Інші воєнні злочини

Чеченським окупантам постійно повідомляли про небезпеку вибуху на АЕС, але вони відповідали вогнем

4 лютого близько 5:30 години окупанти чеченської національності захопили Запорізьку атомну електростанцію в Енергодарі. Бій тривав близько чотирьох годин. Працівниця АЕС у коментарі МІПЛ розповіла подробиці бою і про ситуацію станом на зараз. Ім’я працівниці не називаємо з міркувань безпеки. 

“Били різною зброєю. Це були й автоматні черги і щось важче. Били прицільно. Пошкодили деякі трубопроводи. У окупантів були великі автомобілі, бронетранспортери, та загалом близько сотні одиниць техніки. Натомість у нацгвардії, яка обороняла підприємство, були значно менші сили”, – розповіла жінка. 

Під час атаки, за її словами, окупанти створювали небезпеку і могли пошкодити обладнання АЕС. Їх про це повідомляли, але у відповідь отримували посилення вогню. 

“Ми оголошували по гучному зв’язку: “Будь ласка, припиніть вогонь, це енергетично ядерний об’єкт, це загрожує аварією”. На кожне таке прохання лунав вибух”, – розповіла працівниця Запорізької АЕС.  

Зрештою окупанти пошкодили трубопровід, але не з хімічними реагентами, а з теплопостачанням.

“Що стосується шести енергетичних реакторів, то вони добре захищені. Але в нас є естакада технологічних трубопроводів, через які подаються різні реагенти на блоки, без яких вони не можуть працювати. То для таких трубопроводів була небезпека. У нас є трубопровід, який на місто дає опалення, то він пробитий. І ми зараз сидимо без опалення і гарячої води”, – зазначила жінка. 

Після того, як окупанти отримали контроль над АЕС, вони дозволили персоналу залишити територію та запустили іншу зміну працівників. До слова, співрозмовниця МІПЛ буде вимушена знову повернутися на АЕС та продовжити роботу. 

Крім трубопроводу, також на АЕС сильні пошкодження отримав навчально-тренувальний центр. Саме його світлини облетіли інтернет у перші години після захоплення. 

Зараз окупанти фактично контролюють атомну електростанцію. Вони можуть вдаватися до шантажу та вчиняти провокації. Це надзвичайно небезпечно не тільки для України, а й для всієї Європи, на чому наголошує президент Володимир Зеленський, закликаючи захід до реакції. Однак, поки дієвої реакції на ситуацію з Запорізькою АЕС немає.

***

Медійна ініціатива за права людини у коаліції з іншими правозахисними організаціями документує воєнні злочини та злочини проти людяності, що вчиняються на території України у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації.

Відомі вам факти надсилайте на адресу [email protected]

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
“Українські діти перебувають в заручниках у росіян. До них застосовують тортури”, — Анастасія Пантелєєва

Двох підлітків із окупованого Бердянська — Тіграна Оганнісяна і його друга Микиту Ханганова — росіяни утримують, як […]

2 Червня 2023

Інші воєнні злочини
“Щось занадто гордо пішла, давай гранату в спину кинемо”, — Людмила Никитенко про викрадення окупантами та депортацію із власного дому

Мешканку Запорізької області Людмилу Никитенко росіяни викрали із дому восени минулого року. Після побоїв та майже місяця […]

17 Травня 2023

Інші воєнні злочини
Армія, кохання, війна і зрада сусідів: як колишні атовці з-під Маріуполя опинилися в російському полоні

Понад рік на тимчасово окупованій території Донецької області росіяни утримують у заручниках колишніх атовців Артема Кобилівського і Дмитра Кацуру. До повномасштабного вторгнення Росії чоловіки не були знайомі, але їхні життєві шляхи виявилися дуже схожими

12 Травня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
“У розумінні військових Каховська ГЕС чи ЗАЕС не мають захисту, адже під час війни міжнародне законодавство безсенсове, це просто шматки паперу”, — Ґлен Ґрант

Руйнування Каховської ГЕС продемонструвало, що міжнародне право, яке прямо захищає небезпечні обʼєкти цивільної інфраструктури від атак військових, неефективне. МІПЛ спробувала розібратися, чому так відбувається, які інші обʼєкти перебувають у небезпеці і чи може міжнародна спільнота їх захистити.

7 Червня 2023

Військовополонені
Тульська колонія суворого режиму: полонених українців етапують все далі від кордону

Територія колонії у Донському — це головна двоповерхова будівля з камерами-двориками для прогулянок. Уздовж коридору — камери. У камерах — нари, стіл, дві лавки, туалет, умивальник, шафа для засобів гігієни. Камери розраховані на 10-24 особи, видно, що пропускна спроможність збільшена вже після початку великої війни.

6 Червня 2023

Інші воєнні злочини
“Українські діти перебувають в заручниках у росіян. До них застосовують тортури”, — Анастасія Пантелєєва

Двох підлітків із окупованого Бердянська — Тіграна Оганнісяна і його друга Микиту Ханганова — росіяни утримують, як […]

2 Червня 2023

Більше публікацій