Send Lette
Війна і правосуддя

Чоловік із шизофренією мав закласти вибухівку на військовому об’єкті — його затримали і судять

Кількість судових справ проти людей, яких звинувачують у воєнних та інших злочинах, повʼязаних із війною, продовжує зростати. МІПЛ відстежує найцікавіші з них, наступного тижня — майже 80.

Київщина

Справа Шуфрича. Нестор Шуфрич — український політик, обвинувачений у фінансуванні дій, спрямованих на зміну меж території України. За даними слідства, у 2016 році було оплачено послуги охорони його кримського майна підприємством МВС РФ. Охорону нібито замовив директор фірми, пов’язаної з батьком Шуфрича. Після розголосу договір розірвали, а сам батько, за словами Шуфрича, росіянам нічого не платив. 84-річного Івана Шуфрича планували допитати в суді як свідка захисту, але він помер. Вячеслава Черепаня, який був помічником Шуфрича-старшого, обвинувачують у співучасті. Шуфрича та Черепаня обвинувачують у державній зраді. Справа № 757/39164/24-к. Засідання призначено на 23 липня о 14:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Ще 16 справ з Київщини — у таблиці МІПЛ: воєнні злочини періоду окупації в 2022-му, депортація з Криму, справи кримських суддів, напад із ножем на ТЦК, монах Лаври, звинувачення Байдена в початку війни та шпигунство китайців.

Одещина

Посада при окупантах в Одесі. Андрій Кулик — мешканець Одеси. За даними слідства, він зняв об’єкти військового призначення на території Одеси і шукав контакти представників ФСБ, щоб передати інформацію. Його знайомий повідомив, що може “звести” з потрібними людьми, але має засвідчити готовність до конфіденційної співпраці з ФСБ. Кулик погодився, просив, аби в обмін на це його призначили керівником департаменту ЖКГ в окупаційній адміністрації після захоплення міста. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Справа № 522/5758/23. Засідання призначено на 23 липня о 12:00 у Пересипському районному суді Одеси.

Ще дев’ять справ із Одещини — у таблиці МІПЛ: розвідка позицій ЗСУ, листівки з пропагандою, розташування складу боєприпасів, координати на Миколаївщині, клопотання до суду з виправданням Росії, херсонська залізниця, диверсія та працівники херсонської колонії при окупантах.

Миколаївщина

“Гніздо бандерівців”. Ольга Капуста з Миколаєва. У 2025 році листувалася з адміністратором проросійського Telegram-каналу, пов’язаного зі спецслужбами Росії. За даними слідства, Капуста передала співрозмовнику координати підрозділів ЗСУ в Миколаєві. У повідомленнях зазначала, що за скупченням військових машин можна визначити “гніздо бандерівців”. Також розповідала про настрої в місті. Її обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 487/3797/25. Засідання призначено на 21 липня о 13:00 у Корабельному районному суді Миколаєва.

Ще п’ять справ з Миколаївщини — у таблиці МІПЛ: передача росіянам українських розробок, заклик до артобстрілів, вербування матроса з Очакова, помста за скасування російської мови в школі та інформація для сина в Криму.

Кіровоградщина

Надурити ТЦК. Алім Ібрагімлі — мешканець Кропивницького. Він родом із Азербайджану, приїхав сюди на навчання й лишився жити. У 2021 році він заснував громадську організацію “Міжнародна асоціація націй” для просування ідей тюркських народів. З початком повномасштабного вторгнення організація займалася волонтерством, допомагала переселенцям, військовим і лікарням. Але, як з’ясувало слідство, окрім цього організація допомагала ухилитися від мобілізації — за гроші людям видавали волонтерське посвідчення та шеврони батальйону “Туран”. Чоловікам рекомендували носити одяг військового зразка, а у випадку перевірки співробітником ТЦК — показувати шеврон і посвідчення. Двоє співучасників цієї організації визнали провину й отримали умовне покарання. Його обвинувачують у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ. Справа № 404/5908/24. Засідання призначено на 24 липня об 11:30 у Фортечному районному суді Кропивницького.

Ще одна справа з Кіровоградщини — у таблиці МІПЛ: автор “Проза.Ру”.

Запоріжжя

Підполковник СБУ. Юрій Князєв — підполковник, з 1998 року служив в УСБУ у Запорізькій області. За даними обвинувачення, мав доступ до державної таємниці щодо обороноздатності та спецоперацій на фронті. Слідство вважає, що в грудні 2022 — січні 2023 року Князєв передав на електронну пошту контактам на окупованих територіях кілька файлів із секретними документами. Серед них — дані про операції СБУ та поіменний список співробітників Запорізького УСБУ, які брали участь у бойових діях. Князєва затримали у січні 2023 року. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 335/9708/23. Засідання призначено на 24 липня об 11:00 у Вознесенському районному суді Запоріжжя.

Ще п’ять справ із Запоріжжя — у таблиці МІПЛ: депортація до Грузії, адмін-патріот, військовополонений з “ДНР”, скриншоти для росіян і захоплення ЗАЕС.

Дніпропетровщина

Агент-камікадзе. Валентин Підкович — львів’янин, якого нібито завербували російські спецслужби через Telegram. За даними слідства, у квітні 2025 року він прибув до Кривого Рогу, де зі схрону забрав вибухівку з уражаючими елементами та мобільним телефоном для дистанційного підриву. За планом ФСБ, вибух мав пролунати біля КПП військового об’єкта в годину пік — росіяни прагнули одночасно вбити якомога більше людей і ліквідувати самого виконавця. СБУ вчасно викрила теракт і затримала Підковича. Експертиза підтвердила у нього параноїдну шизофренію — на момент вчинення дій він не усвідомлював своїх вчинків і не міг ними керувати. Суд призначив Підковичу примусовий захід у вигляді поміщення до психіатричного закладу — Дніпровської філії спеціалізованого інституту судової психіатрії МОЗ України. Його обвинувачують у вчиненні терористичного акту. Справа № 214/6121/25. Засідання призначено на 25 липня об 11:00 у Саксаганському районному суді Кривого Рогу.

Ще 13 справ із Дніпропетровщини — у таблиці МІПЛ: херсонський депутат, злив позицій, військовополонені з Донецька та Криму, мобілізація в “ЛНР”, локації в Покровську, “світовий суд”, підпал релейних шаф, очікування Росії в Дніпрі та розташування HIMARS.

Вінниччина

Підпал авто ЗСУ. Денис Бурлака — мешканець Вінниці. У грудні 2024 року він, за даними слідства, переписувався з представником спецслужб Росії у Telegram. Той запропонував гроші за підпал автомобілів ЗСУ. За одну машину обіцяв 700 доларів. Відтак Бурлака зняв на відео територію військової частини з припаркованими машинами та відправив співрозмовнику на погодження. Він купив паливо для виготовлення запальної суміші, але не встиг здійснити задум, адже його затримали правоохоронці. Його обвинувачують у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ. Справа № 127/12529/25. Засідання призначено на 22 липня о 15:00 у Вінницькому міському суді.

Ще одна справа з Вінниччини — у таблиці МІПЛ: “експерт” з енергетичних питань.

Херсонщина

Боєць ССО. Сергій Десятник із Херсонщини раніше проходив військову службу, а у 2022 році за мобілізацією знову став до лав ЗСУ на посаду кулеметника Сил спецпризначення. У червні 2022 року під час виконання завдання на окупованій території він та ще кілька військових потрапили у полон. Чоловіка утримували в катівні, яку росіяни облаштували у приміщенні головного управління поліції. Як каже слідство, військового завербували і він видав закладені його групою місця схронів зброї, дислокації розміщення українських військових і конспіративні квартири бійців ССО. Крім цього, військовий випитував інформацію в інших полонених, схиляв переходити на бік ворога. Завдяки даним від Десятника росіяни затримали мешканців Херсона, які допомагали ЗСУ й отримали від Десятника вибухівку. Чоловіка взяли під варту. Його захисник просив суд про м’якший запобіжний захід, адже він потребує реабілітації. Вказував, що в полоні Десятника катували. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 766/1107/23. Засідання призначено на 25 липня о 12:40 у Херсонському міському суді.

Ще три справи з Херсонщини — у таблиці МІПЛ: оформлення бізнесу в окупації, “референдум” і “День Росії”.

Харківщина

Допомога росіянам. Сергій Шершень із селища Козача Лопань. Як встановило слідство, він став помічником місцевого окупаційного очільника. Разом із росіянами він викрадав місцевих патріотів: вдирались до будинків і, погрожуючи розстрілом, вивозили людей до катівні. А інші росіяни тим часом грабували помешкання. Після деокупації регіону Шершень залишився у селищі, де намагався залягти на дно, майже не виходив із дому. Однак СБУ знайшла його, наразі він під вартою. Чоловіка обвинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 619/3109/24. Засідання призначено на 23 липня об 11:00 у Дергачівському районному суді.

Ще 12 справ з Харківщини — у таблиці МІПЛ: фармацевтка в окупації, обстріл села з танку, ремонт російської техніки, чергування на блокпостах росіян, злив секретних даних, вбивство письменника Вакуленка, сексуальне рабство, житло і харчі для росіян, згвалтування в окупації, катування правоохоронці, заклик до штурму Харкова і вивезення зерна в Росію.

Сумська

Приховані камери для росіян. Андрій Сливка та Андрій Зотов жили в Полтавському районі. Слідство вважає, що вони встановлювали приховані камери поблизу важливих об’єктів, щоб росіяни в онлайн-режимі відслідковувати наслідки прильотів, коригували повторні чи планували нові атаки. Основними цілями були військові аеродроми ЗСУ, теплові електростанції та енергогенеруючі підприємства. Їх обвинувачують у державній зраді. Справа № 587/1020/25. Засідання призначено на 24 липня о 13:30 у Сумському міському суді.

Ще дві справи з Сумщини — у таблиці МІПЛ: терор в окупації і каральні загони росіян.

Житомирщина

Обстріл військової частини. Сергій Гож — мешканець Житомирської області. Слідство каже, що у 27 лютого 2022 року його завербували росіяни для збору інформації про ЗСУ та критичну інфраструктуру. Чоловік погодився на співпрацю з ідеологічних мотивів. Як зафіксувало розслідування, він передав росіянам адресу вузла урядового зв’язку в селищі Миропиль. Також на прохання окупантів надіслав скриншот з Google Maps з розташуванням 95-ї аеромобільної бригади ЗСУ. У березні 2022 року росіяни завдали по частині ракетного удару. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 761/10841/24. Засідання призначено на 25 липня об 11:00 у Богунському районному суді Житомира.

Ще одна справа з Житомирщини — у таблиці МІПЛ: місцевий посадовець.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Адвокація
Верховна Рада ухвалила закон про виплату 15 мільйонів гривень родинам загиблих в полоні військових

Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт №13168, який гарантує одноразову виплату у розмірі 15 млн грн родинам військовослужбовців, загиблих у полоні — незалежно від причини смерті. Для набрання чинності закон має підписати президент України.

16 Липня 2025

Більше публікацій