Send Lette
Інші воєнні злочини

Коаліція «Україна. П’ята ранку» стала лауреатом премії «Відкрите суспільство» Центрально-Європейського університету 

Коаліція «Україна. П’ята ранку» стала лауреатом премії «Відкрите суспільство» Центрально-Європейського університету (ЦЄУ) 2022 року на знак визнання мужньої роботи з документування звірств, скоєних під час війни Росії проти України. Представники Коаліції отримають відзнаку на 31-й церемонії вручення нагород у Відні 25 червня.

Нагорода, яка щорічно присуджується особі чи організації за служіння ідеалам відкритого суспільства, вперше була вручена серу Карлу Попперу в 1994 році. Також у різні роки її отримували лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року Світлана Алексієвич, організація «Лікарі без кордонів», сьомий генеральний секретар ООН Кофі Аннан, президент Чеської Республіки Вацлав Гавел і колишня міністерка охорони здоров’я індійського штату Керали К. К. Шайладжа.

«Від імені нашої коаліції та 29 організацій-членів я хочу подякувати Центрально-Європейському університету за визнання нашої роботи. Для нас велика честь отримати премію «Відкрите суспільство», – сказала Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA, організації-учасниці Коаліції «Україна. П’ята ранку». «Ми разом прагнемо покласти край безкарності винних у скоєнні воєнних злочинів. Ми віримо, що невтомна та злагоджена робота громадянського суспільства в Україні прискорить настання справедливості».

Російське вторгнення в Україну продемонструвало необхідність багатогранного підходу до документування, розслідування та судового переслідування винних у скоєнні воєнних злочинів та масових звірств. «Ми впроваджуємо інноваційні підходи до співпраці з іншими НУО та відповідними державними установами, щоб покращити координацію між постраждалими та міжнародною спільнотою, – додала Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру з прав людини, члена Коаліції. – Ми прагнемо допомогти постраждалим знайти ефективний спосіб захисту своїх прав, особливо права на правду».

Коаліція «Україна. П’ята ранку», заснована у відповідь на військовий напад Росії на Україну в лютому цього року, є групою організацій громадянського суспільства та окремих експертів, які фіксують та документують воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні під час російської збройної агресії в Україні. Багато членів Коаліції мають великий досвід документування міжнародних злочинів та порушень прав людини, скоєних в окупованих територіях Криму, окремих районах Донецької та Луганської областей з 2014 року, а також надають задокументовані дані українським правоохоронним органам та механізмам міжнародного правосуддя, в т.ч. Міжнародному кримінальному суду.

Як університет, відданий цінностям демократії, миру та справедливості, ЦЄУ солідарний з Україною. За три десятиліття з моменту свого заснування, ЦЄУ вже має понад 18 000 випускників. До спільноти ЦЄУ належить майже тисяча українських випускників, викладачів, співробітників і студентів, яким університет надав максимально можливу підтримку після вторгнення. Подальші ініціативи ЦЄУ щодо допомоги науковим співробітникам, майбутнім студентам та переміщеним особам в Україні та за її межами описано нижче.

«Нагороджуючи Коаліцію «Україна. П’ята ранку» нашою найвищою відзнакою, ЦЄУ вітає мирне прагнення Коаліції до основоположних цінностей відкритого суспільства – універсальної справедливості та прав людини. Цьогорічна премія «Відкрите суспільство» вручається на знак визнання величезної мужності, яку учасники Коаліції демонструють в умовах неймовірних страждань спричинених російською агресією. Зусилля Коаліції мають колосальне значення для досягнення справедливості для України та її народу», – заявила президентка і ректорка ЦЄУ Шаліні Рандерія.

Примітки:

Про ЦЄУ

Один із найбільш міжнародних університетів у світі, унікальна основоположна місія якого позиціонує Центрально-Європейський університет як визнаний центр дослідження сучасних економічних, соціальних і політичних проблем, а також як джерело підтримки для розбудови відкритих та демократичних суспільств, які поважають права людини та людську гідність. ЦЄУ акредитований в США, Австрії, та Угорщині. Університет знаходиться у Відні і пропонує англомовні освітньо-наукові програми бакалавра, магістра та доктора. У Будапешті знаходяться дослідницькі відділи університету: Інститут демократії ЦЄУ, Інститут перспективних досліджень, Літня школа ЦЄУ та Архів відкритого суспільства ім. Віри та Дональда Блінкенів.

Про Коаліцію «Україна. П’ята ранку»

Коаліція «Україна. П’ята ранку» розпочала свою діяльність наступного дня після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. До її складу входять 29 НУО та 4 експерти з міжнародного права та прав людини. Коаліція зосереджує свою діяльність на чотирьох ключових сферах: документування воєнних злочинів, аналітична та юридична робота, адвокаційна діяльність на міжнародному та національному рівнях та інформування. Робота з документування базується на міжнародних стандартах (наприклад, протокол Берклі) і національному досвіді документування воєнних злочинів. Члени Коаліції здійснюють моніторингові візити з метою документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності і опитування свідків та постраждалих. За цим посиланням ви знайдете звіт ОБСЄ, складений із використанням даних, отриманих від Коаліції.

Контакти для ЗМІ: Тетяна Печончик, +38 067 445 95 43, [email protected]

Ініціативи солідарності ЦЄУ з Україною

ЦЄУ розробив програму «Невидимий університет для України», щоб допомогти заповнити лакуни в освіті в українських університетах, які тимчасово виникли внаслідок російського військового вторгнення.

У цій статті ви можете дізнатися про роботу спільноти ЦЄУ щодо підтримки студентів, випускників, викладачів та співробітників, як в ЦЄУ так і в Україні, а також тимчасово переміщених осіб, які постраждали від військового нападу Росії на Україну.

 

 

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Розслідування
Чому Інтерпол відмовляється оголошувати в розшук підозрюваних у воєнних злочинах росіян — розслідування

МІПЛ провела розслідування і встановила, чому інструменти Інтерполу недоступні для України, коли йдеться про воєнні злочини Росії.

14 Січня 2025

Насильницькі зникнення
Правозахисники встановили імена майже 1900 викрадених Росією українців і розповіли, як це зробили

У 2022 році Медійна ініціатива за права людини створила департамент документування міжнародних злочинів. Відтоді його співробітники системно фіксують випадки насильницьких зникнень, катувань, незаконного утримання та інші злочини Росії проти українців. Точна кількість затриманих цивільних невідома, МІПЛ же зафіксувала 1887 осіб, викрадених на окупованих територіях України. Ця цифра весь час змінюється.

10 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ворожка, керівник СБУ та вербування мера Очакова: 85 справ щодо війни в анонсі від МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

10 Січня 2025

Більше публікацій