Send Lette
Військовополонені

Авіатроща ІЛ-76 над Бєлгородом. Родини військовополонених вимагають долучити до проведення ДНК-експертиз міжнародні організації  

Минув рівно рік з моменту падіння літака ІЛ-76 в Бєлгородській області. За повідомленнями російської сторони, на ньому нібито перебували українські військовополонені. 8 листопада 2024 року до України повернули тіла тих, хто начебто загинув у тій авіакатастрофі. Однак до сьогодні родини полонених не мають офіційного підтвердження чи дійсно їхні рідні були на тому літаку. 

Про це родини військовополонених розповіли під час пресконференції Медійної ініціативи за права людини, присвяченій річниці трагедії. 

Родини військовополонених прийшли на пресконференцію з портретами своїх рідних. Фото: Віктор Ковальчук

Нагадаємо, що відразу після падіння літака Іл-76 в Бєлгородській області російська сторона заявила, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких везли на обмін. Згодом російські пропагандисти опублікували список з прізвищами українців, які нібито загинули в тій авіатрощі.

8 листопада 2024 року в Україну повернули тіла 563 полеглих оборонців. Серед них — 62 тих, хто міг бути на борту літака ІЛ-76, збитого на території РФ. Три тіла росіяни передали в окупований Маріуполь, стверджуючи, що там рідні загиблих.

В списку полонених, які нібито були на борту літака Іл-76, 65 імен українських військових. Фото: Віктор Ковальчук

Після звістки про падіння літака, родин військовополонених зі “списку шістдесяти пʼяти” зібрали в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими і попросили здати ДНК-матеріали для проведення експертиз ідентифікації тіл. На початку січня 2025 року сім’ї почали отримувати неофіційну інформацію про збіги ДНК.

“На жаль, до сьогоднішнього дня офіційної інформації про те чи це справді наші рідні чи ні, ми не маємо. Чому так довго? Хто затягував процес передачі тих тіл? У нас є дуже багато питань без відповідей”, — зазначила Олена Тайлакова, представниця родин військовополонених. У “списку шістдесяти п’яти” було прізвище її колишнього чоловіка.

Олена Тайлакова (по центру), представниця родин військовополонених. Фото: Віктор Ковальчук

Олена додала, що полон всіх хлопців із того списку був офіційно підтверджений Російською Федерацією через Міжнародний комітет Червоного Хреста. 

“Наскільки мені відомо, наші рідні і надалі вважаються полоненими, статус загиблих або безвісти зниклих їм ніхто не давав”, — зазначила жінка.

Вона також наголосила, що навіть після того як родинам надійдуть офіційні підтвердження про збіги ДНК-матеріалів, вони не повірять у загибель рідних, поки не з’ясують всі обставини трагедії.

“Ми наполягатимемо на проведенні міжнародної незалежної ДНК-експертизи. Ми хочемо бути впевнені, що це дійно наші рідні. Все, чого ми добилися, вся інформація, якою ми володіємо, ми досягли самостійно, тому ніхто спуску цій справі не дасть”, — зазначила Олена Тайлакова.

Вона підкреслила, що крім міжнародної ДНК-експертизи родини зацікавлені у вивченні результатів військового розслідування, доступу до якого у них наразі немає. 

“Я буду боротися до останнього. Якщо буде збіг ДНК мого сина, я хочу знати, яку конкретну дату загибелі мені написати на його надгробку”, – сказала Олена Лозицька, чий син також начебто знаходився на літаку ІЛ-76, який зазнав авіатрощі над Бєлгородом. 

Олена Лозицька, представниця родин військовополонених. Фото: Віктор Ковальчук

Зазначимо, що Медійна ініціатива за права людини рік вела власне розслідування обставин падіння літака. Ми опитали близько сорока свідків та експертів, залучили власні джерела в Силах оборони і відновили хронологію того дня та подальших подій. Про результати розслідування читайте тут. 

Рік мовчання. Хто відповідальний за збиття Іл-76 над Бєлгородом — розслідування

Трансляцію пресконференції дивіться тут. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
За всі обміни з полону повернули 505 морських піхотинців — Коордштаб

Водночас 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, досі перебувають у російському полоні. Ще близько 1000 вважаються зниклими безвісти. Про це заявили на пресконференції, присвяченій тисячі днів полону морських піхотинців. Її організовала МІПЛ спільно з асоціацією “Сила морської піхоти”.

8 Січня 2025

Військовополонені
1000 днів у полоні: що відбувається з морпіхами, які боронили Маріуполь

Наразі в російському полоні перебуває близько 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, ще понад 1000 вважаються зниклими безвісті. Тих, кого тримають у полоні, катують. Щонайменше 12 морських піхотинців померли в російських тюрмах, їхні тіла передали в Україну під час репатріації.

6 Січня 2025

Військовополонені
“Коли мій чоловік був у полоні, мова йшла про десятки полонених. Зараз їх тисячі”, – Вікторія Пантюшенко, адвокаційна менеджерка МІПЛ

Вікторія Пантюшенко набула нову для себе професію адвокаційниці, коли говорила зі світом від імені свого чоловіка Богдана, військовослужбовця 1-ї танкової бригади, який майже п’ять років провів у російському полоні. Сьогодні власний досвід боротьби допомагає Вікторії скеровувати адвокаційну роботу інших родин, які борються за повернення своїх рідних із російської неволі.

26 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Справу російського військового Карташева, якого звинувачують у вбивстві чоловіка в Бучі, почали слухати з початку

Ірпінський міський суд продовжив слухати справу Миколи Карташева — російського військового, якого обвинувачують у вбивстві цивільного охоронця супермаркету в Бучі. За це йому інкримінують воєнний злочин. Це одна з небагатьох справ, де обвинувачений перебуває на лаві підсудних.

24 Січня 2025

Розслідування
Рік мовчання. Хто відповідальний за збиття Іл-76 над Бєлгородом — розслідування

Рік тому, 24 січня 2024 року, в небі над Бєлгородською областю зазнав авіатрощі важкий військово-транспортний літак Іл-76. Росія заявила: Україна збила борт зі 65-ма своїми військовополоненими. Україна відповіла загально: військові цілі — законні цілі.

24 Січня 2025

Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Більше публікацій