Send Lette
Інші воєнні злочини

Двері не витримали: окупанти вламуються в хати і змушують жителів Херсона голосувати на «референдумі»

Під час так званого «референдуму» окупанти ходять по домівках у Херсоні. Вони знають, де є хворі люди похилого віку, вибивають двері та змушують їх голосувати.

Про такий випадок розповіла МІПЛ пані Людмила. Делегація під охороною прийшла до її рідного дядька Віктора. Чоловік мешкає сам та тяжко хворіє на рак і діабет, тож надвір виходить на милицях і вкрай рідко.

«По вулиці Безродного у Херсоні майже всі виїхали, – говорить Людмила. – Дядько жив тихцем, намагався зайвий раз світло не вмикати. Про те, що він вдома, хтось дізнався з сусідів і доніс. О 13:40 прийшла дільнична комісія: жінка 45-ти років і двоє молодих військових росіян із автоматами. Почали грюкати по паркану з профнастилу. Потім здогадались просунути руку та відчинити хвіртку. Далі пройшли до будинку і стали стукати. Двері старі, не витримали, з них випав замок. Троє зайшли всередину: «Ану, давай, дядько, голосуй!» Дядько їм: «Я в Україні народився, тут і помру! Мені недовго лишилось». Йому підсунули папір, він накреслив «проти». Військові обурились: «Дядько, та ти прокляв своїх дітей!» Далі – перевернули догори дригом всю хату. Вже й не знаю, що вони шукали. Там всього дві кімнати, три ліжка, телевізор і шафа».

Дільнична комісія, що складається з двох автоматників та трьох цивільних,
робить поквартирний обхід в Енергодарі Запорізькій області

До сусідки Віктора теж приходили, але їй вдалося запевнити військових та комісію, що вона вже голосувала, хоча це не так.

Нині відомо, що росіяни оголосили про створення восьми виборчих округів та 198 комісій на Херсонщині. До списків таких комісій могли потрапити як місцеві колаборанти, так і ті, хто звертався по російську допомогу і поділився своїми персональними даними з окупантами. Останні проводять масштабне голосування на дому. Його впроваджують невибірково, як передбачено українським законодавством, а масово. Ймовірно, це пов’язано з тим, що велика кількість мешканців Херсонщини виїхала за межі області, а ті, хто залишився та підтримує РФ, не складатимуть картинку масової явки. 

Вже напередодні так званого «референдуму» переміщення цивільних у межах Херсонської області ускладнилось, а фільтраційні заходи посилились. 

Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень говорить МІПЛ, що з 21 вересня окупанти закрили виїзд з області для чоловіків 18-35 років. Наступного дня розширили заборону до 45 років. 23 вересня закрили виїзд чоловікам незалежно від віку. 

«Місцеві з різних територіальних громад Херсонщини повідомляють, що перед візитом дільничної комісії військові РФ повністю оточують вулиці, щоб люди не могли сховатись, – розповідає Данилов. – Відбувається щось схоже на зачистку. Автоматники заходять до будинку і нав’язують людині листочок для голосування. В інших громадах автоматники заходять на приватні подвір’я. В деяких селах працездатне населення намагається втекти в поля зранку. Не встигають сховатись від озброєних комісій переважно літні та люди з адикціями. На них грубо тиснуть, кричать та погрожують. Тих, хто відмовляється, вносять у спеціальний список. В росіян є чотири дні для розправи над цими людьми».

Дільнична комісія, що складається з двох автоматників та двох цивільних,
робить поквартирний обхід в Запорізькій області

Нагадаємо, з 23 вересня в громадах окупованої Херсонщини, Запоріжжя, Донецької та Луганської областей розпочались так звані «референдуми», а з ними й побудинкові обходи з метою тиску на місцевих жителів та їх примусу до голосування на «референдумі» за входження територій України до складу РФ. Зазвичай делегація побудинкового обходу складається з одного чи двох цивільних членів так званої дільничної комісії та двох військових РФ в амуніції та з автоматами. 

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій