Send Lette
Cards

Даміан Омельяненко

Дата зникнення: 16 листопада 2022 року

Місце зникнення: Бердянськ, Запорізька область

Даміану Омельяненку було всього 22 роки, коли його вперше затримали російські силовики. Це сталося 24 травня 2022 року. Йому не повідомили, у чому звинувачують, просто забрали і на місяць замкнули в місцевому відділку поліції. 

Там хлопця катували: били палицями та струмом. Коли його зрештою відпустили, Даміан схуд на 10 кілограмів, в нього були зламані ребра, гематоми, набрякла нога. Він насилу міг ходити. Після всього він сказав матері, що другого такого разу не переживе. Втім другий раз стався. 

16 листопада 2022 року російські спецслужби затримали його знову. Разом із другом Артуром Шашенком та дівчиною Валерією. яку відпустили за три дні, а хлопці й досі залишаються у неволі.

Другий раз фізичними тортурами російські силовики не обмежились. Представник ФСБ зателефонував матері Даміана Тетяні. Вимагав, щоб вона записала “зізнання” про те, що нібито співпрацювала з українськими спецслужбами. Інакше, мовляв, більше ніколи не побачить ані сина, ані його друга. Тетяна боялася ризикувати життям хлопців, тому записала відео. Наступного разу зателефонував сам Даміан.

— Я не можу згадати жодного разу, щоб мій син плакав, коли був дорослим, — каже мати. — Голос сина тремтів, він не міг повноцінно дихати. Це тривало кілька секунд, а тоді зв’язок обірвався. 

За два дні — ще один дзвінок. Представник ФСБ вимагав нове відео. Цього разу Тетяна відмовила.

За час утримання Даміан пройшов через низку в’язниць у Бердянську, Мелітополі, Сімферополі, Ростові, Таганрогу. Саме у Таганрогу він понад пів року провів в одиночній камері і втратив 30 кілограмів. Місяцями до хлопця не пускали адвоката, не передавали листи та посилки.

Даміану інкримінують тероризм і причетність до загибелі проросійських колаборантів у Бердянську. Йому загрожує довічне ув’язнення. Мати хлопця, яка від самого початку відчайдушно бориться за сина, тепер і сама в розшуку — Росія оголосила її терористкою.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Більше публікацій