Send Lette
Інші воєнні злочини

В’язні війни. Міжнародна практика щодо звільнення полонених, заручників і політв’язнів: висновки для України

Спільний звіт «Медійної ініціативи за права людини», Української Гельсінської спілки з прав людини та Euromaidam Press.

Військовополонені, цивільні заручники та політичні в’язні — це категорії українських громадян, які затримуються та/або засуджуються Російською Федерацією (РФ) та підконтрольними їй незаконними збройними формуваннями (НЗФ) в рамках війни, що триває на території України вже майже 4 роки. В’язні війни, як умовно назвали їх автори звіту, є одним із інструментів, який використовує Росія в гібридній війні проти України.

Водночас, зважаючи на сповільнений, а у випадку з Кримом та РФ — заблокований, процес перемовин щодо обмінів та звільнень українських громадян, постає питання про достатність дій України задля повернення своїх громадян та ефективність механізмів перемовин.

Автори звіту безпосередньо працюють із кейсами незаконно затриманих українських громадян ще від 2014 року, що дозволяє їм робити висновки про проблеми, які стоять на заваді підвищенню рівня ефективності та досягнення результатів як у перемовинах щодо повернення українців, так і у зусиллях, спрямованих на покращення їх становища.

Із цих позицій був проаналізований вже існуючий досвід переговорних процесів в рамках інших конфліктів, а також кампанії, спрямовані на звільнення політичних в’язнів в інших країнах, — аби продемонструвати альтернативні та додаткові практики та механізми, які потенційно можуть бути впроваджені та використані в ситуації україно-російського конфлікту.

Ознайомитись зі звітом можна за посиланням.

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/ USAIDUkraine.

Звіт створено за підтримки програми Матра Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів. Викладена в документі інформація є позицією «Медійної ініціативи за права людини» та може не збігатися з позицією Міністерства.

Джерело: https://helsinki.org.ua/publications/v-yazni-vijny-mizhnarodna-praktyka-schodo-zvilnennya-polonenyh-zaruchnykiv-i-politv-yazniv-vysnovky-dlya-ukrajiny/

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

3 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Апеляційний суд не змінив вирок російському військовому про довічне ув’язнення

Даніїл Коблік — командир батальйону 74-ї окремої мотострілецької бригади ЗС РФ із позивним “Магніт”. У 2022 році батальйон окупував село Лукашівка на Чернігівщині. Слідство встановило, що Коблік разом із іншими росіянами вбив українського військового, а також викрав трьох місцевих і неповнолітнього хлопця. 

2 Травня 2024

Війна і правосуддя
Геноцид у Сребрениці: уроки історії для України

11 липня 1995 року понад вісім тисяч боснійських мусульман — чоловіків і хлопчиків — були захоплені та вбиті військами та поліцейськими боснійських сербів біля міста Сребрениця. Це сплановане та організоване масове вбивство людей за релігійною та етнічною ознакою досі вважається найбільшим у Європі з часів Другої світової війни.

30 Квітня 2024

Насильницькі зникнення
Чонгар, Крим, колаборанти, суд і підкуп: як із російської вʼязниці врятували родину херсонців

Рік родина Барчуків із Херсону провела у російському полоні. Першим окупанти затримали Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області. Після початку повномасштабного вторгнення Росії він, виконуючи рекомендації згори, почав ховати державне майно, але згодом росіяни влаштували на нього засідку. Після того, як чоловік зник, його родина, взялася ховати те, що Сергій вже встиг винести. Але вони також опинилися за гратами.

29 Квітня 2024

Більше публікацій