Send Lette
Війна і правосуддя

“Добровільно здатися в полон”. Мешканця Харківщини судять за “здачу” росіянам українського військового 

Село Бабенкове на Харківщині, що за 20 хвилин їзди від Ізюма, пробуло в російській окупації пів року. У цей час місцевих катували. Слідство вважає, що одним із тих, хто здавав людей окупантам, був Віктор. Йому 59 років, жив у Бабенковому, після звільнення села переховувався. Його затримали навесні 2023-го. Віктор провини не визнає, каже, що не ховався і любить Україну. Справу слухають у Павлоградському міськрайсуді Дніпропетровської області, за яким через бойові дії до травня цьогоріч була підсудність Ізюмського міськрайсуду. МІПЛ розповідає про засідання, позицію обвинуваченого і як допитуватимуть 11 свідків. 

На засіданні 21 листопада суд вивчав письмові докази і розглядав клопотання про продовження запобіжного заходу. Справу слухає суддя Наталія Самоткан. Обвинувачення представляє Ізюмська окружна прокуратура, а захист — дві найняті Віктором адвокатки, які брали участь у засіданні в режимі онлайн.

Адвокатки обвинуваченого брали участь у засіданні в режимі онлайн. Фото: МІПЛ

Віктора обвинувачують у тому, що він упродовж березня-липня 2022 року допомагав окупантам знаходити учасників бойових дій і патріотично налаштованих односельців. Зокрема, прокуратура вважає, що саме він видав росіянам адреси військового ЗСУ та двох місцевих.

Раніше Сергій Болвінов, начальник слідчого управління поліції Харківської області, писав, що Віктор їздив до сім’ї бійця та пропонував “добровільно здатися у полон”. А патріотичних односельців здав після конфлікту, що стався під час отримання гуманітарної допомоги. Росіяни цих людей били та катували. Через це Віктора обвинувачують у пособництві державі-агресору (ч. 1 ст. 111-2 ККУ).

Слідство встановило, що після деокупації села Віктор разом із дружиною виїхав і переховувався. Його оголосили в розшук і затримали 27 березня 2023 року в місті Лозова Харківської області.

На засіданні суддя спитала, чому обвинувачений каже, що не переховувався, адже правоохоронцям довелося ламати двері квартири, в якій він був.

— Я заявляю, що не переховувався, — почав Віктор. — Ми виїхали з жінкою на початку жовтня. Вони (правоохоронці, — МІПЛ) не представилися, були в цивільному одязі. Жінка попросила почекати 15 хвилин, поки приїде адвокат Остапенко. Потім було шоу з вирубкою дверей. У мене серцево-судинна хвороба, після цього мене забрали в лікарню. З п’ятого поверху на крилах я б не улетів.

Судове засідання щодо пособництва державі-агресору. 21 листопада 2023 р. Фото: МІПЛ

Суддя заслухала клопотання прокурора про допит 11 свідків у режимі онлайн з Балаклійського райсуду Харківської області. Через далеку дорогу їм складно діставатися Павлограду. Натомість Віктор попросив, аби декого з них допитали таки в Павлограді:

— Прошу частково свідків доставити в Павлоград. Це буде необ’єктивно, в їхніх свідченнях багато неправильного.

На уточнення судді, в чому необ’єктивність, адже люди даватимуть свідчення в такому ж суді, лише в онлайн-режимі, Віктор знову наполіг:

— Все одно я частково прошу (допитати свідків у Павлограді, — МІПЛ), яких я назву. Простіть мене. Я такий самий, як вони. Але я в ізоляторі. Їм важко, а мені не важко? Я ще не засуджений. Там небагато, чоловік п’ять.

Суддя відклала рішення щодо цього. 

Далі суд заслухав клопотання прокуратури про продовження дії запобіжного заходу — тримання під вартою на ще два місяці. Адвокатки обвинуваченого заперечили та попросили про пом’якшення запобіжного заходу. Віктор наполягав, що йому необхідне лікування, а в ізоляторі належної медичної допомоги немає. Суддя уточнила, що є довідка від лікарів, згідно з якою він не потребує ургентного лікування. Але Віктор сказав, що з того моменту медиків не бачив.  

Він також доводив, що від слідства не переховувався і після деокупації навіть проходив перевірку в СБУ. А з села поїхав через серцевий напад дружини, жив у сина.

— Я не переховувався, — сказав Віктор. — З жовтня двічі приїжджав у село. Сусіди бачили, що я приїхав додому. А виїжджав на КамАЗі, гул стояв на пів села. Вони знають, де проживає син і що я у нього живу. Втретє жінка зі сватом і невісткою приїхали в село взяти речі. Я не переховувався, няньчив онуку. Правоохоронці знали, де я перебуваю.

Під час перерви в засіданні журналістка МІПЛ поговорила з Віктором. Провину він заперечив:

— Це можна буде зрозуміти лише тоді, коли поспілкуємося з усіма, хто оговорив мене. Ще раз заявляю: Україну любив, люблю і любити буду. Проти України не робив жодних протиправних дій, не переховувався.

— А чи спілкувалися ви з росіянами? — уточнила журналістка.

— Росіян у селі не було. Серед загарбників були мешканці Луганська.

— Говорили з ними?

— А як прожити пів року і не говорити ні з ким?

Віктор — обвинувачений у справі пособництва державі-агресору. Фото: МІПЛ

— А про односельців?

— Це брехня.

— Не здавали?

— Я ніяк не міг їх здати, бо не знав, де вони служать. Мені 60 років, а йому 20 років, він у лавах ЗСУ. Він мені байдужий. Чому тоді я не здав усіх атовців із Ізюмського району?

На уточнення, чому ж його обвинуватили, сказав:

— Я вирощував хліб, займався фермерським господарством. У мене не було найнятих працівників, господарством займалися з жінкою, двома синами й невістками. Ці всі розмови — через заздрощі.

Суд продовжив Віктору запобіжний захід: він залишиться під вартою ще на два місяці. Наступне засідання відбудеться в грудні.

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Найкоротші судові анонси року: три справи на випадок робочого святкового тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни.

27 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Полонений росіянин, шпигунство за ЗСУ та військовополонений з Криму: 64 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

23 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Найкоротші судові анонси року: три справи на випадок робочого святкового тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни.

27 Грудня 2024

Військовополонені
“Коли мій чоловік був у полоні, мова йшла про десятки полонених. Зараз їх тисячі”, – Вікторія Пантюшенко, адвокаційна менеджерка МІПЛ

Вікторія Пантюшенко набула нову для себе професію адвокаційниці, коли говорила зі світом від імені свого чоловіка Богдана, військовослужбовця 1-ї танкової бригади, який майже п’ять років провів у російському полоні. Сьогодні власний досвід боротьби допомагає Вікторії скеровувати адвокаційну роботу інших родин, які борються за повернення своїх рідних із російської неволі.

26 Грудня 2024

Cards
Сергій Котов

Дата викрадення: 7 квітня 2022 року Місце викрадення: м. Олешки, Херсонська область Сергій Котов — автоінструктор із […]

26 Грудня 2024

Більше публікацій