Проросійські меседжі про Україну активно циркулюють у країнах Африки, Азії та Латинської Америки — нове дослідження МІПЛ

Медійна ініціатива за права людини підготувала аналітичний звіт про те, як російсько-українська війна висвітлюється у медіа та соціальних мережах 63 країн Африки, Азії та Латинської Америки. Дослідження, проведене спільно з компанією LOOQME, охопило понад 94 тисячі згадок в медіа з жовтня 2024 по травень 2025 року.
Ключовий висновок: у країнах Африки Азії та Південної Америки активно циркулюють проросійські меседжі, часто подані у вигляді антизахідної критики. Часто у цих регіонах форсувалися теми, пов’язані з інавгурацією Дональда Трампа та його так званої “мирної ініціативи” щодо російсько-української війни.

Інфографіка з дослідження МІПЛ
Згадки про Україну здебільшого нейтральні (53%), але негативних повідомлень — 40%, тоді як позитивних лише 7%. В Африці проросійські наративи становлять майже третину від усіх повідомлень, їх поширюють переважно через соцмережі, часто анонімно або через акаунти з малою аудиторією до 5 тисяч підписників.
Дезінформаційні кампанії, спрямовані проти України, добре координовані і здебільшого атакують легітимність української влади, підтримку з боку Заходу та саму суть війни як акту російської агресії. Вони часто повторюють наратив російської пропаганди, що Росія була змушена розв’язати повномасштабну війну через розширення НАТО на схід.
Інфографіка з дослідження МІПЛ
МІПЛ закликає українську владу активізувати комунікаційні зусилля: посилити присутність у соцмережах в країнах Африки, Азії та Південної Америки, розвінчувати фейки, залучати локальних лідерів думок і фокусуватись на темах, що викликають емпатію, зокрема захисті цивільного населення, викраденні дітей, гуманітарних питаннях.
Повний звіт із рекомендаціями доступний у за цим посиланням.