Send Lette
Інші воєнні злочини

Чеченським окупантам постійно повідомляли про небезпеку вибуху на АЕС, але вони відповідали вогнем

4 лютого близько 5:30 години окупанти чеченської національності захопили Запорізьку атомну електростанцію в Енергодарі. Бій тривав близько чотирьох годин. Працівниця АЕС у коментарі МІПЛ розповіла подробиці бою і про ситуацію станом на зараз. Ім’я працівниці не називаємо з міркувань безпеки. 

“Били різною зброєю. Це були й автоматні черги і щось важче. Били прицільно. Пошкодили деякі трубопроводи. У окупантів були великі автомобілі, бронетранспортери, та загалом близько сотні одиниць техніки. Натомість у нацгвардії, яка обороняла підприємство, були значно менші сили”, – розповіла жінка. 

Під час атаки, за її словами, окупанти створювали небезпеку і могли пошкодити обладнання АЕС. Їх про це повідомляли, але у відповідь отримували посилення вогню. 

“Ми оголошували по гучному зв’язку: “Будь ласка, припиніть вогонь, це енергетично ядерний об’єкт, це загрожує аварією”. На кожне таке прохання лунав вибух”, – розповіла працівниця Запорізької АЕС.  

Зрештою окупанти пошкодили трубопровід, але не з хімічними реагентами, а з теплопостачанням.

“Що стосується шести енергетичних реакторів, то вони добре захищені. Але в нас є естакада технологічних трубопроводів, через які подаються різні реагенти на блоки, без яких вони не можуть працювати. То для таких трубопроводів була небезпека. У нас є трубопровід, який на місто дає опалення, то він пробитий. І ми зараз сидимо без опалення і гарячої води”, – зазначила жінка. 

Після того, як окупанти отримали контроль над АЕС, вони дозволили персоналу залишити територію та запустили іншу зміну працівників. До слова, співрозмовниця МІПЛ буде вимушена знову повернутися на АЕС та продовжити роботу. 

Крім трубопроводу, також на АЕС сильні пошкодження отримав навчально-тренувальний центр. Саме його світлини облетіли інтернет у перші години після захоплення. 

Зараз окупанти фактично контролюють атомну електростанцію. Вони можуть вдаватися до шантажу та вчиняти провокації. Це надзвичайно небезпечно не тільки для України, а й для всієї Європи, на чому наголошує президент Володимир Зеленський, закликаючи захід до реакції. Однак, поки дієвої реакції на ситуацію з Запорізькою АЕС немає.

***

Медійна ініціатива за права людини у коаліції з іншими правозахисними організаціями документує воєнні злочини та злочини проти людяності, що вчиняються на території України у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації.

Відомі вам факти надсилайте на адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

3 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Коригування, воєнні злочини та пособництво: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
“Всі викладали, чому я не можу?!” На Кіровоградщині суд виніс вирок чоловіку, який зняв для TikTok відео блокпоста

У Бобринецькому районному суді Кіровоградської області розглянули справу, у якій  місцевого жителя обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Чоловік зняв та поширив у TikTok відео, на якому видно блокпост. Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості. Суд її затвердив та призначив чоловіку два роки умовно. МІПЛ розповідає, як відбулося судове засідання та що говорив підсудний.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
Перше рішення Верховного Суду у справі про порушення законів і звичаїв війни. Розбір аргументації

Верховний Суд розглянув апеляційну скаргу адвокатки у справі Олександра Кабашного, “військового комісара” з Криму. Його заочно засудили до 8 років ув’язнення за участь у примусових кампаніях з мобілізації кримців до російської армії, що є порушенням законів і звичаїв війни. Станом на квітень 2024 це поки єдине рішення Верховного Суду щодо воєнних злочинів.

2 Травня 2024

Більше публікацій