Правозахисники розробили дорожню карту для документування катувань українців як злочинів проти людяності

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Всесвітня організація проти катувань (OMCT) та її партнери — Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини ZMINA — документують злочини, які російські військові та інші представники російської влади вчиняють щодо цивільного населення України на окупованих територіях. Ще у 2022 році ОМСТ розробила методологію проведення глибинних інтерв’ю з постраждалими від катувань в умовах збройного конфлікту. Вона спирається на міжнародні нормативні документи та норми міжнародного гуманітарного права та адаптована під український соціально-політичний і культурний контекст. Ці напрацювання стали основою для дорожньої карти ОМСТ, яка має допомогти розслідувати системні катування та пов’язані з ними порушення прав людини як потенційні злочини проти людяності.
Карта містить практичні рекомендації для правозахисників, журналістів та представників громадянського суспільства, які працюють безпосередньо з потерпілими і першоджерелами доказів. Документ базується на розробленій OMCT розслідувальній стратегії щодо України, а також на елементах складу злочину, викладених у Римському статуті Міжнародного кримінального суду (МКС), і відповідній міжнародній юриспруденції. У публікації також містяться поради щодо стандартів доказування, які допоможуть дослідникам формувати достовірну й юридично обґрунтовану доказову базу.
Мета дорожньої карти — забезпечити громадянське суспільство інструментами для ідентифікації дій, що можуть становити злочини проти людяності, розуміння правових та контекстуальних елементів, необхідних для переслідування винних, і зробити реальний внесок у національні та міжнародні зусилля щодо встановлення справедливості. Хоча громадянське суспільство не має повноважень здійснювати кримінальне переслідування, дорожня карта покликана зробити їхню роботу такою, яка буде сприяти правосуддю як в Україні, так і на міжнародному рівні — через посилення голосу постраждалих і зміцнення шляхів до відповідальності.
Дорожня карта підготовлена за фінансової підтримки Фундацій Відкритого Суспільства, Європейського Союзу, Міністерства закордонних справ Фінляндії, Міністерства закордонних справ Князівства Ліхтенштейн і Міністерства закордонних справ Республіки Ірландія. Зміст цієї дорожньої карти є виключною відповідальністю OMCT.
Дорожня карта доступна українською та англійською мовами.