Send Lette
Інші воєнні злочини

Чеченським окупантам постійно повідомляли про небезпеку вибуху на АЕС, але вони відповідали вогнем

4 лютого близько 5:30 години окупанти чеченської національності захопили Запорізьку атомну електростанцію в Енергодарі. Бій тривав близько чотирьох годин. Працівниця АЕС у коментарі МІПЛ розповіла подробиці бою і про ситуацію станом на зараз. Ім’я працівниці не називаємо з міркувань безпеки. 

“Били різною зброєю. Це були й автоматні черги і щось важче. Били прицільно. Пошкодили деякі трубопроводи. У окупантів були великі автомобілі, бронетранспортери, та загалом близько сотні одиниць техніки. Натомість у нацгвардії, яка обороняла підприємство, були значно менші сили”, – розповіла жінка. 

Під час атаки, за її словами, окупанти створювали небезпеку і могли пошкодити обладнання АЕС. Їх про це повідомляли, але у відповідь отримували посилення вогню. 

“Ми оголошували по гучному зв’язку: “Будь ласка, припиніть вогонь, це енергетично ядерний об’єкт, це загрожує аварією”. На кожне таке прохання лунав вибух”, – розповіла працівниця Запорізької АЕС.  

Зрештою окупанти пошкодили трубопровід, але не з хімічними реагентами, а з теплопостачанням.

“Що стосується шести енергетичних реакторів, то вони добре захищені. Але в нас є естакада технологічних трубопроводів, через які подаються різні реагенти на блоки, без яких вони не можуть працювати. То для таких трубопроводів була небезпека. У нас є трубопровід, який на місто дає опалення, то він пробитий. І ми зараз сидимо без опалення і гарячої води”, – зазначила жінка. 

Після того, як окупанти отримали контроль над АЕС, вони дозволили персоналу залишити територію та запустили іншу зміну працівників. До слова, співрозмовниця МІПЛ буде вимушена знову повернутися на АЕС та продовжити роботу. 

Крім трубопроводу, також на АЕС сильні пошкодження отримав навчально-тренувальний центр. Саме його світлини облетіли інтернет у перші години після захоплення. 

Зараз окупанти фактично контролюють атомну електростанцію. Вони можуть вдаватися до шантажу та вчиняти провокації. Це надзвичайно небезпечно не тільки для України, а й для всієї Європи, на чому наголошує президент Володимир Зеленський, закликаючи захід до реакції. Однак, поки дієвої реакції на ситуацію з Запорізькою АЕС немає.

***

Медійна ініціатива за права людини у коаліції з іншими правозахисними організаціями документує воєнні злочини та злочини проти людяності, що вчиняються на території України у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації.

Відомі вам факти надсилайте на адресу [email protected]

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

26 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Окупаційна поліція проводить рейди у селищах Донеччини

Окупаційна поліція провела 25 березня рейд у селищі Донське на півдні Донецької області з оглядами сотень домівок і авто і перевірками документів у мешканців. Про це йдеться у повідомленні “міністерства внутрішніх справ” у Донецьку.

26 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 18 років експоліціянтку з Маріуполя: її звинуватили у тероризмі

29-річну Альону Голтвенко, яка до повномасштабної війни працювала у Національній поліції України в Маріуполі, в Росії засудили до 18 років ув’язнення. Понад рік вона перебувала в СІЗО-1 у Ростові-на-Дону.

12 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Один вирок на тисячу злочинів Росії: українське правосуддя не встигає за реальністю

За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну українські правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Їх вчиняли всюди, куди приходила російська армія. Така кількість наштовхує на думку, що це частина загального умислу та політики Росії, які спрямовані на знищення України. Проте з роботи національної судової системи цього не видно.

3 Квітня 2025

Адвокація
Родинам зниклих безвісти важлива інформація, а не репарації, — Катриченко в Гаазі

Зниклі безвісти — це не лише жертви бойових дій або руйнувань, це тисячі українців, які перебувають у російській неволі. Про це заявила Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини, під час експертної дискусії в Гаазі “Шляхи до репарацій за зниклих безвісти в Україні: правові та інституційні рішення”. Захід організовано Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти та Реєстром збитків для України.

3 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Більше публікацій