Send Lette
Аналітика

Близько 15 тис. цивільних були незаконно позбавлені волі в Україні в ході російської окупації — Генпрокурор

У рамках понад 4 тис. кримінальних проваджень Офіс Генерального прокурора України розслідує факти незаконного позбавлення волі майже 15 тис. цивільних українців в ході російської окупації.

Про це під час панельної дискусії, організованої Медійною ініціативою за права людини, Всесвітньою організацією проти катувань, центром прав людини ZMINA та ін., повідомив Генеральний прокурор Андрій Костін. 

“Наразі встановлено понад 170 катівень, де утримували військовополонених і цивільних. Розпочато понад 4 тис. кримінальних проваджень за фактами позбавлення волі цивільного населення. У цих провадженнях досліджується незаконне позбавлення волі майже 15 тис. мирних українців. Повідомлено про підозру 261 особі, обвинувальні акти щодо 229 з них скеровано до суду. Засуджено 58 воєнних злочинців”, — підсумував Костін роботу правоохоронців у цьому напрямку.

Генпрокурор додав, що злочини Росії, пов’язані з катуванням та переслідуванням цивільних, є масовими, патерни таких злочинів зафіксовані ОГПУ на всіх територіях, звільнених від ворога. 

“Характер цих злочинів дозволяє стверджувати про них не просто як про воєнні злочини, а саме як про злочини проти людяності”, — підкреслив він. 

Андрій Костін, Генеральний прокурор України (праворуч) разом з Ольгою Решетиловою, головою МІПЛ. Фото: Віктор Ковальчук 

Костін відзначив, що важливим джерелом інформації для правоохоронців у підтвердженні цих висновків є робота громадських організацій. Таке об’єднання зусиль важливе для України і в контексті міжнародної співпраці, аби винних притягнути до відповідальності. 

“Наша боротьба за справедливість для України і українців — це те, що об’єднує нас із усіма нашими партнерами і навіть ширшим колом держав. Бо є країни, які не будуть готові допомагати нам зброєю чи фінансами. Але, тим не менше, вони добре розуміють, що ми боремося за ті цінності, на яких засновані всі західні суспільства, і готові працювати у цьому напрямку”, — резюмував Генпрокурор. 

До дискусійної панелі доєдналися міжнародні та українські експерти. Фото: Віктор Ковальчук 

У свою чергу Генеральний секретар Всесвітньої організації проти катувань Геральд Стаберок під час заходу заявив, що катування на окупованих територіях України є частиною широкої політики Росії з переслідування цивільного населення.

“Заборона катувань є однією з найчіткіших і найбільш прямих норм міжнародного права. Цієї заборони зобов’язані дотримуватися всі і всюди. Ніколи означає ніколи. Ми бачимо, що катування на окупованих територіях України становить воєнний злочин і може бути злочином проти людяності. Що ми разом із партнерами по громадянському суспільству бачимо на окупованих територіях України?

Ми бачимо катування з певною метою — залякування, отримання від населення інформації. Росія також використовує катування для того, щоб перевіряти людей на лояльність. Це функція перевірки — це елемент фільтрації. І в такому разі цей злочин виходить на інший, значно вищий рівень”, — робить висновки Геральд Стаберок. 

У рамках заходу презентована також спільний звіт Всесвітньої організації проти катувань, Медійної ініціативи за права людини та Центру прав людини ZMINA. У ньому задокументовано порушення прав людини, скоєні Росією і її армією з лютого по жовтень 2022 року у понад 20 місцях несвободи. Він ґрунтується на інтерв’ю з жертвами та свідками і охоплює 63 випадки.

Під час дискусії МІПЛ, OMCT та Zmina презентували спільний звіт щодо катувань цивільного населення на окупованих територіях України. Фото: Віктор Ковальчук 

Автор: Ігор Вишневський 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності.

31 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Більше публікацій