, 24 квітня опублікував фото жовто-блакитних воріт із кримськотатарською тамгою і адресною табличкою кримськотатарською і українською. Вже наступного дня ворота були без таблички і повністю сині. Ще за кілька днів перед ними стояв власник, вибачаючись за жовтий колір і розповідаючи, що “завжди хотів, щоби Крим був Росією”. За кілька годин після публікації відео на новому фото ворота були вже кольорів російського державного прапора.
Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.
Це навряд повні дані, але в порівнянні з дев’ятьма затриманими і 30 засудженими у другій половині квітня в Росії за спротив війні росіянами вони свідчать про масштаб репресій в окупації, де населення складає кілька мільйонів проти приблизно 140-мільйонної РФ.
32 українських військовополонених “судили” в Росії як “терористів”. Ще трьох — Андрія Ярошинського, Владислава Ручку і Дмитра Ігнатенка з “Азову” — за нібито жорстоке поводження з цивільним населенням і вбивство організованою групою з мотивів ненависті. Це стандартне звинувачення для захисників Маріуполя.
Ще одного — громадянина Колумбії Мігеля Анхеля Монтіл’ї Карденаса — “судили” як найманця.
32 військовополонених — це ті, кого захопили в полон у Курській області:
Дмитро Павлинський і Олександр Яскевич з 95 десантно-штурмової бригади;
Віталій Красик, Євген Дудко, Ігор Волков, Олександр Образцов, Дмитро Огаренко, Кирило Комаров, Сергій Сафронов і Ярослав Мазур із 92 штурмової бригади;
Андрій Журба із 82 десантно-штурмової;
Володимир Щербатов, Микола Кальницький, Максим Воротников і Сергій Критін із 47 механізованої бригади;
Артем Мироненко, Володимир Добіжи, Олег Потабенко і Сергій Козуб із 225 штурмової;
Антон Табалюк і Олександр Чміль із 41 механізованої бригади;
Анатолій Мармаза, Василь Моїсей, Олександр Дмитрієв і Степан Кобелюк із 17 танкової;
Сергій Єремеєв із 22 механізованої бригади;
Анатолій Долинко з 110 бригади ТРО;
Андрій Кухаришин, Андрій Кучерук, Віктор Недашківський, Володимир Гаврилес, Володимир Марцинкевич із 21 механізованої бригади.
Всіх українців, яких захопили в полон на Курщині, ув’язнили на 15 — 16 років, “азовців”, навколо яких в Росії склався культ ненависті, — на 24 роки, Мігеля Карденаса — на 9 років.
Три роки за пост у Телеграм, рік — за крадіжку і приховування злочину працівником поліції
Серед шістьох затриманих на окупованих територіях, про яких повідомляли російські репресивні органи і медіа, четверо було саме кримчан. Жодного з цих людей не названо: в кращому разі відомо про стать і рік народження затриманих. Людей затримували за коментарі у соцмережах і нібито підготовку терактів.
Про ще двох гіпотетичних “терористів” було повідомлено, що вони є іноземними громадянами — можливо, також українцями. Але, крім громадян України і Росії, співробітники російських репресивних органів затримували “українських агентів” з числа громадян Молдови, Білорусі і Румунії. ФСБ також повідомляє, що вбила за спротив при затриманні двох вихідців із Середньої Азії, які нібито готували диверсію на замовлення українських спецслужб.
Серед затриманих у Росії були, зокрема, троє іноземців — громадяни України, Білорусі і Молдови, — які нібито планували замах на “одного з військовослужбовців добровольчого батальйону Міноборони РФ”, але натомість спричинили вибух і пожежу у багатоповерхівці.
Серед 20 засуджених мешканців окупованих територій найбільше було мелітопільців. Це, зокрема, Андрій Голубєв, Володимир Зуєв, Ігор Горлов, Олександр Жуков і Юрій Петров, яких ув’язнили на строки від 11 до 14 років за участь у “терористичній спільноті з метою протидії спеціальній військовій операції у Запорізькій області”.
На 27 років ув’язнення засудили Єгора Семенова, який нібито намагався отруїти 77 російських військових льотчиків, які зібралися на святкування річниці свого випуску з училища.
Ще одного мелітопільця, імені якого не названо, ув’язнили на три роки за пост у Телеграм з нібито закликами збирати і передавати “іноземній державі” координати російської військової техніки.
Ще засудили чотирьох людей із Донеччини, трьох із Луганщини і Херсонщини, одну людину з Криму і одну з Харкова. Так, на 23 і 24 роки ув’язнили Андрія Гаррюса, Станіслава Суровцева і Юрія Іванова, які нібито вчиняли теракти за завданнями СБУ на окупованій частині Донеччини.
На 13 років ув’язнення засудили 53-річну Наталію Вороніну з Маріуполя, яка нібито передавала співробітниці ГРУ інформацію про місця дислокації російських військових підрозділів.
На 14 років засудили херсонця Ігоря Цапа, який нібито планував здійснити теракт.
Також за нібито підготовку теракту, а також шпигунство, до 19 років ув’язнення засудили 22-річного харків’янина Богдана Богомазова. Як розповідає незалежне російське видання “Медіазона”, Богомазов і його мати на суді стверджували, що вся сім’я дотримується проросійських поглядів, через що у 2022 році і переїхала в Росію, а незаконні дії чоловік здійснював через тиск і маніпуляції СБУ.
Решта засуджених мешканців окупованих територій — анонімні. З них одного, кримчанина, за проукраїнські коментарі в Телеграм покарали арештом на п’ять діб і штрафом. Ще одного чоловіка, з Енергодару, оштрафували за організацію приходу “забороненої у РФ релігійної організації, чий керівний центр розташований у США” — ймовірно, йшлося про Свідків Єгови.
Всіх інших ув’язнили: за пост у соцмережі про підтримку ЗСУ, спробу здійснення теракту і участь у добровольчих батальйонах у перші роки війни.
Строки покарання за політично мотивованими справами різко контрастують із заходами покарання за серйозні кримінальні злочини в окупації. Наприклад, росіянину з Псковської області, який вбив і здійснив замах на вбивство у Запорізькій області, призначили 12 років ув’язнення. Оперуповноважений карного розшуку окупаційної поліції, який у змові з іншим місцевим мешканцем викрав, щоб продати, водні велосипеди у курортній Кирилівці, а потім ще приховував заяву від власника про крадіжку, отримав всього рік і три місяці ув’язнення у колонії-поселенні.
Заборонена символіка
Росіян так само затримували і засуджували переважно за переказ коштів ЗСУ і “екстремістським організаціям”, пости або коментарі у соціальних мережах і заплановані або здійснені “теракти”.
Частина з “терористів” при тому взялася за цю справу заради грошей або була введена в оману. Наприклад, одного підлітка нібито підбурювали підпалити адміністративну будівлю в Москві, бо там “засіли українські шахраї”, повідомляла “Медіазона”.
Ще частина дійсно дотримувалися антипутінських і антивоєнних поглядів і відкрито їх демонстрували. Ще кілька людей, імовірно, стали жертвами помсти режима за позицію, яку вони висловлювали раніше. Наприклад, одну жінку вже кілька разів ув’язнювали за “демонстрацію забороненої символіки”: у неї були татуювання з гербом України і символом “Азову”.
Кількох росіян, які вже відбувають ув’язнення, переслідують за новими звинуваченнями. Один із них, Роман Шпорт із Москви, засуджений за розклейку листівок із закликом вступати до Російського добровольчого корпусу, мав вийти на волю наприкінці квітня. Натомість його знову судять за звинуваченнями у спробах співпраці з легіоном “Свобода Росії”. На суді, повідомляла “Медіазона”, Шпорта казав, що він проти “так званої спеціальної військової операції” Росії в Україні.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
Авторка: Юлія Абібок, журналістка МІПЛ