Send Lette
Інші воєнні злочини

Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Торік МІПЛ писала про те, що спершу їх утримували в Херсоні, згодом — у Криму, а пізніше перевезли до СІЗО Лефортово в Москві. Однак із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

За словами Геннадія, батька Сергія Офіцерова, у СІЗО № 1 Ростова майже всіх утримують за “злочини проти Росії”. Серед тамтешніх бранців — українські військові, цивільні маріупольці та мелітопольці. Також є росіяни — їх тримають разом із українцями. Геннадій Офіцеров розповідає про нелюдські умови в ростовському СІЗО:

— З харчуванням там жах. Холод, медична допомога майже відсутня.

Сергія Офіцерова викрали, коли він гостював у батька

За його інформацією, їжу бранці отримують завдяки волонтерам, а на прогулянки їх не виводять.

20 лютого 2024 року в Південному окружному військовому суді Ростова почалося перше так зване засідання у справі Сергія Офіцерова, Юрія Кайова, Сергія Ковальського, Костянтина Резніка, Сергія Кабакова, Дениса Ляльки, Сергія Гейдта, Юрія Тавожнянського й Олега Богданова.

Судить їх Кирило Миколайович Кривцов. У жовтні 2022-го в цьому ж суді він розглядав “справу” бійця батальйону “Айдар” Дениса Муриги з Луганської області. Російські пропагандисти заявляють, що Мурига долучився до підрозділу у 2015 році, а в березні 2022-го його полонили на кордоні України й РФ. Нині чоловіка “судять” нібито за тероризм і участь у незаконних збройних формуваннях. Росіяни, зокрема, заявляють, що він начебто причетний до підриву мосту на Луганщині, внаслідок якого загинули “вартові народної міліції ЛНР”. Коли в жовтні на “засідання” не змогла зібратися суддівська колегія, Кривцов хотів самостійно розглядати “справу”, проте його пропозицію відхилили й так званий суд перенесли на листопад.

СІЗО № 1 Ростова. Фото: Каталог в’язниць РФ

Коли ж у лютому 2024-го цей суддя взявся за херсонців, засідання було закрите, а підсудні сиділи в скляній камері й не могли спілкуватися з адвокатами.

— Преси, здається, теж не було. Я зараз моніторю російські пабліки — розголосу в Росії немає, — наголошує Геннадій Офіцеров.

За словами свідків, на “суді” встигли прочитати обвинувальний висновок і зробили перерву. 21 березня відбулося друге “засідання”, подробиць якого батько Сергія Офіцерова не знає. Ще один “суд” росіяни планують провести 4 квітня.

Нині Геннадій Офіцеров разом із родичами інших незаконно ув’язнених за цією “справою” херсонців шукають можливостей допомогти їм. Вони також домагаються від Міжнародного комітету Червоного Хреста офіційного підтвердження того, що чоловіки перебувають у російській в’язниці.

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Сліди війни на кожному фасаді: репортаж із Сараєва, де воєнні злочинці подібно Росії казали, що вбиті діти — це вигадка

На запрошення Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти українська делегація, яка складалася з представників громадських організацій, родин зниклих безвісти та державний органів, відвідала Боснію та Герцеговину, аби обмінятися досвідом.

12 Червня 2025

Інші воєнні злочини
Москва стверджує, що не утримує в полоні українських цивільних, але лише за 15 днів травня затримала і засудила 19

Майже всю першу половину травня російські чиновники, зокрема співробітники репресивного апарату, були зайняті святкуванням радянського Дня Перемоги. Навіть у цих умовах на окупованих українських територіях і в Росії вони продовжували затримувати і засуджувати громадян України.

23 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Дружба без зради. Рідні шукають двох колишніх військовослужбовців, яких викрали у Херсоні

У вересні 2022 року в окупованому Херсоні росіяни викрали двох друзів — колишніх військовослужбовців Дмитра Дубовика та Анатолія Зубрицького, а також Олександра Зубрицького, дядька Анатолія. Сліди чоловіків, які окупанти намагалися замести, губляться у 2023 році у Чонгарі. Родина і друзі не припиняють їх шукати і просять про допомогу.

24 Липня 2025

Війна і правосуддя
Прокуратура змінила обвинувальний акт у справі херсонського депутата Карамалікова

У Кривому Розі триває суд у справі Іллі Карамалікова, депутата Херсонської міськради від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!”. Його звинувачують у держзраді. На третій рік судових слухань прокуратура змінила обвинувальний акт. МІПЛ підсумовує, які ще зміни відбулися у процесі.

23 Липня 2025

Насильницькі зникнення
Родини викрадених росіянами цивільних вимагають створити єдиний реєстр цивільних бранців РФ і повернути їхніх рідних додому

Вже традиційно рідні цивільних бранців РФ та інші активісти зібралися в центрі столиці на Контрактовій площі, щоб привернути увагу більшої кількості людей до питання повернення українців з російського полону. 

21 Липня 2025

Більше публікацій