Send Lette
Інші воєнні злочини

«Тримали в контейнері, катували струмом», – потерпілий із Берислава про злочини росіян проти цивільних

5 серпня військові РФ затримали вчителя історії та захисту України з міста Берислав Херсонської області Сергія (ім’я змінено з міркувань безпеки). Коли у школах міста окупанти призначили своїх директорів із числа колаборантів, він, як і більшість місцевих освітян, відмовився працювати за російською програмою. Зрештою в освітніх закладах Берислава лишились новопризначені директори-колаборанти і техперсонал.

Вчитель розповідає, як до його оселі під’їхав Урал та сірий ВАЗ без номерних знаків. Місцеві кажуть, що на таких машинах зазвичай їздять представники російського ОМОН або ФСБ. До будинку зайшли близько десяти військових у російській формі та масках – почали вимагати віддати їм телефони і документи.

«Я мав у телефоні переписки із друзями, писав, куди в місті заїхали росіяни. Військові РФ ставили питання про все і водночас ні про що. Звинуватили в тому, що я здавав пересування російських військ та мав проукраїнську позицію. Заявили: «Оскільки ти нічого не хочеш казати, то ми тебе заберемо». Вилучили військовий квиток, паспорт і телефон. Документи та розбитий гаджет повернули за тиждень після звільнення з полону через знайомих», – розповідає Сергій.

Рідним чоловіка пообіцяли, що ввечері його повернуть. 

Сергія посадили в машину, зав’язали очі та довго возили містом. Так роблять, аби заплутати – людина не має орієнтуватися, куди її везуть. Зрештою машина під’їхала до Бериславського машинобудівного заводу, чоловіка завели у промисловий контейнер на території підприємства. Це залізна коробка завдовжки два метри і завширшки шість-сім. У контейнері вже були люди, загалом 16 осіб. 

«Знімати пов’язку з очей дозволяли тільки, коли закриють контейнер, – розповідає Сергій. – Навіть до туалету виводили із закритими очима. Воду нам приносили, а їсти – через раз. Їжі в невеликій коробці вистачало по одній-дві ложки кожному. Хлопці, які вже три дні сиділи в контейнері, розповіли, що їх ще жодного разу не годували. Тож першу коробку віддали їм. Міркували: новоприбулі щойно з дому, неголодні, а вони – знесилені».

Щодня затриманих водили на допити, які проводили військові РФ, що говорили зі східним акцентом. Вони казали: «Ми сюди прийшли і нікуди звідси йти не збираємось».

«У перший день мене допитували двоє. Очі зав’язали, завели в якесь приміщення. Посадили на дошку, прибиту до стіни. Спочатку били руками, потім шокером, далі завалили на підлогу і били по п’ятах. Закінчили допит електрострумом. Зв’язали позаду руки, підключили до мізинців дроти та увімкнули напругу. Тоді я вже став кричати. Другого дня допитував один військовий. Руками не бив, тільки електрошоком і по п’ятах. Наприкінці знову приєднав дроти до пальців. На третій день одразу під’єднали дроти, ввімкнули напругу, то я й упав одразу. Коли лежав, то крізь мене проходив струм. Я казав, що в мене серце хворе, просив пігулку. Мене відвели назад у контейнер», – розповідає Сергій.

Чоловіку кілька разів викликали лікаря. Він давав пігулки, схожі на корвалол, і міряв тиск. Згодом став обурюватись, що йому так часто телефонують.

Сергія протримали у залізному контейнері чотири дні. Разом із ним там утримували атовців із села Тягинка, яких взяли у полон вдруге. Був у контейнері і мешканець Берислава, якого катували тільки за те, що він працював в охоронній фірмі. А хлопця з села Чарівне утримували понад два тижні, бо він начебто здавав позиції росіян українським військовим і телефонував дружині й дітям в Івано-Франківськ. Мешканця села Червоний Маяк окупанти забрали разом із дружиною. Її відпустили наступного дня, доля чоловіка – невідома.

9 серпня Сергія посадили у темно-зелений ВАЗ і відвезли в місто. На той час у контейнері на території Машинобудівного заводу залишались четверо затриманих.

Анастасія Пантелєєва, МІПЛ

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки у рамках проєкту «Hela Sverige Skramlar for Ukraina»

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

3 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Переслідування цивільних українців Росією може бути злочином проти людяності — в ОБСЄ розкрили нові факти

В ОБСЄ презентували звіт про порушення міжнародного гуманітарного права, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані зі свавільним позбавленням волі цивільних українців Російською Федерацією. Звіт підготовлений місією експертів ОБСЄ в рамках Московського механізму, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. Під час підготовки документу МІПЛ тісно співпрацювала з експертами місії, задокументовані нами факти про злочини Росії стали частиною звіту.

26 Квітня 2024

Війна і правосуддя
Коригування дронів по Сумах, воєнні злочини та Паша “Мерседес”: 44 справи щодо війни за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Квітня 2024

Адвокація
МІПЛ представила в ОБСЄ результати аналітики про права і мотивацію потерпілих від воєнних злочинів

Медійна ініціатива за права людини продовжує адвокаційний візит в ОБСЄ у рамках Supplementary Human Dimension Meetings. Аналітикиня Любов Смачило і керівниця відділу моніторингу судів у справах щодо війни Оксана Расулова взяли участь у заході “Виклики становлення правосуддя в Україні для потерпілих від воєнних злочинів і їхня мотивація на національному рівні", організований МІПЛ.

24 Квітня 2024

Більше публікацій