Send Lette
Інші воєнні злочини

Ані військової необхідності, ані переваги на полі бою: правова оцінка обстрілів 10 жовтня юристами МІПЛ

Масований удар російських військ по цивільній інфраструктурі 10 жовтня є порушенням міжнародного права, до якого країна-агресорка вдається регулярно. Експерти МІПЛ дали юридичну оцінку діям РФ та звернули увагу на нюанси, які важливі у кваліфікації цих дій.

«З точки зору військової необхідності сьогоднішня атака немає ніякого сенсу, оскільки не створює навіть натяку на якусь перевагу на полі бою», – зазначає експерт МІПЛ та юрист Регіонального центру прав людини Микола Кіккас.

Вирва від ракети на перехресті бульвару Шевченка і Володимирської у Києві. Фото: Сергій Нужненко / Радіо Свобода

В результаті цієї атаки постраждало лише цивільне населення та цивільна інфраструктура міст, які знаходяться у глибокому тилу. 

«Таким чином, про будь-яку пропорційність таких атак і говорити не доводиться», – додає Кіккас. 

Адвокат АО «Амбрела» та аналітик МІПЛ Андрій Яковлєв пояснює, що під час збройного конфлікту сторони можуть завдавати ударів лише по воєнних цілях. Ними може бути все, що надає військову перевагу. Іноді це може бути й цивільна інфраструктура, але її можна атакувати лише за умови, що військова перевага більша за шкоду цивільним.

У Слов’янську від обстрілу постраждали приватні будинки цивільних мешканців. Фото: Донбас Реалії

Юристи зазначають, що напад на незахищені й такі, що не є військовими цілями, міста, села, помешкання або будівлі чи їх обстріл із застосуванням будь-яких засобів забороняє Римський статут.  

З точки зору українського кримінального права у цьому випадку є ознаки злочину за ст. 438 – Порушення законів та звичаїв війни.

Андрій Яковлєв наголошує, що зараз важливо задокументувати усі обстріляні росіянами об‘єкти і зібрати докази порушень міжнародного гуманітарного права – злочинів проти людяності чи воєнного злочину.

Постраждалі від обстрілу біля столичного вокзалу. Фото: hromadske

У політичній площині, на думку Миколи Кіккаса, можна говорити про вимоги посилення санкційного тиску на РФ, а також підвищення рівня військової допомоги Україні, в тому числі надання більш далекобійної зброї (ракет ATACMS). 

«Дієвість будь-яких юридичних та політичних засобів покаже лише час. Але до них у будь-якому випадку треба вдаватися», – каже Кіккас.

Варто зазначити, росіяни не визнають, що атакують саме цивільних людей в українських містах, натомість відверто заявляють, що б‘ють по об‘єктах теплової та енергетичної інфраструктури. 

На думку Яковлєва, навіть якщо вважати, що росіяни ціляться виключно по таких об‘єктах, це все одно є порушенням міжнародного гуманітарного права.

«Атаки на об‘єкти тепло- та електроенергетики заборонені, оскільки військова перевага не зможе перевищити шкоду, яка завдається цивільним, особливо перед опалювальним сезоном», – наголошує юрист.

Він вважає, що росіяни тиснуть на Україну та на світ, створюючи для свого внутрішнього споживача нову картину після ряду програшів.

«Разом з тим вони підвищують рівень ескалації, намагаючись змусити рахуватися з їхніми інтересами. Важливо, якою буде як наша відповідь, так і відповідь з боку союзників», – додає Яковлєв.

Микола Кіккас уточнює, що не слід скидати з рахунків бажання російської влади якомога сильніше пошкодити енергетичну, теплову, водопостачальну інфраструктуру України перед настанням зими. 

«Вони теж використовують це як інструмент шантажу і спонукання до поступок їм. При цьому не розуміють, що ефектом буде лише підвищення мотивації до опору та збільшення суми остаточних репарацій», – наголошує аналітик. 

Що сталося?


Як відомо, росіяни 10 жовтня завдали десятків ракетних ударів по кількох містах України, зокрема і по центру Києва.

Один з вибухів прийшовся на проїзну частину, після чого загорілися автомобілі та пошкоджені цивільні об‘єкти. Від удару загинули люди, а також є постраждалі. Їхня кількість уточнюється.

Вже відомо, що росіяни випустили понад 70 ракет за кілька годин. Більшу частину з них збили засоби ППО, але також відбулося багато влучань по будинках та інших цивільних об‘єктах.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
У справах про катування цивільних втрачаються докази, оскільки процесуально опитати свідків, які перебувають за кордоном, неможливо — Анна Рассамахіна 

Якщо справа порушена в Україні, а свідки перебувають за кордоном (і таких випадків зараз багато), то слідчий не може дистанційно допитати і долучити матеріали цього допиту як докази.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд виправдав Оголь, обвинувачену у державній зраді: ймовірно, це перший подібний вирок 

Через недоведення провини Ленінський районний суд Миколаєва виправдав Світлану Оголь, обвинувачену у держзраді. Про це повідомляє кореспондентка МІПЛ, яка була на засіданні. За даними моніторингу МІПЛ, це перший виправдувальний вирок за статтею про державну зраду з початку повномасштабної війни.

8 Листопада 2024

Війна і правосуддя
В Україні вперше очно судять російського армійця за страту військовополоненого — репортаж із зали суду

У Запоріжжі розпочали судовий процес щодо Дмитра Курашова, російського військового. Його обвинуваченого у розстрілі Віталія Годнюка, українського військовополоненого. На початку цього року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше суди розглядали такі справи лише заочно.  

7 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Один злочин — три держави. Чи поширюється юрисдикція МКС на злочини проти українців, які вчиняють у Росії чи Білорусі

Наприкінці жовтня 2024 року президент Зеленський підписав другий закон для імплементації Римського статуту. Завдяки цьому в Кримінальному кодексі України нарешті з'явилася стаття “злочини проти людяності”. Проте норми про кримінальну відповідальність не мають зворотної дії, тож розслідувати вчинені за попередні десять років війни злочини проти людяності українські правоохоронці не зможуть.

7 Листопада 2024

Більше публікацій