Інші воєнні злочини

Чеченським окупантам постійно повідомляли про небезпеку вибуху на АЕС, але вони відповідали вогнем

4 лютого близько 5:30 години окупанти чеченської національності захопили Запорізьку атомну електростанцію в Енергодарі. Бій тривав близько чотирьох годин. Працівниця АЕС у коментарі МІПЛ розповіла подробиці бою і про ситуацію станом на зараз. Ім’я працівниці не називаємо з міркувань безпеки. 

“Били різною зброєю. Це були й автоматні черги і щось важче. Били прицільно. Пошкодили деякі трубопроводи. У окупантів були великі автомобілі, бронетранспортери, та загалом близько сотні одиниць техніки. Натомість у нацгвардії, яка обороняла підприємство, були значно менші сили”, – розповіла жінка. 

Під час атаки, за її словами, окупанти створювали небезпеку і могли пошкодити обладнання АЕС. Їх про це повідомляли, але у відповідь отримували посилення вогню. 

“Ми оголошували по гучному зв’язку: “Будь ласка, припиніть вогонь, це енергетично ядерний об’єкт, це загрожує аварією”. На кожне таке прохання лунав вибух”, – розповіла працівниця Запорізької АЕС.  

Зрештою окупанти пошкодили трубопровід, але не з хімічними реагентами, а з теплопостачанням.

“Що стосується шести енергетичних реакторів, то вони добре захищені. Але в нас є естакада технологічних трубопроводів, через які подаються різні реагенти на блоки, без яких вони не можуть працювати. То для таких трубопроводів була небезпека. У нас є трубопровід, який на місто дає опалення, то він пробитий. І ми зараз сидимо без опалення і гарячої води”, – зазначила жінка. 

Після того, як окупанти отримали контроль над АЕС, вони дозволили персоналу залишити територію та запустили іншу зміну працівників. До слова, співрозмовниця МІПЛ буде вимушена знову повернутися на АЕС та продовжити роботу. 

Крім трубопроводу, також на АЕС сильні пошкодження отримав навчально-тренувальний центр. Саме його світлини облетіли інтернет у перші години після захоплення. 

Зараз окупанти фактично контролюють атомну електростанцію. Вони можуть вдаватися до шантажу та вчиняти провокації. Це надзвичайно небезпечно не тільки для України, а й для всієї Європи, на чому наголошує президент Володимир Зеленський, закликаючи захід до реакції. Однак, поки дієвої реакції на ситуацію з Запорізькою АЕС немає.

***

Медійна ініціатива за права людини у коаліції з іншими правозахисними організаціями документує воєнні злочини та злочини проти людяності, що вчиняються на території України у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації.

Відомі вам факти надсилайте на адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *