Send Lette
Війна і правосуддя

Принцип універсальної юрисдикції: чому він потрібен не тільки Європі

Нова хвиля російської агресії в Україні стала причиною нових дискусій про застосування принципу універсальної юрисдикції в країнах Європейського Союзу. Він передбачає можливість розслідувати злочини, скоєні на території іншої держави, зокрема в Україні. Утім поле застосування принципу має бути ширше за країни ЄС. До того ж не всі країни ЄС мають законодавство, яке відповідає нормам Міжнародного кримінального суду, як і Україна. Про це говорили в етері у Twitter, який Медійна ініціатива за права людини проводить спільно з незалежною журналісткою Ольгою Токарюк.

Упродовж восьми років російської агресії в Україні національні правоохоронні органи боролися з проблемою низької спроможності системи розслідувати воєнні злочини. З початком повномасштабного вторгнення ця проблема загострилася. Надія Волкова, голова Української юридичної консультативної групи, говорить, що після 24 лютого навантаження на українську правоохоронну систему збільшилося в рази через велику кількість справ.

Надія Волкова, голова Української юридичної консультативної групи

«На жаль, до повномасштабного вторгнення система була не здатна забезпечити ефективне розслідування та переслідування. Тому після 24 лютого все стало набагато гірше, система була майже знищена, попри зусилля міжнародного співтовариства зміцнити її. Це не тільки Генпрокуратура, а й Національна поліція, Служба безпеки України. А ще суди, особливо регіональні, які раніше подібними розслідуваннями не займалися. Це все нове для нас, тому на ефективне оброблення будь-якого з воєнних злочинів знадобляться роки», – сказала Надія Волкова під час етеру.

Зважаючи на це, правозахисниця вважає, що Україна має зосередитися на розбудові власної спроможності розслідувати воєнні злочини, зокрема ратифікувати Римський статут, на що не має політичної волі. Україна підписала його ще 20 січня 2000 року, однак не ратифікувала, хоч це є умовою Угоди про асоціацію з ЄС. Перед ратифікацією документа Україна має гармонізувати національне законодавство з нормами Римського статуту. Відповідний законопроєкт (№ 2689) подали у Верховну Раду ще у 2019 році.

З подібною проблемою стикнулася не тільки Україна. Італія не гармонізувала національне законодавство навіть після того, як ратифікувала Римський статут 20 років тому. Про це під час етеру повідомила Елеонора Монгеллі, віцепрезидентка Італійської федерації прав людини – Італійського Гельсінського комітету.

Елеонора Монгеллі, віцепрезидентка Італійської федерації прав людини – Італійського Гельсінського комітету

«Ситуація в Італії розчаровує. Хоч Італія відіграла ключову роль у створенні Міжнародного кримінального суду, попри зусилля привести італійську правову систему у відповідність до Статуту, після 20 років все ще не вистачає всеосяжної бази для переслідування злочинів, які підпадають під юрисдикцію МКС. Однак у травні минулого року Комісія з міжнародних злочинів Італії, створена Міністерством юстиції Італії, подала проєкт Кодексу міжнародних злочинів, щоб завершити впровадження Статуту. Це важливий крок, але на це потрібна сильна політична воля, щоб іти далі», – розповіла італійська правозахисниця.

Окрім країн-учасниць ЄС, впроваджувати принцип універсальної юрисдикції мають й інші держави. Таку ідею підтримує Анна Нейстат, директорка програми The Docket у Clooney Foundation for Justice.

Анна Нейстат, директорка програми The Docket у Clooney Foundation for Justice

«Очевидно, що українці, які тікають від війни, можуть їхати за межі Європи. Я припускаю, що коли зловмисники почнуть тікати з Росії, а я сподіваюся, що так і буде, вони, на жаль, не поїдуть на захід або схід Європи. Вони поїдуть в інші місця, в тому числі туди, де все ще розміщені їхні гроші. Саме в тих місцях ми повинні відкрити справи, щоб національні правоохоронні органи могли переслідувати злочинців», – пояснила ідею розширення принципу за межі Європи Анна Нейстат.

За її словами, особливо таке переслідування має стосуватися російських пропагандистів. Анна говорить, що вони продовжують подорожувати завдяки тому, що багато з них мають громадянство інших країнах або ж вони мають там місце проживання.

Прослухати етер можна впродовж 30 днів. Етери у Twitter Spaces Медійна ініціатива за права людини проводить спільно з Українською Гельсінською спілкою за права людини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Один вирок на тисячу злочинів Росії: українське правосуддя не встигає за реальністю

За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну українські правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Їх вчиняли всюди, куди приходила російська армія. Така кількість наштовхує на думку, що це частина загального умислу та політики Росії, які спрямовані на знищення України. Проте з роботи національної судової системи цього не видно.

3 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Полковник СБУ, вихід у полон у Маріуполі та адвокат проти ТЦК: перші справи початку квітня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

28 Березня 2025

Адвокація
Вперше після Нюрнберга: в Страсбурзі зробили крок до трибуналу над Росією за злочин агресії

У Страсбурзі учасники Коаліції держав провели фінальне засідання, на якому завершили технічну роботу над проєктами документів, необхідними для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

25 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Один вирок на тисячу злочинів Росії: українське правосуддя не встигає за реальністю

За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну українські правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Їх вчиняли всюди, куди приходила російська армія. Така кількість наштовхує на думку, що це частина загального умислу та політики Росії, які спрямовані на знищення України. Проте з роботи національної судової системи цього не видно.

3 Квітня 2025

Адвокація
Родинам зниклих безвісти важлива інформація, а не репарації, — Катриченко в Гаазі

Зниклі безвісти — це не лише жертви бойових дій або руйнувань, це тисячі українців, які перебувають у російській неволі. Про це заявила Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини, під час експертної дискусії в Гаазі “Шляхи до репарацій за зниклих безвісти в Україні: правові та інституційні рішення”. Захід організовано Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти та Реєстром збитків для України.

3 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Більше публікацій