Інші воєнні злочини

Двері не витримали: окупанти вламуються в хати і змушують жителів Херсона голосувати на «референдумі»

Під час так званого «референдуму» окупанти ходять по домівках у Херсоні. Вони знають, де є хворі люди похилого віку, вибивають двері та змушують їх голосувати.

Про такий випадок розповіла МІПЛ пані Людмила. Делегація під охороною прийшла до її рідного дядька Віктора. Чоловік мешкає сам та тяжко хворіє на рак і діабет, тож надвір виходить на милицях і вкрай рідко.

«По вулиці Безродного у Херсоні майже всі виїхали, – говорить Людмила. – Дядько жив тихцем, намагався зайвий раз світло не вмикати. Про те, що він вдома, хтось дізнався з сусідів і доніс. О 13:40 прийшла дільнична комісія: жінка 45-ти років і двоє молодих військових росіян із автоматами. Почали грюкати по паркану з профнастилу. Потім здогадались просунути руку та відчинити хвіртку. Далі пройшли до будинку і стали стукати. Двері старі, не витримали, з них випав замок. Троє зайшли всередину: «Ану, давай, дядько, голосуй!» Дядько їм: «Я в Україні народився, тут і помру! Мені недовго лишилось». Йому підсунули папір, він накреслив «проти». Військові обурились: «Дядько, та ти прокляв своїх дітей!» Далі – перевернули догори дригом всю хату. Вже й не знаю, що вони шукали. Там всього дві кімнати, три ліжка, телевізор і шафа».

Дільнична комісія, що складається з двох автоматників та трьох цивільних,
робить поквартирний обхід в Енергодарі Запорізькій області

До сусідки Віктора теж приходили, але їй вдалося запевнити військових та комісію, що вона вже голосувала, хоча це не так.

Нині відомо, що росіяни оголосили про створення восьми виборчих округів та 198 комісій на Херсонщині. До списків таких комісій могли потрапити як місцеві колаборанти, так і ті, хто звертався по російську допомогу і поділився своїми персональними даними з окупантами. Останні проводять масштабне голосування на дому. Його впроваджують невибірково, як передбачено українським законодавством, а масово. Ймовірно, це пов’язано з тим, що велика кількість мешканців Херсонщини виїхала за межі області, а ті, хто залишився та підтримує РФ, не складатимуть картинку масової явки. 

Вже напередодні так званого «референдуму» переміщення цивільних у межах Херсонської області ускладнилось, а фільтраційні заходи посилились. 

Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень говорить МІПЛ, що з 21 вересня окупанти закрили виїзд з області для чоловіків 18-35 років. Наступного дня розширили заборону до 45 років. 23 вересня закрили виїзд чоловікам незалежно від віку. 

«Місцеві з різних територіальних громад Херсонщини повідомляють, що перед візитом дільничної комісії військові РФ повністю оточують вулиці, щоб люди не могли сховатись, – розповідає Данилов. – Відбувається щось схоже на зачистку. Автоматники заходять до будинку і нав’язують людині листочок для голосування. В інших громадах автоматники заходять на приватні подвір’я. В деяких селах працездатне населення намагається втекти в поля зранку. Не встигають сховатись від озброєних комісій переважно літні та люди з адикціями. На них грубо тиснуть, кричать та погрожують. Тих, хто відмовляється, вносять у спеціальний список. В росіян є чотири дні для розправи над цими людьми».

Дільнична комісія, що складається з двох автоматників та двох цивільних,
робить поквартирний обхід в Запорізькій області

Нагадаємо, з 23 вересня в громадах окупованої Херсонщини, Запоріжжя, Донецької та Луганської областей розпочались так звані «референдуми», а з ними й побудинкові обходи з метою тиску на місцевих жителів та їх примусу до голосування на «референдумі» за входження територій України до складу РФ. Зазвичай делегація побудинкового обходу складається з одного чи двох цивільних членів так званої дільничної комісії та двох військових РФ в амуніції та з автоматами. 

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
На Генасамблеї ООН нагадали про вбивство 16-річного Тіграна Оганнісяна

Під час виступу в рамках Генасамблеї ООН Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що просто перед вильотом до Сполучених Штатів мав розмову з матір’ю загиблого підлітка Тіграна Оганнісяна

22 Вересня 2023

Інші воєнні злочини
“Гаряча точка світу” на мапі катувань: Спеціальна доповідачка ООН Еліс Джил Едвардс зустрілась з українськими правозахисниками в Києві

У п’ятницю у рамках свого візиту до України офіс МІПЛ відвідала Спеціальна доповідачка ООН з питань катувань […]

8 Вересня 2023

Інші воєнні злочини
Любов Смачило: Росія зобовʼязана негайно звільнити цивільних українців з полону

Медійна ініціативи за права людини бере участь у конференції щодо українських жінок, яких викрала і утримує в неволі Росія. Захід відбувається в Анкарі.

29 Серпня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Більше публікацій