Send Lette
Війна і правосуддя

Білі пов’язки наказали носити усім. Що розповіли свідки у справі Оголь, яку звинувачують у держзраді

Світлану Оголь з села Кашперо-Миколаївка, що на Миколаївщині, обвинувачують у державній зраді, наразі тривають слухання в Ленінському райсуді Миколаєва. За версією слідства, під час окупації навесні 2022 року Оголь “здала” росіянам Сергія Кучерешка, жителя сусіднього села Новофонтанка, який у 2014 році служив у зоні АТО і був однокласником її брата. Сергія закатували його тіло знайшли після деокупації.

МІПЛ уже розповідала, що про цю справу думають у селі Світлани та перші покази свідків. Під час засідання 26 жовтня суд продовжив допит свідків з боку обвинувачення. Розповідаємо, про що вони говорили. 

Білі пов’язки

Високій темноволосій Галині Чудак близько тридцяти. Пів життя вже 15 років вона живе в Кашперо-Миколаївці. І стільки ж знає Світлану Оголь. Жили на одній вулиці. Галина в центрі, Світлана на околиці.

Під час окупації села в березні 2022 року Галина разом із родиною та сусідами ховалася вдома у підвалі. Її чоловіка, як і інших, російські військові забирали на допит. Перевіряли, чи є в будинку зброя, шукали атовців.

Допит Галини розпочав Володимир Лещенко, прокурор Кіровоградської обласної прокуратури. Він представляє обвинувачення. Цікавився, де і коли Галина бачила Світлану Оголь під час окупації.

Прокурор Володимир Лещенко. Фото: МІПЛ

— З 5 по 8 березня всі були в підвалі. Оголь я бачила за цей час два чи три рази, коли вона йшла вулицею. На руці у неї була біла пов’язка. Згодом вона приходила до нас додому і питала випити. Ми її нагнали, — розповіла Галина.

Двоє російських військових того дня прийшли до двору Чудак і сказали, що “їх до неї прислала маленька жіночка, яка щойно тут проходила”. Оголь невисокого зросту.

— Біля школи живе її подруга, у якої мати з інвалідністю. Світлана прислала руських, аби ми забрали пенсіонерку до себе, бо дочка сховалася. Ми їм сказали, що у неї є донька, нехай вона вийде з підвалу й дивиться за своєю мамою, — пояснила Галина.

— Тобто Світлана “прислала руських”? Вона перебувала з ними в контакті? — уточнив прокурор.

— Я не знаю. Вони так сказали.

На питання прокурора, чи ще хтось вільно ходив селом, як обвинувачена, Галина не змогла відповісти, бо вона здебільшого була в підвалі.

— Встановлено, що після деокупації між вами і Оголь була конфліктна ситуація. Через що? — продовжив допит прокурор.

— Вагіф Пашаєв [місцевий житель, — МІПЛ] сказав, що російські солдати попередили: Оголь працює на них. Про це говорив і Валерій Сорочан, мовляв, російські хлопці були десь біля них і сказали, що “маленька жіночка працює на нас. Будьте обережні, при ній нічого зайвого не говоріть”, — розповіла Галина.

— У чому полягала співпраця? — уточнив прокурор.

— Не знаю. Мені все це накипіло і я проводила з нею “профілактичну роботу”. Коли зайшла наша 80-та бригада і хлопці спитали, де ця жіночка, яка працювала на руських, мене ще більше накрило. Я її спитала, для чого вона це робила? Світлана щось пробурмотіла і відповіла: “А що б ти робила?” Я сказала, що нічого, сховалася б у підвалі.

Де під час окупації перебувала Оголь, Галина не розповіла. Пояснила, що не хоче переказувати плітки. 

Допит продовжила адвокатка обвинуваченої Валентина Мілюченко, яка залучена за контрактом із Центру безоплатної правової допомоги. 

— Під час допиту інші свідки говорили, що дозволялося пересуватися в білих пов’язках. Ви теж так ходили? — розпочала вона.

— Так. Щоб мені перебігти вулицею з підвалу до хати, я вдягала білу пов’язку, — пояснила Галина. — Коли руські відразу ходили з перевіркою по хатах, сказали, що стрілятимуть, якщо ми не будемо у пов’язці. Хазяйка магазину, де я працюю, теж ходила додому вправитися і напоїти скотину у білій пов’язці.

Допит Галини Чудак. Фото: МІПЛ

Про ймовірну співпрацю Світлани з окупантами Галина чула лише від односельця, який переповів почуте від російських військових.  

— А Кучерешка ви знали? — запитала адвокатка.

— Так, він раз у тиждень приходив у магазин. Останній раз був перед вторгненням, — відповіла Галина.

— Як він був одягнений?

— У нього був підвоєнний бушлат. У формі він не ходив. Взимку носив плямисту фуфайку.

— Вам Оголь нічого не говорила, чи працювала вона з окупантами? — продовжила адвокатка.

— Лише, коли я запитала про це, вона щось пробурмотіла і сказала: “А що б ти робила?” Ну, я і стукнула її ще раз у голову, — зізналася Галина.

Світлана Оголь також могла поставити їй запитання. Вона почала:

— Коли це я приходила до тебе по горілку? 

— Коли ми були в окупації, ти приходила і сказала, що тебе прислав Вітька Сандул…

— Та хіба я по горілку приходила? — перервала її Оголь. — Я просто проходила. По горілку я не приходила. А чому ти на мене налетіла? Як ви солдатів на мене викликали?

— Коли я була на вулиці, саме йшли наші військові, — взялася пояснювати Галина. — Я ще спершу злякалася, думала, росіяни. Потім пішла їм назустріч. Ти у той час вийшла з провулку і побігла до Зінки Сандул. Там я тебе і прихватила.

Суддя Дмитро Губницький втрутився та уточнив, чи застосовували при цьому насильство до Оголь.

— Я з нею проводила профілактичну бесіду, — повторила Галина. — Коли хлопці з 80-ї бригади спитали, де її можна знайти, чоловік показав, що вона сиділа біля Бабачок Тані й Глущенко Наталі. Ховалася між ними. Хлопці її забрали й відвезли до свого командира.

Про те, чи говорила Оголь росіянам про Сергія Кучерешка та Валентина Сєдініна, ще одного загиблого того дня у Новофонтанці, Галина нічого не знала.

— Як не пила, вона була хазяйновита жінка. А як вип’є: все, що робила, йде на смарку. Вона нічого поганого мені не зробила, — сказала Галина Чудак наостанок.

Пограбування племінниці

Катерина Бабачок, племінниця Світлани Оголь, також давно живе у Кашперо-Миколаївці. Окупанти зайняли її будинок, тож вона зі своїми п’ятьма дітьми та двома племінниками оселилася в односельців, зокрема, у Тетяни Ващенко. У тому ж підвалі один вечір ховалася й Світлана Оголь. Коли ж після звільнення села 14 березня 2022 року Катерина повернулася додому, там усе було догори дриґом.

— Світлана нібито була у моєї сусідки, яка живе навпроти, — обурено розповідала Катерина. — Але, за розповідями людей, вона була в мене вдома. Потім я спитала, що вона там робила. Вона відповіла, що охороняла будинок, щоб нічого не винесли. У результаті — хата порожня. Ні дитячих речей, ні телевізора, навіть посуд позабирали. Два ліжка стояли перевернуті. Купа банок і пляшок від спиртного. Сусіди сказали, що в домі було 25 військових.

Катерина Бабачок дає свідчення. Фото: МІПЛ

— Що, зі слів сусідів, Оголь робила в будинку, коли там були військовослужбовці РФ? — запитав прокурор Лещенко.

— Що вона з ними там сидить.

— Тобто 25 військовослужбовців і Оголь? — перепитав прокурор.

— Так, — уточнила Катерина.

— За час окупації ви могли пересуватися в Кашперо-Миколаївці?

— Я ніде не ходила, навіть поворухнутися боялася, мені було страшно. Один раз син ходив навідатися додому подивитися до кози. Але руські її вивели до сусідки, накидали їй сіна. Син не знав цього і коли прийшов, розплакався, сказав, що вони її вбили. Вони надавали йому пайків і сказали не ходити, бо вб’ють, — пригадала Катерина.

— Чи дозволяли ви Оголь проживати у вашому будинку? — уточнив Лещенко.

— Ні.

Адвокатка Світлани Оголь розпитувала, чи була обвинувачена в домі Тетяни Ващенко, коли там ховалася Катерина з дітьми. Та підтвердила, мовляв, Оголь одного разу вночі пересиджувала обстріл із односельцями в підвалі, а вранці бачила її на кухні, де також були росіяни.  

— Чи вам відомо, що робила Оголь із солдатами РФ у вашому будинку? Що вона пояснювала? — запитала адвокатка Мілюченко.

— Вона казала, що охороняла. На питання, як вона охороняла, якщо все зникло, нічого не пояснила, — сказала Катерина.

— Кучерешка знаєте?

— Його знають усі. Його могли вбити через те, що відколи він прийшов із АТО в 2014 році, жодного разу не знімав форми.

— Чи причетна Оголь до його смерті? — приєднався до допиту суддя.

— Я не казатиму, чи причетна. Думаю, ні. Він сам себе підставив, бо ходив у камуфляжі.

— Як ви охарактеризуєте Оголь? — продовжила захисниця.

— Коли мені треба було, вона приходила допомагати. Так, любила випити. За характером — ну, коли твереза, то як твереза людина, а як випивша, то противна. Випивших ніхто не любить. Я й сама випивала. Зараз не п’ю взагалі вже три роки, — розповіла Катерина Бабачок.

— З чого зробили висновок про Кучерешка? — уточнила адвокатка.

— Здати його вона не могла. Він постійно ходив у формі. Вони шукали саме атовців.

Світлана Оголь теж ставила запитання Катерині Бабачок:

— Чи правда, що я з твоїм середнім сином ходила до вашого будинку по речі наступного дня, як ви прийшли до Ващенко? 

— Ходили, — підтвердила Катерина.

— Руські передали пайки тоді. Коли ми ходили з Вадіком, там двоє людей було лише, — заявила Оголь.

— У мене сусіди говорили, що двір був забитий ними. Це казали Погрібняк, Квасюк і Чудак, — заперечила Бабачок.

Колегія суддів. Фото: МІПЛ

Насамкінець судді поцікавилися ставленням обвинуваченої до окупантів. Суддя нагадав, що на попередньому засіданні допитували Ващенко і та казала, що “Оголь підтримувала Україну”. Тепер він уточнив у Бабачок:

— Обвинувачена щось говорила про окупацію?.

— Ту Ващенко саму було складно розібрати, вона “за” чи “проти”. Світлана говорила: “Вони кажуть, що прийшли нас визволяти”, — відповіла Катерина.

Після допиту свідків суд продовжив Світлані Оголь запобіжний захід. Вона залишиться під вартою ще два місяці. Адвокатка клопотала про особисте зобов’язання, тож суд поцікавився, чи з’являтиметься Світлана на засідання, якщо її відпустять з-під варти. Та відповіла ствердно. Але клопотання відхилили. В ізоляторі Оголь уже майже два роки. 

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
СБУ, чат-боти і TikTok: 53 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

17 Травня 2024

Війна і правосуддя
Дві справи про захоплення цивільних на Чернігівщині: аналіз роботи адвокатів

Під окупацією Росії села Іванівка та Слобода Чернігівської області були з 5 по 30 березня 2022 року. Там в один день сталося два випадки, справи про які наразі слухає Чернігівський районний суд. Слідство встановило, що в Слободі російські військові Петро Базаров та Євгеній Басов затримали цивільного Віталія Карпенка, схопили його на вулиці, забрали телефон і в магазині били і погрожували вбити. А в Іванівці двоє інших росіян, Микола Будаєв і Файзибек Нематов, напали на подружжя Яцюків — Наталію та Олександра. Військові обшукали їхнє обійстя, погрожували вбивством, тримали жінку в підвалі. Цих чотирьох військових обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справу Будаєва та Нематова суд слухає з травня, а Басова та Базарова — з листопада 2023 року. Обидві — заочно.

16 Травня 2024

Війна і правосуддя
Закликаємо Верховну Раду не приймати законопроєкт № 7033-д, який обмежує доступ до судових рішень

2 травня 2024 року Комітет з питань правової політики Верховної Ради України повторно розглянув та рекомендував проєкт закону № 7033-д до голосування у парламенті. Цей законопроєкт обмежує доступ до інформації та рішень судового реєстру, які становлять значний суспільний інтерес і є важливими для реалізації функцій громадського контролю за діяльністю органів правопорядку.

16 Травня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
СБУ, чат-боти і TikTok: 53 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

17 Травня 2024

Війна і правосуддя
Дві справи про захоплення цивільних на Чернігівщині: аналіз роботи адвокатів

Під окупацією Росії села Іванівка та Слобода Чернігівської області були з 5 по 30 березня 2022 року. Там в один день сталося два випадки, справи про які наразі слухає Чернігівський районний суд. Слідство встановило, що в Слободі російські військові Петро Базаров та Євгеній Басов затримали цивільного Віталія Карпенка, схопили його на вулиці, забрали телефон і в магазині били і погрожували вбити. А в Іванівці двоє інших росіян, Микола Будаєв і Файзибек Нематов, напали на подружжя Яцюків — Наталію та Олександра. Військові обшукали їхнє обійстя, погрожували вбивством, тримали жінку в підвалі. Цих чотирьох військових обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справу Будаєва та Нематова суд слухає з травня, а Басова та Базарова — з листопада 2023 року. Обидві — заочно.

16 Травня 2024

Війна і правосуддя
Закликаємо Верховну Раду не приймати законопроєкт № 7033-д, який обмежує доступ до судових рішень

2 травня 2024 року Комітет з питань правової політики Верховної Ради України повторно розглянув та рекомендував проєкт закону № 7033-д до голосування у парламенті. Цей законопроєкт обмежує доступ до інформації та рішень судового реєстру, які становлять значний суспільний інтерес і є важливими для реалізації функцій громадського контролю за діяльністю органів правопорядку.

16 Травня 2024

Більше публікацій