Send Lette
Насильницькі зникнення

До України повернули Олену Федорук та Марину Юрчак, які понад сім років провели в ув’язненні у РФ

Під час 56-го обміну полоненими між Україною та Росією вперше за довгий час додому повернули полонених жінок. Серед них цивільні бранки РФ, яких незаконно затримали ще до 2022 року. 

Так, до України повернули Олену Федорук з Кальміуського (колишнього Комсомольського) Донецької області. Її викрали 25 липня 2017 року. Того дня в центрі міста на жінку напали люди у формі та відвезли у невідомому напрямку. Згодом бойовики звинуватили Олену у шпигунстві.

Донька Олени Юлія розповідала Медійній ініціативі за права людини, що її мама не хотіла виїжджати з окупованої території через стареньку бабусю. Водночас місто, у якому мешкала Федорук, після початку збройної агресії на Донбасі перетворилось на закритий населений пункт — тут базувалися російські військові та їхня техніка. А тому Кальміуське перебувало під особливим контролем так званого міністерства держбезпеки.

Олена Федорук

Спочатку Олену Федорук утримували у в’язниці–катівні “Ізоляція”, де фізично та морально принижували, примушували працювати на кухні. 16 серпня 2019 року “суд” засудив її до 11 років позбавлення волі. Після цього її перевели до жіночої колонії у Сніжному.

“Моя мама, як і більшість жінок, працює на так званому швейному виробництві. Вона розповідає, що доводиться майже дванадцять годин на день сидіти за швейною машинкою, з однією 15-хвилиною перервою на обід. Від постійного сидіння у неї сильно болять ноги. Коли мамі стає дуже погано, вона залишається у камері. Але у той день її змушують також працювати вручну розвантажувати чи завантажувати машини зі сміттям або носити дрова та вугілля”, — розповідала журналісткам МІПЛ Юлія.

Також сьогодні повернули Марину Юрчак, хімікатехнолога з Донецька. Її затримали 9 листопада 2017 року дорогою на роботу. Після зникнення доньки батьки Марини шукали її у лікарнях і навіть моргах. За кілька тижнів виявилося, що жінку викрали представники так званого міністерства держбезпеки. Після арешту Юрчак також доправили до “Ізоляції”.

Марина Юрчак

Марину бойовики звинуватили у шпигунстві на користь СБУ та образах перших осіб “республіки”. І все тому, що Юрчак не погоджувалась з окупацією Донецька. Від початку війни жінка писала пости у Twitter про те, що бачила навкруги  звідки відбуваються обстріли, куди прямувала військова техніка, де позиції бойовиків.

Як розповіла МІПЛ колишня цивільна бранка РФ Олена Лазарєва, яка була разом з Мариною Юрчак в “Ізоляції”, жінку, як і всіх інших, возили на “допити” у будівлю “МГБ” [Министерства государственной безопасности  російська назва]. “Змушували зізнатися, на кого вона працювала, хто її куратор в СБУ. Кожного разу привозили побитою, одного разу вона ледь ходила всі ноги були чорні від побоїв”, каже Олена Лазарєва. У квітні 2018 року Юрчак перевели до донецького СІЗО. 26 березня 2020-го так званий суд “засудив” її до 15 років позбавлення волі.

Нагадаємо, що сьогодні, 13 вересня, відбувся 56-й обмін полоненими між Україною та Росією. Додому повернули 42 військових та 7 цивільних. Це 23 жінки та 26 чоловіків. Серед них — восьмеро представників ЗСУ (зокрема двоє з ТрО), двоє поліцейських, четверо прикордонників, 13 військових моряків, 15 захисників Маріуполя та Азовсталі з Нацгвардії. Також звільнили Героя України полковника медичної служби Віктора Івчука, який керував військовим шпиталем у Маріуполі.

Повернені з російського ув’язнення цивільні та військові. 13 вересня 2024 рік. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Як зазначили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, серед звільнених жінок цивільні українки, яких росіяни захопили та незаконно позбавили волі ще до повномасштабного вторгнення, а також жінки, яких незаконно “судили” в РФ разом із захисниками Маріуполя. Також вийшла на волю кримськотатарська активістка Леніє Умерова, затримана на кордоні Грузії та РФ при спробі повернутися в анексований Крим, щоб доглядати хворого на рак батька.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Журналістку Вікторію Рощину, яка померла в російському полоні, тримали в одному з найжорстокіших ізоляторів Росії

Про СІЗО № 2 у Таганрозі колишні полонені розповідають як про тюрму з найжорстокішими тортурами. Саме тут утримували журналістку Вікторію Рощину, про смерть якої стало відомо вчора, 10 жовтня.   

11 Жовтня 2024

Насильницькі зникнення
Мешканка Мелітополя, яку разом з чоловіком викрали окупанти, померла в російському ув’язненні

Мелітополь — одне з тих українських міст, яке Росія захопила в перші ж дні повномасштабного вторгнення. Росіяни відразу почали вдиратися до будинків, викрадати цивільних, залякувати їх і придушувати спротив окупантам. Серед тих, кого забрали, подружжя Тетяни й Олега Плачкових.

4 Жовтня 2024

Насильницькі зникнення
На Луганщині сільська староста, яку катували росіяни, втекла з окупації

Через те, що патріотка і не хотіла співпрацювати з росіянами, Галина Глобчаста, староста сіл Макіївки та Греківки Красноріченської селищної територіальної громади Луганської області, стала мішенню для окупантів. Вони її викрали і катували у стінах макіївської школи, де жінка пропрацювала багато років.

27 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
У Росії до довічного увʼязнення засудили азовця Сергія Михайленка і відправили його у Сибір

Сергій Михайленко — боєць бригади “Азов”. Разом із побратимами вийшов із Азовсталі 20 травня 2022 року. Швидкого обміну, як обіцяли, не сталося, для понад тисячі українських захисників почався жах російського полону. Поруч із неналежними умовами утримання і тортурами, над військовополоненими розпочалися показові судилища. За злочини, яких ті не вчиняли.

11 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Розголошення держтаємниці від командира, воєнні злочини та справа Дудіна: 72 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

11 Жовтня 2024

Насильницькі зникнення
Журналістку Вікторію Рощину, яка померла в російському полоні, тримали в одному з найжорстокіших ізоляторів Росії

Про СІЗО № 2 у Таганрозі колишні полонені розповідають як про тюрму з найжорстокішими тортурами. Саме тут утримували журналістку Вікторію Рощину, про смерть якої стало відомо вчора, 10 жовтня.   

11 Жовтня 2024

Більше публікацій