Send Lette
Військовополонені

Довга дорога додому. Як українських військовополонених змушують відмовлятися від обміну і брати російське громадянство

Постійні тортури, голод і жодних засобів гігієни — це типовий день українських військових, які потрапили в російський полон. Їх змушують відмовлятися від обміну і перейти на сторону ворога. Більшість бранців, попри знущання, співпрацювати з країною-агресоркою не погоджуються, та все ж є ті, хто не витримує катувань.

 

Кіно зі “щиросердним каяттям”

Пропагандистські фільми з полоненими — улюблений вид “мистецтва” російських пропагандистів. Щойно людина потрапляє у полон, їй дають підготовлений текст, змушуючи емоційно читати його камеру, аби по той бік екрану повірили в сказане.

У російських телеграм-каналах журналісти МІПЛ знайшли безліч відео, на яких військовополонені зізнаються, нібито вчинили злочини проти цивільних, розповідають, як українське командування нібито покинуло їх напризволяще, та закликають своїх побратимів скласти зброю і здатися в полон, бо Росія нібито хоче миру.  

Російські кореспонденти часто записують “інтерв’ю” з українськими полоненими під дулом автомата

Анну та Ярослава у полон взяли в один час, але на різних напрямках. Обох змусили записати відео з зізнанням у тому, чого не було.

“Я саме надавала медичну допомогу нашим пораненим, як мене викликали, поставили до стіни, дали текст у руки і кажуть: “Ти маєш зараз сказати це на камеру. Якщо не казатимеш — пристрелю”. Щоб ви розуміли, один тримає камеру, а інший чоловік наводить дуло автомата на мене, при мені перезаряджає його і знімає з запобіжника”, — розповідає дівчина. 

Спершу вона відмовилася говорити написане, але після одиночного показового пострілу біля її ніг, іншого вибору не було. “Він сказав, що пристрелить мене, мов собаку, якщо не робитиму, як мені наказують”, — додає Анна. 

До Ярослава приїхали журналісти з “Росія 24”, запитували, як потрапив у полон і чому стріляє у “братський народ”: “Мені сказали, що від того, як дам інтерв’ю, залежить моя подальша доля”. Чоловіку пригрозили, що поки він перебуває не на території Росії, з ним можна робити все, що завгодно, наприклад, застрелити нібито під час спроби втечі. 


“Так треба”: злочини, яких не було  

Розстріл цивільних і перешкоджання так званій “спеціальній військовій операції”. Це найбільш поширені злочини, які у полоні приписують українцям. На допитах, окрім запитань про іноземну зброю та найманців, постійно запитують, чи вбивали цивільних, чи бачили, як хтось інший вбивав цивільних, чи воювали та вбивали представників “ЛДНР”.

Коли Ярослава привези до Таганрогу, у його камері трьом чоловікам приписали злочини, яких ті не скоювали. Їх методично виводили з камери, били і топили, щоб змусити взяти вину на себе. Після тижня таких тортур  чоловіки не витримали і підписати те, що їм підсунули. 

Кийки та електрошокери, найпоширеніші засоби для катувань полонених у російських тюрмах

“На моїх допитах слідчий майже не слухав мене. У нього вже все було надруковано, ти маєш лише підписувати. Опції відмовитися немає, бо можеш звідти уже не вийти”, — пояснює Геннадій, ще один колишній військовополонений. 

Чоловіки говорять, що на одного полоненого “вішають” по кілька злочинів. Згадують, що деякі слідчі, отримавши під тортурами бажане зізнання, продовжували знущатися, заявляючи, що так, вони все це вигадали, але так треба. Оперативники обіцяють золоті гори тим, хто добровільно розкаже про злодіяння українських військових. 

“У нас був хлопець, який розповів, що бачив, як цивільних розстрілювали. Так слідчий біля нього ледь не танцював, курити йому дав і снікерс, і ватрушку. Десь під ранок хлопця цього забрали, ми думали, що на обмін. Але згодом з’ясувалося, що в ті дні обмінів не було. Мабуть, він десь у Росії залишився”, — говорить звільнений із полону військовий. 


Хочеш на волю — бери громадянство Росії 

Найбільше, до чого змушують у російському полоні українців, це відмовитися від обміну та взяти російське громадянство. Для цього наглядачі і оперативні працівники російських в’язниць морально ламають українців. Полоненим весь час повторюють, що Україна їх кинула і вважає зрадниками.

Нерідко допит починається зі слів: “Братимеш російське громадянство?” Коли полонений відмовляється, говорячи, що він українець, його б’ють, заявляючи, що України вже не існує, що це вже територія Росії. 

Полоненим часто обіцяють, що відпустять їх на свободу, якщо ті проміняють український паспорт на російський

“Комусь такими брехливими новинами так промили мозок, що вони погодилися взяти російське громадянство. Вони знали, що їхні домівки окуповані, думали, що таким чином прискорять обмін, повернуться до своїх сімей, — розповідають колишні полонені. — Ми пояснювали їм, що це все обман. Якщо його і відпустять, то дадуть зброю у руки і змусять воювати проти своїх”.  

Анна розповідає, що жінок теж змушували підписувати документи про співпрацю, не обходилося і без застосування фізичної сили, якщо хтось відмовлявся. Людям давали позивні та говорили, що тепер вони шпигуни Росії і якщо країна РФ покличе, то вони зобов’язані співпрацювати з російськими спецслужбами. 

“Звісно, ніхто нічого з цього не збирався робити. Але в той момент ти не міг відмовитися, тебе так били та принижували, що через відмову могло стати врази гірше”, — каже дівчина. 

Колишні полонені, з якими поспілкувалася МІПЛ, згадують, що в камерах намагалися спілкувалися на нейтральні теми, оскільки невідомо, хто з ув’язнених погодиться на умови росіян.

“Після перебування у жахливих умовах людям пропонують відмовитися від обміну, обіцяючи перевезти їх до якогось хорошого табору, де ті перебуватимуть аж до закінчення війни, — говорить колишній бранець, який просить не називати його ім’я. — Дехто погоджується, але в результаті їх ні на обмін не везуть, ні в кращі умови не переводять. Так і продовжують із нами по колоніях їздити”.

Експолонений Геннадій також пригадує випадки, коли в’язнів будять серед ночі і підсовують на підпис папірець, де потрібно обрати “так” чи “ні”. Спросоння багато хто навіть не читав, під чим підписувався. “А там пишуть, чи погоджуєшся ти відмовитися від обміну і потім служити в “ЛДНР”. А ти ж сонний і бачиш лише одне слово — обмін, на інше не звертаєш уваги. Авжеж, вони ставили підпис навпроти слова “так”, — зазначає чоловік. 

Що стається з людьми, котрі відмовилися від обміну і взяли російське громадянство, колишні полонені не знають. Вважають, що їх, швидше за все продовжують утримувати в полоні, але вже окремо від інших.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проекту “Українці в полоні: експертна підтримка держави та родин полонених”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Військовополонені
Єдина платформа для родин зниклих безвісти запрацює вже у травні — Артур Добросердов 

Чи має Україна державну стратегію розшуку зниклих безвісти і повернення полонених? Що робити, якщо рідна людина потрапила в полон чи зникла безвісти? Як допомогти звільненню полонених і цивільних утримуваних і водночас їм не зашкодити? Ці питання обговорили на круглому столі “Зниклі та полонені: дорога до справедливості”. Організатором заходу стала громадська організація “Жінки роду” за участі об’єднань “Жінки ТРО”, “Жінки ЗСУ”, Національної спілки журналістів України. 

3 Травня 2025

Військовополонені
Ніхто не знав, чи він живий: жінки морпіхів розповіли правду про полон українських військових

Вони втратили здоров'я, мир, сон і спокій, але не втратили надії. Родини українських морпіхів, які майже три роки чекають повернення рідних із російського полону, борються не лише за життя своїх чоловіків, батьків і дітей, а й за власне виживання в умовах постійного стресу та невідомості.

1 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть жінку, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ у судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

9 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Більше публікацій