Send Lette
Інші воєнні злочини

В’язні війни. Міжнародна практика щодо звільнення полонених, заручників і політв’язнів: висновки для України

Спільний звіт «Медійної ініціативи за права людини», Української Гельсінської спілки з прав людини та Euromaidam Press.

Військовополонені, цивільні заручники та політичні в’язні — це категорії українських громадян, які затримуються та/або засуджуються Російською Федерацією (РФ) та підконтрольними їй незаконними збройними формуваннями (НЗФ) в рамках війни, що триває на території України вже майже 4 роки. В’язні війни, як умовно назвали їх автори звіту, є одним із інструментів, який використовує Росія в гібридній війні проти України.

Водночас, зважаючи на сповільнений, а у випадку з Кримом та РФ — заблокований, процес перемовин щодо обмінів та звільнень українських громадян, постає питання про достатність дій України задля повернення своїх громадян та ефективність механізмів перемовин.

Автори звіту безпосередньо працюють із кейсами незаконно затриманих українських громадян ще від 2014 року, що дозволяє їм робити висновки про проблеми, які стоять на заваді підвищенню рівня ефективності та досягнення результатів як у перемовинах щодо повернення українців, так і у зусиллях, спрямованих на покращення їх становища.

Із цих позицій був проаналізований вже існуючий досвід переговорних процесів в рамках інших конфліктів, а також кампанії, спрямовані на звільнення політичних в’язнів в інших країнах, — аби продемонструвати альтернативні та додаткові практики та механізми, які потенційно можуть бути впроваджені та використані в ситуації україно-російського конфлікту.

Ознайомитись зі звітом можна за посиланням.

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/ USAIDUkraine.

Звіт створено за підтримки програми Матра Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів. Викладена в документі інформація є позицією «Медійної ініціативи за права людини» та може не збігатися з позицією Міністерства.

Джерело: https://helsinki.org.ua/publications/v-yazni-vijny-mizhnarodna-praktyka-schodo-zvilnennya-polonenyh-zaruchnykiv-i-politv-yazniv-vysnovky-dlya-ukrajiny/

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

26 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Окупаційна поліція проводить рейди у селищах Донеччини

Окупаційна поліція провела 25 березня рейд у селищі Донське на півдні Донецької області з оглядами сотень домівок і авто і перевірками документів у мешканців. Про це йдеться у повідомленні “міністерства внутрішніх справ” у Донецьку.

26 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть затриманого очільника окупаційної поліції Нової Каховки. І ще 101 справа наприкінці квітня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

19 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Більше публікацій