Send Lette
Аналітика

Правозахисники розробили дорожню карту для документування катувань українців як злочинів проти людяності

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Всесвітня організація проти катувань (OMCT) та її партнери — Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини ZMINA — документують злочини, які російські військові та інші представники російської влади вчиняють щодо цивільного населення України на окупованих територіях. Ще у 2022 році ОМСТ розробила методологію проведення глибинних інтерв’ю з постраждалими від катувань в умовах збройного конфлікту. Вона спирається на міжнародні нормативні документи та норми міжнародного гуманітарного права та адаптована під український соціально-політичний і культурний контекст. Ці напрацювання стали основою для дорожньої карти ОМСТ, яка має допомогти розслідувати системні катування та пов’язані з ними порушення прав людини як потенційні злочини проти людяності.

Карта містить практичні рекомендації для правозахисників, журналістів та представників громадянського суспільства, які працюють безпосередньо з потерпілими і першоджерелами доказів. Документ базується на розробленій OMCT розслідувальній стратегії щодо України, а також на елементах складу злочину, викладених у Римському статуті Міжнародного кримінального суду (МКС), і відповідній міжнародній юриспруденції. У публікації також містяться поради щодо стандартів доказування, які допоможуть дослідникам формувати достовірну й юридично обґрунтовану доказову базу.

Мета дорожньої карти — забезпечити громадянське суспільство інструментами для ідентифікації дій, що можуть становити злочини проти людяності, розуміння правових та контекстуальних елементів, необхідних для переслідування винних, і зробити реальний внесок у національні та міжнародні зусилля щодо встановлення справедливості. Хоча громадянське суспільство не має повноважень здійснювати кримінальне переслідування, дорожня карта покликана зробити їхню роботу такою, яка буде сприяти правосуддю як в Україні, так і на міжнародному рівні — через посилення голосу постраждалих і зміцнення шляхів до відповідальності.

Дорожня карта підготовлена за фінансової підтримки Фундацій Відкритого Суспільства, Європейського Союзу, Міністерства закордонних справ Фінляндії, Міністерства закордонних справ Князівства Ліхтенштейн і Міністерства закордонних справ Республіки Ірландія. Зміст цієї дорожньої карти є виключною відповідальністю OMCT.

Дорожня карта доступна українською та англійською мовами.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
ВЛК за 2 дні. Як хворі потрапляють на фронт і чим це загрожує

Після початку повномасштабного вторгнення Україна максимально спростила доступ до військово-лікарських комісій (ВЛК), щоб збільшити пропускну спроможність системи та зробити її швидшою для військовозобов'язаних. Для цього, зокрема, минулоріч запустили триетапну реформу ВЛК, запровадивши електронний документообіг. Водночас тепер швидкість впливає на якість висновків комісії, через що у військо потрапляють люди з важкими діагнозами. 

18 Червня 2025

Аналітика
Правозахисники довели, що Росія катує українських військових так само, як це робив СРСР 

Медійна ініціатива за права людини презентувала новий аналітичний звіт, який порівнює методи катувань, що їх сучасна РФ застосовує до українських військовополонених, із практиками радянської доби. Автори звіту довели не лише спадковість використання певних практик тортур, але й політичних мотивів їх застосування. 

29 Квітня 2025

Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Особливо небезпечний пенсіонер і жінка, яка відмовилася вибачатися на камеру: нові переслідування українців в окупації і в Росії

Упродовж червня українців затримували і засуджували не тільки на окупованих територіях, але й в Росії.

15 Липня 2025

Насильницькі зникнення
В окупованому Мелітополі зник далекобійник: росіяни майже два роки кажуть, що нічого не знають 

Мелітополь — одне з багатьох міст, де окупаційна влада чинить системний тиск на цивільне населення. У місті поширені викрадення, насильство й практика доносів. Лише за перший рік окупації міста викрали майже тисячу людей. Один з них — далекобійник Василь Кривобороденко. Він зник у липні 2023-го. Дотепер невідомо, де його утримують росіяни.

14 Липня 2025

Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Більше публікацій