Send Lette
Адвокація

Британський музикант випустив трек, основою якого стала історія полону Максима Буткевича

Call Me Maks (“Називай мене Макс”) — це перший реліз рамках кампанії The Stronger We Become, спрямованої на звільнення тисяч українських військовополонених та цивільних, які перебувають у російській неволі.

Називай мене Макс 

Після Call Me Maks — історія двох друзів: британського музиканта Лемеза Ловаса та українського журналіста і борця за мир Максима Буткевича, співзасновника Центру прав людини ZMINA та незалежної медіаорганізації “Громадське радіо”. Максим – правозахисник, який разом з тисячами інших добровольців вступив до лав ЗСУ, коли 24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне російське вторгнення в Україну. Його відправили на передову, де через кілька місяців Максим потрапив у полон. Його утримували на окупованій Луганщині й засудили до 13 років позбавлення волі за сфабрикованим звинуваченням в “обстрілі житлового будинку”.

Друзі вперше зустрілися в Лондоні у 2003 році, коли Буткевич працював журналістом у BBC World Service Radio в українському відділі, а Лемез керував гуртом “Oi Va Voi” – новаторським світовим музичним колективом (який увійшов до десятки найкращих альбомів 2003 року за версією NY Times). Коли Макс поїхав з Лондона у 2006 році, вони стежили за роботою один одного в інтернеті. 

Одного дня я побачив, що його акаунти в соціальних мережах зникли, — розповідає Лемез, — і зв’язався з нашою подругою Світланою, щоб запитати, чи не знає вона, що відбувається. Через кілька днів вона мені розповіла: Макса схопили. В шоці я запитав її, що ми можемо зробити. Вона відповіла: “Робіть те, що вмієте”. Ми познайомилися завдяки музиці, тож я спробував написати щось на основі його особистості, його мужності, його улюблених гуртів. Це була найважча річ, яку я коли-небудь намагався написати. Минали місяці, а новини про Макса ставали дедалі гіршими, і той факт, що я не міг закінчити цю пісню, сильно тиснув на мене. Перші два куплети вийшли за день: останній, що описує його життя у в’язниці, зайняв понад 6 місяців”. 

Лемез Ловас, британський музикант

Завдяки допомозі співавторів — Юрія Гуржи (RotFront, Жадан/Гуржи), продюсера SneakyBeats (Jem), гітариста Тома Велхема (Thirteen Senses) та вокалістки Майї Джеймс (Kyoto Jazz Massive, Mark De Clive Lowe) – трек вдалося завершити в жовтні 2024 року. 

Того місяця, в межах обміну полоненими з Росією, Максима Буткевича несподівано звільнили з полону після двох років і чотирьох місяців перебування в неволі. Зараз Максим продовжує свою правозахисну діяльність, допомагаючи поширювати інформацію про тисячі затриманих, як українських військовополонених, так і цивільних осіб, які залишаються в російському полоні.

Почувши цю пісню вперше, — розповідає Максим, — я, напевно, вдруге після звільнення [з в’язниці] відчув, як сльози наповнюють мої очі й котяться. За невеликим винятком, все настільки точно, не тільки про обставини, а й про настрій, про те, що відбувалося не тільки зовні, а й всередині мене. Це сутність кожної людини — бути вільною. Зараз я це особливо відчуваю і розумію, що це стало можливим тільки завдяки всім цим людям, які боролися за моє звільнення. І тепер я збираюся всім серцем і всіма силами долучитися до боротьби за тих, хто досі перебуває в полоні, за моїх побратимів і посестер, яких я змушений був залишити. Вони не покинуті, ми визволимо їх якнайшвидше, їм це дуже потрібно, і їхнім родинам це потрібно. Тому третя частина пісні також дуже, дуже доречна. Дуже багато людей в Україні, сім’ї та друзі наших військовополонених і цивільних, які потрапили в полон, чекають цього”.

Максим Буткевиx, український правозахисник, військовослужбовець, колишній полонений. Фото: Еміль Дуке

Про кампанію 

#TSWB The Stronger We Become — медіаарт кампанія, що проводиться у співпраці з українськими правозахисними організаціями ZMINA та Медійна ініціатива за права людини на підтримку родин військовополонених та цивільних осіб, яких  утримують у російських в’язницях всупереч норм міжнародного гуманітарного права.

Мета кампанії — підвищити міжнародну обізнаність про українців, які перебувають у російському полоні, а також підтримати ув’язнених та їхні сім’ї піснями, щоб вони знали, що про них не забули. Ми закликаємо музикантів і митців з усього світу долучитися до акції. Приєднуйтесь до кампанії й діліться своєю музикою!

“Звільнення Максима Буткевича дає надію багатьом українцям, які чекають з російського полону своїх близьких та рідних, друзів і колег, — говорить голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. — Музика долає кордони і говорить універсальною мовою, достукується в серця багатьох людей в Україні і поза її межами, які вимагають визволення українських військовополонених і цивільних бранців. Ці голоси мають ставати сильнішими, і саме про людей, а не про корисні копалини має йтися у першу чергу під час будь-яких політичних перемовин щодо російсько-української війни”.

Тетяна Печончик, голова Центру прав людини ZMINA

“МІПЛ опитала десятки звільнених з полону українців. Ми бачимо, як Росія використовує музику як інструмент тиску та катувань — змушує українських полонених вчити та співати гімн РФ, інші пропагандистські пісні, — наголошує Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини. – Але якщо в неволі їх намагаються зламати, то на волі мистецькі ініціативи можуть стати їхнім голосом. Пісні можуть нагадувати світові про тих, хто досі в полоні, і виборювати їхнє повернення”.

Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини

Долучайся! #TSWB

Журналіст/-ка? Візьми інтерв’ю в артистів / партнерів про пісню та кампанію

Продюсер/-ка / музикант/-ка? Напиши пісню / виконай трек / надішли її нам

Просто бажаєш допомогти? Поділись треком та інформацією / надішли донат ZMINA й МІПЛ

Посилання на сайт кампанії: https://bit.ly/call-me-maks-reel

Контакти:

Ірина Загородня, менеджерка з комунікацій, ZMINA: +380 68 905 8911, [email protected].

Анастасія Лоза, менеджерка з комунікацій МІПЛ: +380 93 832 19 48, Anastasiia Loza

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть жінку, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ у судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

9 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Більше публікацій