Send Lette
Насильницькі зникнення

В російській колонії українського журналіста Сергія Цигіпу карають за цукерку і незастібнутий ґудзик

Українського журналіста Сергія Цигіпу російська влада кинула за ґрати на 13 років, звинувативши у шпигунстві. У колонії суворого режиму йому постійно вигадують покарання — то за цукерку в тумбочці, то за ґудзик, що не застебнутий. Так тиск перетворюється на методичну спробу зламати людину, яка відмовляється приймати російське громадянство і не визнає вирок окупаційного суду.

У жовтні 2023 року так званий суд в окупованому Криму виніс вирок українському журналісту та громадському активісту Сергію Цигіпі — його обвинувачено у шпигунстві та засуджено до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму. У березні 2024-го Верховний суд РФ залишив вирок чинним, після чого Сергія перевели до виправної колонії №3 у місті Скопін Рязанської області для відбування покарання.

У колонії чоловіка систематично поміщають до штрафного ізолятора (ШІЗО).

— Зараз його відправили в ШІЗО, бо руки були не за спиною. Я не знаю деталей та за яких обставин це сталося. Але це не вперше. До цього — за незастібнутий ґудзик, цукерку в тумбочці, перебування на спортмайданчику у вільний час. Це дрібниці, які використовують як привід для покарання, — розповідає його дружина Олена.

Останній раз Сергій провів у ШІЗО тиждень. За словами Олени, адміністрація колонії чинить на нього системний психологічний тиск і намагається примусити до роботи. Він відмовляється, підкреслюючи, що, навіть за російським законодавством, має статус пенсіонера і не зобов’язаний працювати. Крім того, він є громадянином іншої держави.

— Рабська праця іноземців має історичні паралелі лише з часами Другої світової війни в нацистській Німеччині. Саме тому він чинить спротив. Його змушують прийняти російське громадянство, але він категорично відмовляється. Через це колонія постійно шукає формальні приводи, аби кинути його в ШІЗО. Це свідчить про системний психологічний тиск і спроби зламати волю, — додає Олена.

За її словами, з неофіційних джерел стало відомо, що адміністрація колонії може навмисно створювати приводи для покарання: наприклад, підкидає на тумбочку скоринку хліба або пляшку води, після чого фіксує “порушення”.

В останньому листі Сергій просив дружину погодити з адвокатом оскарження щодо чергового поміщення до ШІЗО.

— Ми вирішили, що потрібно боротися за свої права навіть у колонії. Адміністрація відчуває безкарність і дедалі більше дозволяє собі. Ми плануємо подати скаргу до суду, щоб адміністрація офіційно пояснила, на якій підставі його карають. Ми маємо з’ясувати, чи ці дії законні, — каже Олена.

Попри тиск і репресії, Сергій тримається. У листах до дружини він навіть намагається жартувати, хоча іноді в його словах відчувається відчай. Він скаржиться на стан здоров’я, проте зазначає, що йому дозволили отримати бандероль з ліками.

Нагадаємо, Сергій Цигіпа — український журналіст і громадський активіст. Після окупації Нової Каховки російськими військами він залишився в місті, допомагав як волонтер, відкрито виступав проти окупації та колаборантів, поширював проукраїнський контент у своєму Telegram-каналі та публічно висловлювався про російську агресію.

8 березня 2022 року він написав у соцмережах: “Друзі! Не шукайте більше мене в мережі”. За чотири дні, 12 березня, його викрали російські військові на одному з блокпостів, через який він проходив раніше без проблем. Відтоді родина не бачила його.

Спочатку чоловіка вивезли до СІЗО в Сімферополі, де звинуватили у шпигунстві. Після винесення вироку Сергія етапували до колонії суворого режиму в місті Скопін Рязанської області. Під час касаційного розгляду справи він перебував у московському СІЗО № 4 (Медведкове). На закритому засіданні були присутні дипломати з чотирьох європейських країн, які моніторили дотримання прав людини та стандартів справедливого суду. Проте їх допустили лише на оголошення вироку. Після того, як вирок залишився без змін, Сергія повернули в колонію в Скопіні для відбування незаконного покарання.

Яна Ільків, журналістка МІПЛ

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Били, душили, погрожували розстрілом: у Голій Пристані окупанти катували працівника мерії

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

27 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Рідні зниклих безвісти і полонених 14 окремої механізованої бригади долають пішки 350 км

Пунктом призначення представниць спільноти родин зниклих безвісти та полонених 14 ОМБр стане Говерла. Маршрут почався з м. Володимир Волинської області і пролягає через Павлівку, Буськ, Рогатин, Бурштин, Івано-Франківськ, Надвірну, Ворохту. Участь у поході беруть Тетяна Римша, Олександра Римша та Інна Мисанюк. За сім днів пішки вони подолають близько 350 км.

19 Травня 2025

Війна і правосуддя
Заплановано суд над тими, хто хотів вбити Зеленського, Буданова та Малюка. І ще 102 судові справи

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

16 Травня 2025

Війна і правосуддя
У справі про держзраду колишнього контррозвідника ЗСУ допитали останніх свідків

Галицький районний суд Львова продовжує повторно розглядати справу колишнього контррозвідника ЗСУ Сергія Говорухи. Його підозрюють у державній зраді. За даними слідства, Сергій із власної ініціативи за 17 тисяч гривень передавав таємну інформацію російським спецслужбам ще до 24 лютого 2022 року. Ці дані стосувалися складів з боєприпасами і військових частин. З початком великої війни — аеродрому, який росіяни згодом обстріляли.

13 Травня 2025

Більше публікацій