Send Lette
Інші воєнні злочини

Двері не витримали: окупанти вламуються в хати і змушують жителів Херсона голосувати на «референдумі»

Під час так званого «референдуму» окупанти ходять по домівках у Херсоні. Вони знають, де є хворі люди похилого віку, вибивають двері та змушують їх голосувати.

Про такий випадок розповіла МІПЛ пані Людмила. Делегація під охороною прийшла до її рідного дядька Віктора. Чоловік мешкає сам та тяжко хворіє на рак і діабет, тож надвір виходить на милицях і вкрай рідко.

«По вулиці Безродного у Херсоні майже всі виїхали, – говорить Людмила. – Дядько жив тихцем, намагався зайвий раз світло не вмикати. Про те, що він вдома, хтось дізнався з сусідів і доніс. О 13:40 прийшла дільнична комісія: жінка 45-ти років і двоє молодих військових росіян із автоматами. Почали грюкати по паркану з профнастилу. Потім здогадались просунути руку та відчинити хвіртку. Далі пройшли до будинку і стали стукати. Двері старі, не витримали, з них випав замок. Троє зайшли всередину: «Ану, давай, дядько, голосуй!» Дядько їм: «Я в Україні народився, тут і помру! Мені недовго лишилось». Йому підсунули папір, він накреслив «проти». Військові обурились: «Дядько, та ти прокляв своїх дітей!» Далі – перевернули догори дригом всю хату. Вже й не знаю, що вони шукали. Там всього дві кімнати, три ліжка, телевізор і шафа».

Дільнична комісія, що складається з двох автоматників та трьох цивільних,
робить поквартирний обхід в Енергодарі Запорізькій області

До сусідки Віктора теж приходили, але їй вдалося запевнити військових та комісію, що вона вже голосувала, хоча це не так.

Нині відомо, що росіяни оголосили про створення восьми виборчих округів та 198 комісій на Херсонщині. До списків таких комісій могли потрапити як місцеві колаборанти, так і ті, хто звертався по російську допомогу і поділився своїми персональними даними з окупантами. Останні проводять масштабне голосування на дому. Його впроваджують невибірково, як передбачено українським законодавством, а масово. Ймовірно, це пов’язано з тим, що велика кількість мешканців Херсонщини виїхала за межі області, а ті, хто залишився та підтримує РФ, не складатимуть картинку масової явки. 

Вже напередодні так званого «референдуму» переміщення цивільних у межах Херсонської області ускладнилось, а фільтраційні заходи посилились. 

Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень говорить МІПЛ, що з 21 вересня окупанти закрили виїзд з області для чоловіків 18-35 років. Наступного дня розширили заборону до 45 років. 23 вересня закрили виїзд чоловікам незалежно від віку. 

«Місцеві з різних територіальних громад Херсонщини повідомляють, що перед візитом дільничної комісії військові РФ повністю оточують вулиці, щоб люди не могли сховатись, – розповідає Данилов. – Відбувається щось схоже на зачистку. Автоматники заходять до будинку і нав’язують людині листочок для голосування. В інших громадах автоматники заходять на приватні подвір’я. В деяких селах працездатне населення намагається втекти в поля зранку. Не встигають сховатись від озброєних комісій переважно літні та люди з адикціями. На них грубо тиснуть, кричать та погрожують. Тих, хто відмовляється, вносять у спеціальний список. В росіян є чотири дні для розправи над цими людьми».

Дільнична комісія, що складається з двох автоматників та двох цивільних,
робить поквартирний обхід в Запорізькій області

Нагадаємо, з 23 вересня в громадах окупованої Херсонщини, Запоріжжя, Донецької та Луганської областей розпочались так звані «референдуми», а з ними й побудинкові обходи з метою тиску на місцевих жителів та їх примусу до голосування на «референдумі» за входження територій України до складу РФ. Зазвичай делегація побудинкового обходу складається з одного чи двох цивільних членів так званої дільничної комісії та двох військових РФ в амуніції та з автоматами. 

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Українського пілота Олександра Морозова тримають у СІЗО Лефортово. Його справу засекретили

Російські слідчі засекретили справу українського пілота малої авіації Олександра Морозова, якого затримали у Брянській області. Що відбувається у судовому процесі, невідомо навіть рідним обвинуваченого. Олександра утримують у СІЗО Лефортово у Москві. Його дружина розповідає, що в ув'язнені чоловіка били і катували.

11 Липня 2024

Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
“Я не асоціююся з підзахисним — я потрібна для балансу правосуддя і справедливості”, — адвокатка російських військових

Юлія Шуляк — українська адвокатка, яка представляє в суді російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. В інтерв’ю МІПЛ адвокатка розповідає про досвід роботи з воєнними злочинами, виклики заочного процесу, вплив міжнародного освітнього проєкту на її бачення власної роботи та суспільний осуд.

19 Липня 2024

Війна і правосуддя
Роздроблені справи як системна проблема. МІПЛ проаналізувала останні судові вироки росіянам за воєнні злочини

Порівняно з попередніми вироками, у червневих судді скорочували контекстуальну частину, яка підтверджує, що злочин скоїли в умовах війни. Читати та розуміти такі вироки значно простіше. Водночас помітна системна проблема — кожен вирок здебільшого присвячений одному обвинуваченому, хоча злочин вчинили кілька людей. Детальніше — в аналітиці МІПЛ. 

18 Липня 2024

Аналітика
Катування українців — це державна політика Росії. Правозахисники розкрили нові подробиці жорстоких тортур цивільних

Систематичні та поширені практики свавільних затримань, катувань, насильницьких зникнень, сексуального насильства, фільтрації та пов'язаних з ними злочинів проти українських цивільних осіб на підконтрольних Росії територіях можуть становити злочини проти людяності.

18 Липня 2024

Більше публікацій