Send Lette
Інші воєнні злочини

“Розуміла, що не виживу. Думала, у чоловіка легші поранення” — мешканка Ізюму про окупацію і примусове вивезення до Росії

Мешканка Ізюма Наталія Костенко навесні 2022 року втратила чоловіка — він зазнав поранення внаслідок російського обстрілу. Наталія теж постраждала від атаки окупантів: жінці перебило ноги. Без дозволу її вивезли до Росії, де не надавали адекватного лікування. Про окупацію, поранення та російські поневіряння  Наталія розповіла в інтерв’ю МІПЛ.

Наталія пригадує той вечір, коли з чоловіком потрапили під обстріл. Каже, сиділи у альтанці сусіда, який прихистив подружжя  — будинок Наталії на той час уже був частково зруйнований. “Був обстріл касетними снарядами. Найсильніше поранило мене, у мене були перебиті обидві ноги, я сиділа в калюжі крові. Чоловік якось до мене присунувся, подав мені рушник, я сама собі перев’язала ноги, бо він не міг цього зробити”, — розповідає Наталія.

Машини, щоб доїхати до лікарні, не було — автівки також знищило під час обстрілу. Тож по допомогу довелося звернутися до росіян. Ті відвезли поранених до лікарні. “Чоловіка поклали на ноші. Памятаю лише, що я сильно кричала і прощалася. Розуміла, що я не виживу, думала, що у чоловіка значно легші поранення”,  — пригадує жінка. 

Далі Наталію розлучили із чоловіком та без її дозволу транспортували гелікоптером до Росії — у Білгородську область. Жінку прооперували та відвезли до однієї з районних лікарень. Там разом із Наталією було ще кількадесят мешканців Ізюма — поранених через  обстріли. Українці не отримували у російській лікарні ні адекватного лікування, ні навіть нормального ставлення. 

Апарати Ілізарова, які стояли 3 місяці, вже треба було знімати, надавати якусь допомогу, бо у дівчат ноги починали гнити, але допомоги не було. Завідувач відділення приходив до нас і починав з одного: у вас там живуть нацисти”, — ділиться спогадами Наталія.

У вересні минулого року завдяки волонтерам жінці вдалося повернутися до України. “Кожен з нас, хто був у окупації, отримав поранення, пережив цей біль, кожен хоче повернутися в своє рідне місто і хоче жити звичним життям. Я теж сподіваюся повернутися в свій Ізюм, бо нас там чекає наша рідна земля, бо кожен з нас любить свою батьківщину”,  — каже Наталія.

Відео підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Відео відображає позицію організації МІПЛ і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
У справах про катування цивільних втрачаються докази, оскільки процесуально опитати свідків, які перебувають за кордоном, неможливо — Анна Рассамахіна 

Якщо справа порушена в Україні, а свідки перебувають за кордоном (і таких випадків зараз багато), то слідчий не може дистанційно допитати і долучити матеріали цього допиту як докази.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов

В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.

22 Листопада 2024

Адвокація
Чи можуть незахідні країни сприяти відновленню ефективності міжнародних організацій: результати панельної дискусії Crimea Global 2024

У межах Другої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”.

22 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Проведення окупантів на ТЕС, вербування матроса та заклик до геноциду: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

22 Листопада 2024

Більше публікацій