Send Lette
Військовополонені

Громадянство України в обмін на свободу. Як окупанти шантажують українських військовополонених

У Калінінській виправній колонії № 27 в окупованій Горлівці утримують кілька десятків громадян України, затриманих після повномасштабного вторгнення 24 лютого — військових та цивільних, зокрема колишніх атовців. Родичі вʼязнів і колишні військовополонені розповіли МІПЛ про те, що відбувається в цій колонії. 

Виправна колонія № 27 — колонія середнього рівня безпеки, розташована у місті Горлівка Донецької області на вулиці Немировича-Данченка. У 2014 році після окупації частини Донецької області колонія перейшла в управління окупантів. Після 24 лютого 2022-го її почали використовувати як місце утримання українських військовополонених.

Виправна колонія № 27, з 2014 року перебуває під управлінням терористичної організації “ДНР”


З однієї тюрми в іншу

“Коли мене туди привезли, у бараках уже було багато наших полонених. Там все так само, як в Оленівці (ВК № 120, розташованої недалеко Волновахи), тільки з трохи кращими умовами, — говорить МІПЛ один із колишніх утриманих, чиє ім’я ми не називаємо з міркувань безпеки. — Приміщення нормальні, але дах протікає, обігріву нема. В бараку, в якому ми жили, на першому поверсі є опалення, а на другому вже немає. Годували там краще, принаймні смачніше, ніж в Оленівці. Вода централізована була, по годинах”.

Новоприбулих полонених роздягають, у них забирають одяг — для дезінфекції.

“Одяг повернули, скинувши в одну купу, доводилося шукати свій. Та після їхньої дезінфекції у всіх з’явилися воші”, — говорить інший колишній полонений.

ВК № 27, або “Калінінська” , м. Горлівка

Як і в Оленівці, на території колонії є промзона, де полоненим доводиться працювати.

“Тебе постійно змушують виконувати якусь тупу роботу. Ти ходиш по вулиці, збираєш камінці. Береш камінчик, несеш його з пункту А в пункт Б. Неважливо, що саме ти робиш, головне, аби ти постійно ходив, а не сидів”, — каже чоловік.

Швейний цех на території ВК № 27

Ті, хто вийшов на волю, розповідають, що в колонії працює три зміни наглядачів. Одна з них — особливо жорстока.

«Зразково-показова». Українських військовополонених масово звозять у російську колонію в Каменськ-Шахтинський

“Ми стояли в шерензі з опущеними головами. Хтось підняв голову, тоді прийшов старший зміни, вибрав кількох полонених, їх завели в приміщення, побили і повернули назад. Нічого нікому не зламали, але гематоми були великі”, — розповідає колишній військовополонений. Саме ця зміна, за його словами, полюбляла застосувати фізичне насилля без будь-яких причин.

Про медичну систему колонії відомо небагато. Багатьох поранених із Оленівки, яких мали перевезти у “кращі умови”, звільнений із полону військовий медик, якого опитала МІПЛ, зустрів саме в Горлівці.

“Серед медичного персоналу там був цивільний лікар, медсестра і фельдшер, який, як я зрозумів, один із наших полонених. Як і яку медичну допомогу вони надавали, не знаю. Але за той час, що я там перебував, один із полонених помер. Причина смерті мені не відома”, — констатує свідок.


Був в АТО — зрадив “ДНР”

Окрім українських військових, у виправній колонії № 27 утримують багатьох цивільних. Більшість із них — колишні учасники АТО/ООС. Історія затримання у всіх одна: до будинку уриваються представники окупаційної влади, так звана “народна міліція “ДНР”, людину забирають буцімто на “фільтрацію”, обіцяють відпустити до вечора, але не відпускають. Згодом їхні рідні дізнаються, що викрадених людей визнали зрадниками “ДНР”, порушили проти них кримінальну справу.

Ми дізналися, що згідно постанови “генпрокурора “ДНР” мого чоловіка, як і всіх, хто з 2014 року був в АТО/ООС, визнали військовополоненим. Проте це не відповідає жодним міжнародно-правовим нормам, Женевським конвенціям, адже він не був комбатантом на момент його викрадення, не брав до рук зброї, був демобілізованим, з моменту його служби минуло кілька років. Отже, по суті, його просто викрали і насильно утримують вже вісім місяців, — говорить дружина одного з цивільних.

Єдиний зв’язок, який із ними є, — це листування. Та дізнатися про реальні умови утримання з кількох рядків у цих листах неможливо. Усі листи піддаються цензурі. Зазвичай вони містять схожий текст: “Добре годують, умови хороші, медицина є”. 

“Про умови утримання ми дізнаємося, лише коли наші хлопці звідти вийдуть. Мої рідні якось поїхали до колонії, їм дозволили зустрітися з адміністрацією, — каже сестра одного з колишніх атошників. — Про брата їм нічого не розповіли, але сказали, що там триразове харчування, є бібліотека, раз на тиждень їм дозволяють читати, хлопці ходять у душ, там є гаряча вода”.

У листах із Калінінської колонії № 27 затримані пишуть, що в них є два способи вийти на волю. Перший — чекати на обмін, другий — відмовитися від українського громадянства.

“В одному з листів чоловік мені написав: “Чекатиму на обмін. Неважливо, скільки чекати і коли він буде, тому що умова виходу тут — відмовитися від українського громадянства. А я цього робити не збираюся”, — переповідає слова свого чоловіка дружина одного з колишніх атовців.

Щоб вийти на волю з ВК № 27, цивільним полоненим пропонують відмовитися від українського громадянства

У липні цього року слідчі з управління організації розслідування злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, ідентифікували 17 бойовиків, які входили до складу незаконних терористичних організацій “министерство государственной безопасности” та “Калінінська виправна колонія № 27 “ДНР”. Їм висунуто підозру в державній зраді та жорстокому поводженні з цивільним населенням. 

Наразі відомо про п’ять осіб, яких звинувачують у катуванні в’язнів у ВК № 27. Тексти підозр оприлюднені на сайті Офісу Генпрокурора: 

  • начальник ВК № 27 Олександр Ляшенко;
  • заступник начальника ВК № 27 Сергій Барабаш;
  • начальник відділу ВК № 27 Дмитро Веріч;
  • заступник начальника ВК № 27 Дмитро Ляшенко;
  • начальник режимної частини ВК № 27 Сергій Соболев.

    Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проекту “Українці в полоні: експертна підтримка держави та родин полонених”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Правозахисники надіслали МКС повідомлення із закликом розслідувати вбивство українських полонених в Оленівці

Регіональний центр прав людини разом із партнерами — Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Yahad-In Unum, OSINT FOR UKRAINE та Спільнотою Оленівки — надіслали повідомлення до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених в Оленівці.

11 Грудня 2024

Військовополонені
На Львівщині родини зниклих безвісти та військовополонених зустрілися із ТЦК і Коордштабом

В Україні офіційно зниклими безвісти вважаються 55 тисяч людей. За кожною з цих цифр — трагедія родини. Й не всі вони знають алгоритм, як шукати рідних. Аби допомагати одне одному, родини  безвісти зниклих і полонених почали об'єднуватися. Одна з таких спільнот є у Сокалі. Її створила Соломія Луковецька. Жінка вже півтора року чекає на свого чоловіка, бійця 93-ої бригади Холодний Яр. Він зник у травні 2023 року поблизу Бахмуту.

9 Грудня 2024

Військовополонені
З Росії повернули тіло морпіха з 501 батальйону: чоловіка закатували в полоні

Іван Макаров не єдиний морський піхотинець із 501 батальйону, тіло якого повернули з російського полону. МІПЛ відомо про ще трьох убитих у полоні військових із цього батальйону. Усіх їх утримували у виправній колонії № 1 міста Донське Тульської області. З отриманих нами свідчень відомо, що до них системно застосовували тортури, кілька днів підряд не дозволяли спати, змушували виконувати виснажливі фізичні вправи та відмовляли у їжі. Ймовірно, Макаров також міг бути у Донському.

4 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій