Send Lette
Інші воєнні злочини

Держава має негайно поступитися монополією на судово-експертну діяльність у сфері медицини — Олена Волочай

У національних і міжнародних судах і трибуналах потрібен величезний масив доказів впливу катування на здоров’я і якість життя потерпілих, тож держава має негайно поступитися монополією на судово-експертну діяльність в сфері медицини на користь залучення більшої кількості спеціалістів. 

Про це під час панельної дискусії “Катування та переслідування цивільних осіб як злочини проти людяності з боку російської влади в Україні: шляхи притягнення до відповідальності” заявила Олена Волочай, незалежна експертка з компенсації моральної шкоди особам, які пережили тортури. 

“Безпрецедентна кількість жертв тортур, жорстокого і нелюдського поводження в Україні у зв’язку з агресією РФ вимагає відчинити двері судових залів, трибуналів і комісій з компенсацій для науковців, дослідників і практиків: медичних працівників, психологів, економістів, соціальних робітників, інтерв’юерів і моніторів неурядових організацій”, — закликала експертка. 

Олена Волочай, незалежна експертка з компенсації моральної шкоди особам, які пережили тортури, брала участь у дискусії онлайн. Фото: Zmina

Олена Волочай переконана в тому, що не можна штучно звужувати перелік осіб, які могли би надати цінні для слідства і правосуддя докази.

“Суди можуть прийняти до уваги наявність міжнародних документів у сфері експертиз, які чітко вказують на більшу активність судів у залученні широкого кола досвідчених спеціалістів до судочинства”, — додала вона. 

На думку експертки, експертиза відрізняється від письмового висновку спеціаліста в першу чергу саме процесуальним статусом, а не змістом. 

“Тому кожен досвідчений спеціаліст у своїй сфері знань має що сказати суду про те, як саме постраждала конкретна жертва і які наслідки тих чи інших негативних впливів вдалося дослідити конкретному дипломованому спеціалісту. Не слід переоцінювати експертизу як таку. Потрібно якісне навчання більшої кількості спеціалістів документуванню і формування навичок донесення своїх аргументів в усній або письмовій формі в судах і програмах підтримки потерпілих”, — робить висновки Олена Волочай.

До панельної дискусії в Києві, а також онлайн, доєдналися майже 200 слухачів. Фото: Віктор Ковальчук

Експертка також висловила думку про те, що в судових експертизах дуже рідко використовується комплексний підхід до поняття “здоров’я” в розумінні Всесвітньої організації охорони здоров’я і законодавства про охорону здоров’я України. 

“Важливо, що здоров’я — це не відсутність фізичних хвороб і вад, а стан гармонії між фізичним, душевним і соціальним благополуччям. Підхід ВООЗ часто звужується до фрагментарного опису фізичних травм, навіть без уточнення перенесених людиною страждань”, — констатувала Волочай. 

Нагадаємо, що під час заходу Медійна ініціатива за права людини, Всесвітня організація проти катувань і Центр прав людини ZMINA презентували спільний звіт, дані якого свідчать про те, що переслідування українців в окупації має систематичний характер та може бути злочином проти людяності.

У свою чергу, організація Physicians for Human Rights презентувала рекомендації щодо медико-правового документування для покращення доступу постраждалих до правосуддя.

Автори:

Ігор Вишневський, комунікаційний менеджер МІПЛ

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

26 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Окупаційна поліція проводить рейди у селищах Донеччини

Окупаційна поліція провела 25 березня рейд у селищі Донське на півдні Донецької області з оглядами сотень домівок і авто і перевірками документів у мешканців. Про це йдеться у повідомленні “міністерства внутрішніх справ” у Донецьку.

26 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Суд над росіянками, які викрали херсонських дітей у Москву — та ще 90 справ в українських судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

11 Квітня 2025

Більше публікацій