Send Lette
Війна і правосуддя

Допомога окупантам на Кінбурнській косі, зґвалтування та воєнні злочини: 29 справа щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Проросійська пропагандистка. Вікторія Кохановська з Волинської області — активна прихожанка УПЦ МП. СБУ звинувачує її у провокаціях на території Києво-Печерської лаври навесні 2023 року. Як каже слідство, вона “розганяла” у соцмережах стріми, в яких підбурювала людей чинити спротив правоохоронцям та ображала релігійні почуття українців. Крім того, на сторінці у Фейсбуку заперечувала російську збройну агресію, називала війну в Україні “внутрішнім громадянським конфліктом”. Їй інкримінують пропаганду війни. Засідання призначене на 23 лютого о 10:30 у Голосіївському районному суді Києва.

Сепаратизм у Маріуполі. Дмитро Кузьменко — проросійський активіст. У 2014 році він був учасником проросійських сепаратистських мітингів. Зокрема, називав себе “народним мером” Маріуполя. Тоді його затримала СБУ та висунула звинувачення у посяганні на територіальну цілісність України. Справу спрямували до суду. Проте постановою прокурора відділу Генпрокуратури кримінальне провадження закрили через буцімто недостатню кількість доказів. ЗМІ писали, що Кузьменка обміняли на українських полонених. Водночас Генпрокуратура відновила провадження, Кузьменка оголосили у розшук. Після повномасштабного вторгнення РФ він приєднався до окупантів на Херсонщині, обійняв посаду “президента” Федерації боксу Херсонської області. Його звинувачують у посяганні на територіальну цілісність України. Засідання призначене на 19 лютого о 12:30 у Деснянському районному суді Києва (in absentia).

Керівник “Самооборони Криму”. Армен Мартоян — депутат російського парламенту Криму. За даними слідства, у 2014 році він став командиром роти проросійської “Самооборони Криму”. Під його керівництвом незаконні збройні формування захопили аеропорт “Сімферополь”, що дало можливість російським військам контролювати повітряний простір. Також слідство називає його причетним до викрадення і катування патріотично налаштованих мешканців, журналістів і політиків. Його звинувачують у держзраді та порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 22 лютого о 13:00 у Голосіївському районному суді Києва (in absentia). 

Армен Мартоян, фігурант справи про викрадення українських депутатів, активістів і журналістів у Криму навесні 2014 року. Фото: Національна поліція України

Депортація з Криму до Сибіру. Ігор Вільховий — суддя з Криму. Після анексії півострова у 2014 році залишився працювати в Євпаторії, порушивши присягу Україні. Почав видавати рішення “іменем Російської Федерації”. Як каже прокуратура, брав участь у реалізації політики РФ для зміни демографії Криму. Своїми рішеннями сприяв депортації українців. За його рішеннями людей вивозили до віддалених регіонів Росії, зокрема до Сибіру. У справі заявлені двоє потерпілих. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 21 лютого о 09:10 у Деснянському районному суді Києва (in absentia).

Заклики до геноциду. Олександр Сосінович — мешканець Києва. У червні 2023 року йому присудили два роки умовно за виправдання збройної агресії РФ. Проте за місяць він отримав нове звинувачення за антиукраїнські дописи у соцмережах, які він поширював навесні 2022 року. Він погодився на пропозицію слідчої укласти угоду про визнання винуватості. Проте суд її відхилив. Чоловіка відправили під домашній арешт. Йому інкримінують вчинення дій, спрямованих на насильницьку зміну влади, публічні заклики до геноциду, посягання на територіальну цілісність, глорифікацію агресії РФ. Засідання призначене на 22 лютого об 11:30 у Дніпровському районному суді Києва.

Справа Безлєра. Ігор Безлєр один із лідерів “ДНР”. За даними слідства, він причетний до викрадення і катування цивільних у Криму у 2014 році. Зокрема, з поплічниками знущався з людей, яких звинуватив у спробі перешкодити “референдуму” та в причетності до Євромайдану і “Правого сектору”. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 20 лютого о 15:00 у Солом’янському районному суді (in absentia).

Зґвалтування на Київщині. Михайло Романов — російський командир, підрозділ якого окупував Київщину навесні 2022 року. Слідство вважає, що він убив чоловіка, а потім разом із побратимами зґвалтував жінку. Романова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 23 лютого о 14:00 в Солом’янському районному суді (in absentia).

Знущання у Гостомелі. Бійця Нацгвардії РФ Андрія Хітрова обвинувачують у катуванні, побитті та знущаннях над місцевими у Гостомелі на Київщині. За даними слідства, у березні 2022 року в окупованому Гостомелі Хітров разом із іншими військовими проводив незаконні обшуки, бив і незаконно затримував місцевих. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 лютого о 16:00 у Солом’янському районному суді Києва (in absentia).

Андрій Хітров, військовослужбовець Нацгвардії РФ. Фото: Київська обласна прокуратура

“Смотрящий” від окупантів. Олександр Реймер після окупації Запорізької області перебрався з Криму до Кам’янки-Дніпровської, де став “заступником голови адміністрації”. Він активний діяч партії “Єдіная Росія”, очолював раду при окупаційному міністерстві транспорту Криму. ЗМІ повідомляли, що він брав участь у викраденні зерна з тимчасово окупованої частини Запорізької області та грабував місцевих. У серпні ГУР повідомляло, що спрямувало дрон-камікадзе у його квартиру. Унаслідок вибуху він отримав поранення. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 20 лютого о 15:00 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).

Соратник Кадирова. “Ахмат” Бісаєв Анзор Саладієвич — командир мобільного загону особливого призначення Росгвардії. Слідство каже, що в березні 2022 року під час окупації Київщини він викрав підлітка. Щоб отримати інформацію, катував його. Бісаєв входить до найближчого оточення Рамзана Кадирова. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 21 лютого о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Здача ветеранів АТО і підпал пожежної частини. Олександр Недашківський і В’ячеслав Савенок працювали у 41-ій пожежно-рятувальній частині ДСНС у Київській області. За даними обвинувачення, вони за винагороду від російських військових підпалили свою частину в селищі Іванків 22 березня 2022 року, видавали окупантам ветеранів АТО і патріотично налаштованих місцевих. Їм інкримінують держзраду. Засідання призначене на 21 січня о 14:00 у Вишгородському районному суді Київської області.  

Розстріл цивільного. Дмитро Калінович — єфрейтор, стрілець-оператор четвертої десантно-штурмової роти 3 окремої десантно-штурмової бригади ЗС РФ. За даними слідства, у березні 2022 року під час окупації Київської області він розстріляв із вогнепальної зброї 60-річного мешканця села Козаровичі. Свідчення у справі дав полонений російський військовий. Каліновича обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 22 лютого о 15:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia). 

Полювання на дівчат. Магомет Ісаєв — російський військовий, який брав участь в окупації села Жміївки на Київщині. Разом із іншими солдатами він переслідував місцевих дівчат, щоб зґвалтувати. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 20 лютого о 15:30 в Іванківському районному суді Київської області (in absentia).

Магомет Ісаєв, російський військовий. Фото: соціальні мережі

Єфрейтор із Бурятії. Надбіт Дабаєв — російський військовий, який брав участь в окупації села Гавронщина на Київщині. Слідство вважає, що там він застрелив цивільного, коли вибивав із нього зізнання про службу в ЗСУ. Також він імітував страту кількох місцевих. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання відбудеться 20 лютого о 12:00 в Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Закопували в холодну землю. Олександр Борисов, Раян Мадяєв, Максим Сулайндзюга ― солдати 4-ї окремої мотострілецької бригади 35 загальновійськової армії ЗС РФ. За даними обвинувачення, вони катували мешканця села Гавронщина Макарівської ОТГ. Упродовж тижня чоловіка били, погрожували розстрілом, зв’язували руки та ноги мотузкою, роздягали, закопували у холодну землю, не давали їжу й одяг. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 22 лютого об 11:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Справа про зґвалтування. Вадим Шахматов та Євген Чорнокнижний — російські військові 15-ї окремої мотострілецької бригади. Слідство вважає, що вони вчинили низку зґвалтувань під час окупації Броварського району на початку березня 2022 року. Перша родина проживала з малолітньою донькою. Погрожуючи вбивством, підозрювані змусили чоловіка залишитися у кімнаті, а самі відвели його дружину на кухню, де по черзі її ґвалтували. Слідство встановило, що Шахматов зґвалтував малолітню доньку подружжя, доки Чорнокнижний утримував батьків дитини на кухні. Після цього підозрювані вдерлися до іншого будинку, де проживали дві родини і одна з жінок була вагітною. Там вони скоїли аналогічні злочини, зокрема щодо ще однієї неповнолітньої. Російські військові залякували пострілами з автоматів і наказали чоловікам лягти обличчям на землю, а літнім жінкам сидіти та не втручатися. Потім вони розвели по окремих кімнатах двох мешканок села — матір і неповнолітню дочку — і зґвалтували їх. Чорнокнижного за місяць убили. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 20 лютого о 10:00 в Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Вадим Шахматов (ліворуч) та Євген Чорнокнижний (праворуч), російські військові 15-ї окремої мотострілецької бригади. Фото: соціальні мережі

Пограбування на Київщині. В’ячеслав Бояркін, Аблай Нуртишев, Данил Бороденко, Нікіта Харьков, Євгеній Петряшин — російські військові. За даними слідства, під час окупації Київщини вони вдиралися до помешкань цивільних і грабували їх. Вони звинувачені у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 21 лютого о 12:30 в Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Розстріл батька і сина. Олександр Кашин ― солдат 2-ї оперативної роти управління федеральної служби військ нацгвардії РФ. У лютому та березні 2022 року він як окупант перебував на Київщині. За даними слідства, у Бучі він розстріляв двох цивільних, які їхали на велосипедах по гуманітарку. Це були батько та неповнолітній син. Вони зійшли з велосипедів, підняли руки. Проте Кашин, каже слідство, розстріляв обох. Батько загинув, а син вижив, бо прикинувся мертвим. Він зміг дістатися по меддопомогу. Кашина обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 20 лютого об 11:05 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Селфі на Polaroid. Павло Пілантов — російський військовий 104-го гвардійського десантно-штурмового полку. Слідство встановило, що він обкрадав помешкання в Ірпені. Його вдалося ідентифікувати завдяки селфі, яке він зробив на Polaroid власниці пограбованого дому. Фото проявилося згодом. Після деокупації знімок передали слідчим. Піланова звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 21 лютого о 09:30 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Вистрілив у голову лежачому. Саян Ільяров — єфрейтор, старший навідник 5 танкової бригади 36 загальновійськової армії Східного військового округу ЗС РФ. За даними слідства, під час окупації Київщини Ільяров та інші військові без попередження обстріляли цивільне авто. У ньому був волонтер, який розвозив продуктові набори людям у Бучанському районі. Чоловік отримав поранення, але був ще живий. Ільяров вистрілив лежачому в голову та з іншими військовими сховав тіло у каналізаційному колодязі. Його звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 21 лютого о 09:30 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

. Саян Ільяров, старший навідник 5 танкової бригади 36 загальновійськової армії Східного військового округу ЗС РФ. Фото: Слідство.інфо

Вбивство цивільного в Ірпені. Олександр Тимофєєв ― механік-водій 234 гвардійського десантно-штурмового полку РФ. За даними слідства, він разом з іншими російськими військовими у лютому 2022 року вдерся до квартири мешканця Ірпеня. Чоловіка зв’язали, били, а наприкінці невстановлений слідством військовий застрелив його. Тимофєєва звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 21 лютого о 14:30 в Ірпінському міськсуді Київської області (in absentia).

Вбивства у Бучі. Амангельде Бекентаєв, Ербол Абільхаіров і Зафар Собиров — російські військові 64 окремої мотострілецької бригади. Слідство вважає, що під час окупації Бучі вони вбили двох цивільних у їхньому будинку. Чоловіків обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 лютого о 13:45 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Держзрада у Миколаєві. Олексій Григор’єв — матрос гідроакустик однієї з українських військових частин. За версією слідства, з ідеологічних і корисливих мотивів він вирішив допомагати росіянам. Через Телеграм контактував з ними, інструктував щодо оборони на Кінбурнській косі, допомагав коригувати обстріли. Обвинувачений переконує, що позиції не здавав, а коли зрозумів, що спілкується з представником РФ, заблокував його. Григор’єва звинувачують у держзраді. Засідання призначено на 20 лютого о 13:30 в Заводському районному суді Миколаєва.

Військком “ЛНР”. Олександр Мєдвєдєв обіймає посаду начальника відділу військового комісаріату у Біловодську Луганської області. За даними слідства, він примушував цивільних, які перебувають під захистом Женевської конвенції, служити в окупаційній армії. Його звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 22 лютого о 10:00 в Першотравенському міському суді Дніпропетровської області (in absentia).

Розстріл цивільних. Кирило Бойков та Артем Разінкін — російські військові, які окупували село Ольшана, що на Чернігівщині. За даними слідства, вони розстріляли два цивільних авто, вбивши чотирьох людей. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 19 лютого о 10:00 в Ічнянському районному суді Чернігівської області (in absentia).

Розстріл авто з цивільними. Артем Терешонков і Владислав Донгак — російські військові. За даними слідства, вони причетні до розстрілу автомобіля з шістьма цивільними, який стався 3 березня 2022 року на виїзді з села Рогощі. Тоді загинули двоє людей, серед них — суддя Чернігівського апеляційного суду Любов Харечко. Їм інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 21 лютого о 12:30 в Чернігівському районному суді (in absentia).

Шантаж дитиною. Микола Хачатурян — російський командир, який брав участь в окупації села Терехівка Чернігівської області. За даними слідства, він разом із іншими російськими солдатами викрав неповнолітнього сина військової. Хачатурян змушував дитину записувати голосові повідомлення для матері з проханням розповісти про позиції української армії. Хлопця тримали у гаражі два дні, у цей час росіяни телефонували та писали матері з тими ж вимогами в обмін на звільнення сина. На четвертий день хлопця відпустили. Суд визнав Хачатуряна винним у порушенні законів і звичаїв війни та засудив до 12 років позбавлення волі. Його адвокат подав апеляційну скаргу. Засідання призначене на 21 листопада о 08:45 в Чернігівському апеляційному суді (in absentia).

Микола Хачатурян, російський командир. Фото: Час Чернігівський

Розвідував позиції ЗСУ. Іван Баурда — мешканець Одеси. Як каже слідство, він збирав для росіян розвіддані про бойові позиції ЗСУ на території Одеси. На його телефоні виявили електронні карти з “цілями” повітряних ударів ворога по українському узбережжю Чорного моря. Також, твердить слідство, він контактував зі штабом російської Групи Вагнер і московським ОМОНом. Баурду взяли під варту. Його звинувачують у держзраді. Засідання призначене на 23 лютого о 14:00 у Київському районному суді Одеси. 

Дані силовиків. Володимир Меланьїн — колишній керівник кримінальної розвідки Управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України. Як каже слідство, його завербували російські спецслужби. За їх завданням він нібито передав особисті дані українських правоохоронців. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначено на 20 лютого о 15:00 в Приморському районному суді Одеси.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Війна і правосуддя
«Для мене це справа честі». Як потерпіла у справі про тортури бореться за справедливість

Олена Ягупова із Запорізької області в окупації пережила тортури, трудове рабство та сексуальне насилля. Справу, де вона є потерпілою, слухає Орджонікідзевський райсуд Запоріжжя. Яна Заневського — сина колишнього охоронця Януковича та силовика ФСБ — обвинувачують у вчиненні воєнного злочину заочно. 

22 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Війна і правосуддя
«Для мене це справа честі». Як потерпіла у справі про тортури бореться за справедливість

Олена Ягупова із Запорізької області в окупації пережила тортури, трудове рабство та сексуальне насилля. Справу, де вона є потерпілою, слухає Орджонікідзевський райсуд Запоріжжя. Яна Заневського — сина колишнього охоронця Януковича та силовика ФСБ — обвинувачують у вчиненні воєнного злочину заочно. 

22 Січня 2025

Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Більше публікацій