Send Lette
Війна і правосуддя

Апеляційний суд залишив без змін вирок кримському “військовому комісару” Кабашному

Олександр Кабашний “військовий комісар” із Криму, який проводив на півострові примусовий призов. Це забороняє стаття 51 IV Женевської Конвенції про захист цивільних під час війни. Дарницький райсуд виніс вирок заочно вісім років ув’язнення за порушення законів та звичаїв війни. 10 липня Київський апеляційний суд розглянув скаргу захисту Кабашного. Журналістка МІПЛ була на засіданні та слухала аргументи сторін.

Захист вважає, що в суді першої інстанції не довели, що Кабашний дійсно примушував цивільних служити в російських збройних силах. Адвокат звернув увагу, що у вироку йдеться про “елемент примусу” і “примусове середовище” для призовників, яке створила на півострові російська окупаційна влада за допомогою пропаганди, правових санкцій, кримінального обвинувачення та штрафів.

Примус як кваліфікуюча ознака вчиненого кримінального правопорушення має бути доведена фактичними даними у кримінальному провадженні вчинення обвинуваченим саме фізичного чи психологічного впливу на людину шляхом застосування до неї фізичної сили, погроз, фізичного насильства, заподіяння моральної чи матеріальної шкоди. Вважаю, що у цьому кримінальному провадженні не доведено, що призовну кампанію обвинувачений здійснював із застосуванням фізичного насильства або психологічного примусу, сказала Ольга Іваницька, захисниця.

На це суд поцікавився, чи не вважає адвокатка елементом примусу те, що Кабашний ініціював розшук тих, хто ухилявся від призовної комісії. Суддя-доповідачка зачитала уривок із протоколу огляду сторінки з російськомовного кримського сайту: “В призывном пункте военного комиссариата по городу Феодосия и Судак Республики Крым ежегодно проходит заседание комиссии. В ходе осеннего призыва 2019 года от прохождения комиссии уклонились 100 человек. В связи с этим в администрации состоялось совещание по вопросу розыска и уведомления”.

На вашу думку, це не є елементом примусу? запитала суддя.

Захисниця зауважила, що в справі немає даних потерпілих і цивільних позовів тих, кого примусили служити в збройних силах РФ. Адвокатка також поставила під сумнів доказ сторони обвинувачення, який врахував суд першої інстанції — копію повістки місцевому жителю, в які було приховано прізвище. На думку адвокатки, бракує процесуальних документів про те, як цей доказ отримали. На її думку, ця повістка та публікації в ЗМІ доводять лише сам факт проведення призовної кампанії.

— Сторона захисту вважає, що надані стороною обвинувачення докази не підтверджують вказаного обвинувачення, а сумніви щодо доведеності обвинувачення суд має тлумачити на користь обвинуваченого, — сказала захисниця та просила скасувати вирок Дарницького райсуду.

Державний обвинувач, прокурор Прокуратури АР Крим та Севастополя, зазначив, що в обвинувальному акті викладена загальна схема як держава-окупант вчиняє злочин, який суперечить міжнародному гуманітарному праву на окупованій території. Тобто призначає посадових осіб, законодавчо регулює питання призову, структуру військових комісаріатів РФ на окупованій території, а також активні дії військових комісарів, в тому числі і Кабашного, для примусового призову. Особиста відповідальність, на думку прокурора, з представників влади за злочин не знімається.

Окрім того, що здійснювався окремо примус, обвинуваченим Кабашним здійснювалася окремо ще й пропаганда, яка відповідно до норм МГП складає окремий склад злочину щодо порушення законів та звичаїв війни, підкреслив прокурор.

Він також пояснив, що повістку як доказ отримав оперативний підрозділ під час досудового розслідування. І цей доказ підтверджує, що Кабашний частина схеми, за якою РФ чинить злочин у Криму.

Оголошення рішення Київського апеляційного суду. Фото МІПЛ

На мою думку, сторона захисту намагається звузити цей термін (примус, МІІПЛ). Він не полягає виключно у фізичному чи моральному примусі шляхом застосування погроз. Він полягає у сукупності дій, які вчинені державою-агресором. І їх виконання забезпечується шляхом активних дій Кабашного (в тому числі, повістки), а також виступів у засобах масової інформації про необхідність з’являтися за викликами на службу і пропаганди щодо цієї діяльності, сказав державний обвинувач.

Прокурор просив не задовольняти апеляційну скаргу.

Київський апеляційний суд зачитав резолютивну частину рішення і залишив вирок Дарницького районного суду Києва без змін — вісім років позбавлення волі. Це означає, що вирок окупаційному військовому комісару набрав законної сили. Впродовж трьох місяців на це рішення можна подати касаційну скаргу. Відбувати покарання Олександр Кабашний буде після того, як його затримають.

Більше про справу Кабашного читайте у матеріалі МІПЛ

Ірина Домащенко, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Пенсіонера з Херсона засудили до 9 років вʼязниці за пособництво росіянам, а військових РФ — до 11 і 12 років

Упродовж липня — серпня у Реєстрі судових рішень опублікували три вироки за статтею про порушення законів і звичаїв війни. Їх винесли суди у Харківській, Херсонській та Миколаївській областях. Два вироки суди ухвалили щодо російських військових заочно, один — стосовно українця, якого затримали за пособництво окупантам. Детальніше — у регулярній аналітиці МІПЛ.

2 Вересня 2024

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть українського підполковника Чувашова. Його звинувачують у держзражді під час контрнаступу ЗСУ

Наступного тижня в українських судах розглянуть сотні справ про колабораціонізм, державну зраду і глорифікацію Путіна. Судитимуть також російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. Більшість із них досі перебувають на свободі. МІПЛ розповідає про найцікавіші справи.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Як катують у тюрмі “Ізоляція”: студент із Донецька розповів про пережите у вʼязницях так званої “ДНР”

У рідний Донецьк Даніїл Булгаков повернувся, аби доглядати хвору бабусю. Утім хлопця кинули у вʼязницю. Після звільнення він розповів МІПЛ про те, що відбувається у донецьких тюрмах, про постійні тортури і роботу так званих “адвокатів”, які працюють на “ДНР”.  

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій